
Rýchle prenášanie hry na malom priestore, rýchle zmeny ako v hokeji, veľa gólov, technické finty - to je lákadlo futbalu v halách pre divákov, ktorý mal v poslednom čase väčšie návštevy ako niektoré zápasy v I. futbalovej lige. FOTO - ARCHÍV AUTORA
Od septembra tohto roku bude na Slovensku iba jeden futsal s najvyššou súťažou so 14 tímami a s podporou Slovenského futbalového zväzu
Cez víkend skončili futsalisti Slov-matic Bratislava historické turné do Moskvy. Zúčastnili sa na finále Pohára európskych majstrov, kde vybojovali bronzové medaily. Bolo to posledné vystúpenie slovenského tímu v tomto športe vôbec.
Od jesene sa futsal spája s malým futbalom a pod názvom Futsal Slovakia bude mať jedinú spoločnú súťaž. Nový subjekt bude fungovať s podporou Slovenského futbalového zväzu (SFZ).
Na Slovensku boli dosiaľ nezávisle od seba dve športové odvetvia, ktoré mali veľa spoločného - sálový futbal a malý futbal. Obľúbené športy desaťtisícov mladých i mužov v seniorskom veku.
Od roku 1974 sa hrával a mal pevné štruktúry sálový futbal (Futbol de Saloon), známy aj ako futsal. Jeho vrcholnými orgánmi sú Európska (UEFS) a Svetová federácia sálového futbalu (FIFUSA). Futsal sa hráva iba pod strechou. Neskôr vznikol na pôde Svetovej futbalovej federácie (FIFA) model futbalu s piatimi hráčmi (Five a Side footbal), ktorý mal iné pravidlá a pôvodne sa hrával iba vonku. Bol variantom veľkého futbalu s menej hráčmi na malom ihrisku.
Každý svojou cestou
Napriek úsiliu na začiatku deväťdesiatych rokov neprišlo k zblíženiu oboch športov na úrovni FIFUSA a FIFA, a preto každý išiel svojou cestou. Na Slovensku vznikla Únia malého futbalu, ktorá sa začala venovať malému futbalu, teda verzii FIFA, presadzovanej cez národné federácie členských krajín. FIFA začala meniť pôvodné pravidlá malého futbalu a prispôsobovala ich čoraz očividnejšie sálovke, futsalu až do dnešnej príbuznosti. V posledných rokoch rozhodla aj o prechode do hál, a začala tento šport nazývať FIFA futsal. Keďže FIFA je mocná nadnárodná organizácia, postupnými krokmi získavala prevahu nad futbalom s piatimi hráčmi.
Staršia bola sálovka
U nás má sálovka tradíciu, výborne organizované súťaže, vysokú úroveň. Patrí medzi najúspešnejšie kolektívne športy (titul majstra Európy 1995, striebro z ME 1991, bronz z ME 1998, víťazstvo v PEM 1996, atď). Napriek tomu sa futsal dostal na križovatku. Veľké bašty ako Brazília, Španielsko, Portugalsko postupne ovládla mocná FIFA. Takýto vývoj sa predpokladal a o spoločnom fungovaní sálovky a malého futbalu u nás sa začalo uvažovať dávnejšie. Vedenie sálovky a Únie malého futbalu prišli k záveru, že východiskom je zlúčenie. Cieľom je vytvoriť silný celoplošný a pre budúcnosť aj úspešný šport, ktorý má olympijskú perspektívu. Doteraz iba nejednosť vedení dvoch malých futbalov spôsobili, že sa futsal nedostal do programu OH 2004 v Aténach ako ukážkový šport.
Nováčik - Futsal Slovakia
Zlúčenie sa nedalo urobiť hneď. Na jeseň však už začnú spoločné súťaže s vrcholnou I. slovenskou ligou vo futsale. Cieľom je nadviazať na úspechy sálovky a malého futbalu. Pod názvom Slovenský Futsal a Futsal Slovakia ako medzinárodné označenie sa bude hrať podľa pravidiel FIFA. Združenie Slovenský Futsal je samostatný právny a ekonomický subjekt a je integrálnou súčasťou SFZ.
Kto bude hrať?
V pilotnom ročníku I. ligy futsalu nastúpi 14 tímov. Sedem je z bývalého sálového futbalu: Incar Nitra, Mima Mizuno Trnava, Slov-matic Bratislava, Pinerola Across Bratislava, Górnik Trnava a Nafta GAS Malacky. Siedmy bude z kvalifikácie 7. tímu Extraligy Semic Media Bratislava a víťazov regiónov Juventus Brass Žilina, Prednádražie Trnava a Juve Bratislava. Siedmi budú z malého futbalu: Program Dubnica (štvornásobný víťaz súťaže), TTR Košice, Izolex Košice, I. HFC Lučenec, Perpetuum Bratislava, Vagner B. Bystrica a Mäsomax Nitra.
Prezidentom bude Vladimír Okánik (bývalá sálovka), viceprezidentmi Peter Marušinec (malý futbal) a Vladimír Gažo zo sálovky bude aj zväzovým manažérom. Reprezentační tréneri budú z bývalého malého futbalu, prvým doterajší kormidelník Programu Dubnica Jaroslav Vojtek.
Ustanovujúce rokovanie šéfov klubov je 3. júla v Žiline. V novej súťaži sa bude hrávať od septembra do mája-júna. Od novej sezóny budú platiť iba registračné preukazy Slovenského Futsalu.
Čo na to prezidenti?
Vladimír Okánik: „Spojenie oboch druhov športu s malou loptou je vysoko pozitívny moment, historicky prelomový. Vytvorí sa divácky atraktívny šport, ktorý sa kvalitou môže uchádzať aj o dobrý medzinárodný výsledok, ktorým by nadviazal na úspechy sálového futbalu v minulých rokoch. A diváci budú mať konečne jasno. Odbúra sa aj to, že niekedy hrali jednotlivci v sálovom i malom futbale, čím vznikali rôzne posilnené tímy a tým aj neobjektívnosť vo výsledkoch.“
Peter Marušinec: „Konečne sa našla dohoda pre dva spôsoby futbalu v halách. Som rád, že sme našli pochopenie po športovej aj organizačnej stránke. Bude to jasnejšie aj pre informovanosť ľudí.“
Koľko ich je?
V sálovom futbale je asi 450 klubov, čo je vyše 6000 registrovaných dospelých hráčov. Okrem toho sú pravidelné postupové súťaže žiakov zo 100 - 120 škôl, vyše 2000 hráčov do 15 rokov.
V malom futbale hralo vyše 5000 hráčov na rôznych úrovniach súťaží po celom Slovensku.
JÁN MIKULA
Čo mali rovnaké?
1. Počet hráčov 5 (4 hráči +1 brankár).
2. Hrali iba v halách.
3. Rozmery hracej plochy, veľkosti brán a pravidlá.
4. Rovnaký hrací čas 2x20 min.
Čo mali rozdielne?
1. Sálovka mala loptu s objemom 54 - 56 cm, malý futbal 62 - 64 cm.
2. V sálovke neplatil gól z bránkoviska, v malom futbale áno.
3. Auty a rohy zahrávali v sálovke rukou, v malom futbale nohou.
4. V sálovke sa striedalo iba pri prerušení hry, v malom futbale kedykoľvek.