Zajtra sa v gréckych mestách Amaliada a Pyrgose začínajú majstrovstvá Európy basketbalistiek, prvý zápas hráme s favorizovaným RuskomSlovenské basketbalistky začnú zajtra večer v gréckom letovisku Amaliade na polostrove Peloponéz proti favorizovaným Ruskám (o 20.30 h SELČ, v Grécku je o hodinu viac) boje na 33. majstrovstvách Európy. Tri medaily majú tentoraz dvojnásobnú cenu, znamenajú účasť na aténskej olympiáde 2004. Ak budú na stupni víťazov domáce hráčky, stačí aj štvrtá priečka.
Náš tréner Peter Kováčik otvorene povedal, že jeho zverenky chcú postúpiť na budúcoročný športový vrchol. Ide o cieľ, ktorého nesplnenie sa bude považovať za vážny neúspech. V súčasnej situácii nášho tímu ide o smelé vyhlásenie. Tradícia i výsledky ženského basketbalu si ho vyžadujú. Slovenky obsadili na kontinentálnom šampionáte postupne tretie (Perugia 1993), štvrté (Brno 1994), druhé (Budapešť 1997), štvrté (Katovice 1999) a ôsme miesto (Le Mans 2001).
Kováčikov tím (pôvodne s asistentom Ladislavom Štajgerom, v súčasnosti s Justínom Sedlákom) vyhral kvalifikáciu prekvapujúco suverénne bez prehry v konkurencii silnej Juhoslávie, Lotyšska a Bieloruska. To sa nečakalo. V príprave na šampionát dosahovali naše basketbalistky slabšie výsledky. Na štyroch veľkých turnajoch vyhrali z pätnástich stretnutí iba štyri. Mierny optimizmus vyvoláva posledná výhra nad Belgickom 100:51 a solídna hra proti veľmi silným Francúzkam (prehrali sme 54:73) a usporiadateľskej krajine (69:77) na turnaji v gréckom Pyrgose (tam bude základná A-skupina šampionátu).
Slovenky sú v dejisku šampionátu už od minulého štvrtka, včera sa presťahovali do veľkého hotelového komplexu (bude v ňom bývať všetkých 12 tímov) v strede cesty medzi Pyrgosom a Amaliadou. V A-skupine v Pyrgose hrajú Srbsko a Čierna Hora, Poľsko, Grécko, Česko, Izrael, Francúzsko. V „našom“ béčku ešte Rusko, Ukrajina, Maďarsko, Španielsko, Belgicko. Zápasy o konečné umiestnenie budú v Patrase.
Dvanásťčlenná zostava pre šampionát sa rodila veľmi ťažko. Kováčik mal pôvodne v notese 24 hráčok. Postupne z neho z rôznych osobných, rodinných, zdravotných príčin vypadávalo meno za menom, čo je v našom ženskom basketbale, žiaľ, chronický problém. Doma zostali rozohrávačky Bieliková, Kalistová, Kováčiková (všetko z osobných dôvodov), pivotky Škvareková, Dobrovičová (osobné a rodinné príčiny), krídelníčky Kuklová (rodina), Jalčová (zranenie). V poslednom stretnutí v Pyrgose sa zranila ďalšia krídelníčka Číkošová, ktorú na poslednú chvíľu nahradila Mračnová.
Kapitánkou tímu je 24-ročná pivotka Alena Kováčová, ktorá neuveriteľne skvele odpichla veľkú kariéru na ME 1995, keď mala šestnásť. Hrala na troch ME (1995, 1997, 1999). Jej asistentkou a kľúčovou kolegyňou pod košom je 32-ročná Renáta Hiráková (účastníčka ME 1993, 1995, 1997, 2001). Bývalé klubové kolegyne z družstva dvojnásobného euroligového víťaza z Ružomberka sú v tíme jasne najskúsenejšie, blízko k nim má v tomto smere ešte 23-ročná Zuzana Žirková (ME 1999, 2001), ktorá má tiež dve zlaté medaily klubovej kontinentálnej majsterky. Na ME už hrali Luptáková (1999, 2001), Belanská (1995), Lichnerová (2001), Borovičková (2001). Štyri hráčky budú mať premiéru na veľkom podujatí, hoci Lásková pravidelne hrávala za Ružomberok Euroligu a má jeden veľký klubový titul. Zostávajúcu pätorku tvoria: Barényiová, Nagyová, Růžičková (tiež hrala zopár euroligových minút v Ružomberku), Mračnová.