BOJNICE - Významný objav zvyškov cirkevnej stavby z 11. storočia sa v minulých dňoch podaril archeológom počas rekonštrukčných prác v interiéri Kostola sv. Martina v Bojniciach. Súčasný goticko-renesančný kostol s najväčšou pravdepodobnosťou postavili na mieste dlho hľadaného hradného kostola, ktorého existenciu doteraz potvrdzovali iba staré listiny. Nález porovnávajú s objavením základov baziliky v priestoroch Bratislavského hradu.
Archeológovia objavili časti základov trojloďovej stavby. Rozmery románskeho kostolíka v porovnaní s neskoršie stavanými kostolmi sú charakteristické, pretože bol širší ako dlhší - 12x10 metrov. Nálezy zvyškov podobných stavieb sa nachádzajú predovšetkým v Poľsku. „Žiaľ,“ hovorí Peter Baxa, „základy pôvodnej stavby sme našli veľmi porušené. Celý interiér kostola totiž v 17. a 18. storočí slúžil na pochovávanie významných občanov Bojníc. Objavili tam takmer 80 individuálnych hrobov a pod oltárom murovanú kryptu. Týmto hrobom sme však nevenovali pozornosť a sústredili sme sa iba na zvyšky románskej architektúry.“
Existenciu kráľovského hradu v Bojniciach a tým logicky aj existencie cirkevnej správy a kostola nepriamo dokazujú viaceré dobové listiny. O obyvateľoch podhradia hovorí napríklad takzvaná Zoborská listina z roku 1113. Vtedy sa upevňovala moc uhorského štátu a takáto forma štátnej a cirkevnej správy bola obvyklá. Podľa ďalších záznamov museli bojnickému farárovi platiť cirkevnú daň aj obce zo širokého okolia, to znamená, že mal dôležité postavenie v cirkevnej hierarchii.
Výskum zvyškov najstaršej cirkevnej stavby na hornej Nitre bude ešte pokračovať. Časť základov presahuje múry súčasného kostola a tam by mohli nájsť aj stopy po aspoň jednom zo štyroch podporných stĺpov, existenciu ktorých P. Baxa predpokladá. Má však obavu, že aj tam budú archeologické vrstvy porušené hrobmi. (tasr)