
Posledný slovenský víťaz Grand Prix Bratislava Andrej Glatz Letkis (1975).
h a sedemdesiatych rokoch 20. storočia patrili k najlepším parkúrovým jazdcom v bývalom tábore socialistických krajín, čo úspešnými výsledkami potvrdzovali na medzinárodných pretekoch v Bulharsku, Maďarsku, NDR, Poľsku, Rumunsku a príležitostne aj v niektorých krajinách za železnou oponou. Pozoruhodné bolo, že všetci štartovali na koňoch zo slovenských chovov, ktoré mali špičkovú kvalitu, takže dokázali rovnocenne súťažiť s produktmi zahraničnej proveniencie. Od posledného víťazstva Slováka na Grand Prix však uplynulo už 28 rokov a štyria jazdeckí mušketieri čakajú na svojich následníkov.
LADISLAV GONOS
(nar. 26. 11. 1939 v Hronci)
Rodák zo stredoslovenského Hronca prišiel do Bratislavy v roku 1955 a jazdeckému umeniu sa začal učiť pod dohľadom známeho odborníka Jána Školáčka v TJ Slovan-Kultúra. O tri roky neskôr na kobyle Jitke vyhral slovenský šampionát seniorov a od tých čias patril k špičke československých parkúrových jazdcov.
Medzinárodné jazdecké preteky Grand Prix Bratislava mali premiéru v roku 1965 na futbalovom ihrisku študentského domova Mladá garda pod názvom Zlatá podkova. V tom čase si už Ladislav Gonos pripravoval skvelého ryšavého žrebca Rytmusa. V roku 1967 s ním Zlatú podkovu vyhral, keď v dramatickom rozoskakovaní musel prekonať múr vysoký 203 cm! Druhé víťazstvo už na pretekoch s názvom Veľká cena Bratislavy dosiahol v roku 1974 s ryšiakom Rip Korbym.
„V tom čase sme mali skvelé reprezentačné družstvo, ktoré okrem mňa tvorili Juraj Hanulay st. a Andrej Glatz . Mali sme k dispozícii štyri výborné slovenské kone Rip Korbyho, Caravellu, Letkisa a Ormonda, ktorého sme chceli požičať štvrtému členovi ekipy Čechovi Jiřímu Pecháčkovi. Usilovne sme sa na olympiádu pripravovali, keď nám jedného dňa z Prahy oznámili, že v Mníchove štartovať nebudeme, lebo moja sestra emigrovala na Západ,“ ešte aj dnes smutne na voľakedajšiu skrivodlivosť spomína Ladislav Gonos, ktorý sa s aktívnou športovou činnosťou rozlúčil v roku 1983.
VLADIMÍR DUDÁŠ
(nar. 24. 12. 1943 v Bratislave)
Po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy bola Veľká cena Bratislavy v roku 1969 ochudobnená o účasť zahraničných pretekárov. Napriek tomu do hlavnej súťaže jednotlivcov nastúpilo 25 jazdcov. Prekvapujúcim víťazom sa stal reprezentant bratislavského jazdeckého oddielu Dunaj Vladimír Dudáš s kobylou Trakia.
Vladimír Dudáš z pracovných dôvodov už v roku 1974 ukončil športovú činnosť, ale dovtedy na seba upozornil viacerými úspechmi s koňmi Garzonka, Gejša, Rapid, Artemis, Sobol a Sola. Vyhral celý rad pretekov na Slovensku a zúčastnil sa aj na niekoľkých šampionátoch ČSSR (najlepšie 2. miesto s družstvom Slovenska v roku 1968).
JURAJ HANULAY st.
(nar. 20. 11. 1929 v Dolných Plachtinciach)
Jazdeckému športu sa začal venovať počas vysokoškolského štúdia na Vysokej škole veterinárskej v Brne. V roku 1955 spoluzakladal jazdecký oddiel v Košiciach, ale najväčšie úspechy zožal až po prestupe do Plemenárskeho podniku Motešice (v roku 1960), kde pripravil plejádu skvelých koní, akými boli Bur, Tosca, Cor a Caravella, s ktorou v roku 1971 vyhral v Bratislave hlavnú súťaž jednotlivcov nesúcu prvý raz názov Grand Prix.
Od roku 1972 pracoval a pôsobil v bratislavských oddieloch Hipológ-zoo, Žižka a Slávia SVTŠ, pričom sa venoval aj výchove talentovaných pretekárov. V rokoch 1962 - 1986 štartoval na 29 medzinárodných pretekoch, pričom triumfoval na veľkých cenách v Olštýne a Lipsku. Juraj Hanulay st. vychoval celý rad skvelých jazdcov-reprezentantov, z ktorých najviac vynikli Štefan Necela, Rastislav Noskovič, Juraj Boskovič, Pavol Juráček, ale najmä jeho syn Juraj Hanulay ml., ktorý je mnohonásobným majstrom Slovenska a víťazom významných medzinárodných pretekov doma i v zahraničí.
ANDREJ GLATZ
(nar. 18. 2. 1947 v Košiciach)
S tridsiatimi piatimi štartmi na medzinárodných pretekoch Grand Prix Bratislava a osemnástimi v hlavnej súťaži jednotlivcov je Andrej Glatz neprekonateľným rekordérom tohto športového podujatia. Rodený Košičan sa v roku 1965 presťahoval do Bratislavy a stal sa členom jazdeckého oddielu Slávia SVŠT. Už o tri roky neskôr štartoval za ČSSR na pretekoch v Lipsku, kde s družstvom skončil na treťom mieste. Na majstrovstvách ČSSR štartoval 28-krát a päťkrát získal titul šampióna. Bratislavskú Grand Prix vyhral v roku 1975 so svojím najlepším koňom Letkisom. Už tri desaťročia však stojí na čele jazdeckého oddielu Slávia STU Bratislava, je prezidentom Slovenskej jazdeckej federácia a riaditeľom organizačného výboru medzinárodných pretekov Grand Prix Bratislava CSIO-W, ktorých 38. repríza sa bude konať od 7. do 10. augusta.
JURAJ GRESSNER
FOTO - ARCHÍV AUTORA