Jazdeckí mušketieri čakajú na nasledovníka

športové osudy a míľnikyV tridsaťsedemročnej histórii medzinárodných jazdeckých pretekov Grand Prix Bratislava päťkrát v hlavnej súťaži jednotlivcov triumfovali Slováci Ladislav Gonos (2x), Vladimír Dudáš, Juraj Hanulay st. a Andrej Glatz. V šesťdesiatyc


Posledný slovenský víťaz Grand Prix Bratislava Andrej Glatz Letkis (1975).


h a sedemdesiatych rokoch 20. storočia patrili k najlepším parkúrovým jazdcom v bývalom tábore socialistických krajín, čo úspešnými výsledkami potvrdzovali na medzinárodných pretekoch v Bulharsku, Maďarsku, NDR, Poľsku, Rumunsku a príležitostne aj v niektorých krajinách za železnou oponou. Pozoruhodné bolo, že všetci štartovali na koňoch zo slovenských chovov, ktoré mali špičkovú kvalitu, takže dokázali rovnocenne súťažiť s produktmi zahraničnej proveniencie. Od posledného víťazstva Slováka na Grand Prix však uplynulo už 28 rokov a štyria jazdeckí mušketieri čakajú na svojich následníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

LADISLAV GONOS

(nar. 26. 11. 1939 v Hronci)

Rodák zo stredoslovenského Hronca prišiel do Bratislavy v roku 1955 a jazdeckému umeniu sa začal učiť pod dohľadom známeho odborníka Jána Školáčka v TJ Slovan-Kultúra. O tri roky neskôr na kobyle Jitke vyhral slovenský šampionát seniorov a od tých čias patril k špičke československých parkúrových jazdcov.

Medzinárodné jazdecké preteky Grand Prix Bratislava mali premiéru v roku 1965 na futbalovom ihrisku študentského domova Mladá garda pod názvom Zlatá podkova. V tom čase si už Ladislav Gonos pripravoval skvelého ryšavého žrebca Rytmusa. V roku 1967 s ním Zlatú podkovu vyhral, keď v dramatickom rozoskakovaní musel prekonať múr vysoký 203 cm! Druhé víťazstvo už na pretekoch s názvom Veľká cena Bratislavy dosiahol v roku 1974 s ryšiakom Rip Korbym.

SkryťVypnúť reklamu

„V tom čase sme mali skvelé reprezentačné družstvo, ktoré okrem mňa tvorili Juraj Hanulay st. a Andrej Glatz . Mali sme k dispozícii štyri výborné slovenské kone Rip Korbyho, Caravellu, Letkisa a Ormonda, ktorého sme chceli požičať štvrtému členovi ekipy Čechovi Jiřímu Pecháčkovi. Usilovne sme sa na olympiádu pripravovali, keď nám jedného dňa z Prahy oznámili, že v Mníchove štartovať nebudeme, lebo moja sestra emigrovala na Západ,“ ešte aj dnes smutne na voľakedajšiu skrivodlivosť spomína Ladislav Gonos, ktorý sa s aktívnou športovou činnosťou rozlúčil v roku 1983.

VLADIMÍR DUDÁŠ

(nar. 24. 12. 1943 v Bratislave)

Po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy bola Veľká cena Bratislavy v roku 1969 ochudobnená o účasť zahraničných pretekárov. Napriek tomu do hlavnej súťaže jednotlivcov nastúpilo 25 jazdcov. Prekvapujúcim víťazom sa stal reprezentant bratislavského jazdeckého oddielu Dunaj Vladimír Dudáš s kobylou Trakia.

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Dudáš z pracovných dôvodov už v roku 1974 ukončil športovú činnosť, ale dovtedy na seba upozornil viacerými úspechmi s koňmi Garzonka, Gejša, Rapid, Artemis, Sobol a Sola. Vyhral celý rad pretekov na Slovensku a zúčastnil sa aj na niekoľkých šampionátoch ČSSR (najlepšie 2. miesto s družstvom Slovenska v roku 1968).

JURAJ HANULAY st.

(nar. 20. 11. 1929 v Dolných Plachtinciach)

Jazdeckému športu sa začal venovať počas vysokoškolského štúdia na Vysokej škole veterinárskej v Brne. V roku 1955 spoluzakladal jazdecký oddiel v Košiciach, ale najväčšie úspechy zožal až po prestupe do Plemenárskeho podniku Motešice (v roku 1960), kde pripravil plejádu skvelých koní, akými boli Bur, Tosca, Cor a Caravella, s ktorou v roku 1971 vyhral v Bratislave hlavnú súťaž jednotlivcov nesúcu prvý raz názov Grand Prix.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 1972 pracoval a pôsobil v bratislavských oddieloch Hipológ-zoo, Žižka a Slávia SVTŠ, pričom sa venoval aj výchove talentovaných pretekárov. V rokoch 1962 - 1986 štartoval na 29 medzinárodných pretekoch, pričom triumfoval na veľkých cenách v Olštýne a Lipsku. Juraj Hanulay st. vychoval celý rad skvelých jazdcov-reprezentantov, z ktorých najviac vynikli Štefan Necela, Rastislav Noskovič, Juraj Boskovič, Pavol Juráček, ale najmä jeho syn Juraj Hanulay ml., ktorý je mnohonásobným majstrom Slovenska a víťazom významných medzinárodných pretekov doma i v zahraničí.

ANDREJ GLATZ

(nar. 18. 2. 1947 v Košiciach)

S tridsiatimi piatimi štartmi na medzinárodných pretekoch Grand Prix Bratislava a osemnástimi v hlavnej súťaži jednotlivcov je Andrej Glatz neprekonateľným rekordérom tohto športového podujatia. Rodený Košičan sa v roku 1965 presťahoval do Bratislavy a stal sa členom jazdeckého oddielu Slávia SVŠT. Už o tri roky neskôr štartoval za ČSSR na pretekoch v Lipsku, kde s družstvom skončil na treťom mieste. Na majstrovstvách ČSSR štartoval 28-krát a päťkrát získal titul šampióna. Bratislavskú Grand Prix vyhral v roku 1975 so svojím najlepším koňom Letkisom. Už tri desaťročia však stojí na čele jazdeckého oddielu Slávia STU Bratislava, je prezidentom Slovenskej jazdeckej federácia a riaditeľom organizačného výboru medzinárodných pretekov Grand Prix Bratislava CSIO-W, ktorých 38. repríza sa bude konať od 7. do 10. augusta.

SkryťVypnúť reklamu

JURAJ GRESSNER

FOTO - ARCHÍV AUTORA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 253
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 952
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 912
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 480
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 309
  6. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 089
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 118
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu