
Pohľad na námestie s podstavcom, na ktorom by sa mal Myslbekov Ardo zaskvieť.
Väčšina zástancov sťahovania umeleckého diela, ktorého autorom je významný český sochár Josef Václav Myslbek, zastáva názor, že taký skvost by mal byť na očiach verejnosti.
Odporcovia sú proti tomu, aby symbol univerzity, ktorým sa kôň Ardo v priebehu desaťročí stal, jednoducho na želanie kohosi odklusal a zaujal miesto na malom námestíčku medzi Orľou a Zvonárskou ulicou.
„Povedal by som, že taká konina sa môže zrodiť len v hlave koňa. Ale nechcem urážať to ušľachtilé zviera,“ komentoval nápad veterinárny lekár, jeden zo zamestnancov univerzity.
Nie je kôň ako kôň
S myšlienkou presťahovať Arda z areálu univerzity do mesta prišiel milovník umenia a lokálpatriot, bývalý primátor Košíc Rudolf Schuster.
„Spočiatku som bol aj ja proti. Silueta koňa Arda je na množstve našich materiálov, publikácií z medzinárodných veterinárnych kongresov, na univerzitnej web stránke, viažu sa k nemu zvyky čerstvých absolventov veterinárnej medicíny. Jednoducho patrí ku škole. Keďže sme nesúhlasili ani s predajom Arda, nakoniec sme sa s vedením mesta dohodli na kompromisnom riešení a na podmienkach, za ktorých sme ochotní mestu sochu prepožičať. Súhlasím totiž s názorom, že také nádherné dielo by malo byť prístupné čo najviac očiam,“ hovorí rektor prof. Rudolf Cabadaj, DVM, PhD.
Väčšina akademickej obce súhlasila s profesorom Cabadajom. Univerzita prepožičia Arda mestu, keď mesto prevedie na ňu svoj majetkový podiel v jazdeckom areáli, ktorého správcom je škola. „Položartom môžem povedať, že sme sa rozhodli vymeniť koňa za kone. Jazdecký areál, do ktorého ročne investujeme nemalé peniaze, slúži nielen členom jazdeckého oddielu univerzity, ale predovšetkým Košičanom.
Napríklad viac ako sto detí chodí len na voltiž, v ktorej sme slovenskou, ba i európskou špičkou. Mesto, ktoré je väčšinovým vlastníkom pozemkov, však do areálu neinvestuje. Preto si myslím, že naša požiadavka je opodstatnená. Navrhnuté riešenie by však uspokojilo obidve strany,“ konštatuje profesor Cabadaj.
Kam s ním?
Na rohu Orlej a Zvonárskej ulice, bokom od výkladnej skrine Košíc - zrekonštruovanej Hlavnej ulice, stojí mohutný, ešte nedokončený železobetónový podstavec.
Na ňom by mal spočinúť ušľachtilý Ardo, bronzový odliatok žrebca, ktorého originál v nadživotnej veľkosti so svätým Václavom na chrbte je dominantou Václavského námestia v Prahe. Nie náhodou vyhlásili Česi impozantnú jazdeckú sochu, nemého svedka prevratných historických udalostí minulého storočia v dejinách Československa, za národnú pamiatku.
Parkovisko za koňa
„Vraj tu má stáť nejaký kôň. Nechápem. V centre mesta nemáte kde zaparkovať a tu zrušia minimálne desať parkovacích miest. Neviem si predstaviť, ako na takom malom priestore bude vyzerať. Asi ako päsť na oko. Ale to už nie je môj problém,“ delí sa o svoj laický názor mladý muž a na kovový skelet podstavca nahodí ďalšiu lopatu betónovej kaše.
Práve umiestnenie Arda je predmetom polemiky.
„Nie som si istý, či je to najšťastnejšia voľba. Myslím si, že táto nádherná socha si zaslúži oveľa dôstojnejšiu lokalitu. Neporovnateľne lepšie by sa podľa mňa vynímala trebárs v parku na Hlavnej ulici. Ale plne podporujem názor, že ju z „veteriny“ treba preniesť do historického jadra. V areáli školy bola doslova skrytá pred verejnosťou,“ hovorí poslanec mestského zastupiteľstva, inak nekompromisný kritik bývalého i súčasného primátora, Peter Bajus.
A čo na to pamiatkári
Ani košickí pamiatkári nie sú naklonení sťahovaniu Myslbekovej sochy na nové námestie. „Nie je to nevyhnutné,“ diplomaticky sa vyjadrila Kristína Markušová poverená vedením košického strediska Pamiatkového ústavu. „Priestor, na ktorom má socha stáť, vznikol asanáciou starých domov v 50. rokoch. Práve tu sídlila posledná zvonolejárska dielňa. Nie náhodou sa ulica volá Zvonárska. Myslím si, že v tomto priestore by bolo vhodnejšie nadviazať na túto tradíciu.“ Na otázku, či bol vôbec niekto zvedavý na názor Pamiatkového ústavu a či ho niekto požiadal o vyjadrenie, Markušová odpovedala: „Za posledný rok a pol, odkedy som vo funkcii, určite nie. Pamiatkové kritériá však v tomto meste nezohrávajú najdôležitejšiu úlohu.“
„Je to holý nezmysel,“ tvrdí akademický architekt a zároveň pedagóg Strednej školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach Pavol Bratský. „V mierke, v akej je vyhotovená, teda v životnej veľkosti a na podstavci, ju subtílny priestor neunesie. Navyše - chýbajú tu akékoľvek logické a historické väzby.“
Hlavný architekt mesta Peter Murko má však vo veci jasno: „Víťazný projekt na riešenie priestoru rátal aj s umiestnením skulptúry. Koncepčne je to logické. Potom pán primátor Schuster prišiel s nápadom, aby sa tam dostala Myslbekova socha. Vyvolalo to veľkú diskusiu. Pravdou je, že keď prenesiete akékoľvek dielo, jeho spojenie s novým prostredím je náhodilé. Mne však logicky tam sedí.“
Termín slávnostného odhaľovania sochy je zatiaľ neznámy. Aj keď vedenie mesta by Arda rado videlo na piedestáli trebárs zajtra. Veterinári totiž nesúhlasia s jeho sťahovaním, kým na stole nebudú mať zmluvu o „výmene koňa za kone“.
MIKULÁŠ JESENSKÝ