Prístup k tomuto lukratívnemu povolaniu je dnes podľa mnohých sťažený - návrh na prijímanie nových členov predkladá ministrovi na schválenie komora notárov, v budúcnosti však na vznik notárskeho úradu nemá byť potrebné žiadne povolenie. Postačí, ak uchádzač splní zákonné podmienky.
Komora notárov sa bráni a varuje, že ak bude notárov viac, kvalita ich práce klesne. „Neobmedzeným, nekompetentným nárastom sa zvýši kvantita úradov, ale prudko klesne kvalita. Predovšetkým budú postihnutí občania,“ presviedča viceprezident komory Karol Kovács.
Vznik nových úradov zatiaľ závisí od rozhodnutia ministra spravodlivosti. Ak návrhy zákonov prejdú, záujemca, ktorý splní všetky zákonné podmienky a požiada o vymenovanie, notárom sa stane bez schvaľovania.
Výhrady notárov považuje Jana Hreňová z ministerstva spravodlivosti za prirodzené. „Každý sa bráni, pokiaľ ide o ‘otvorenie‘ stavu,“ povedala. Podobná situácia nastala aj pri otváraní komory exekútorov.
Kovács odmieta podozrenia, že za nesúhlasom notárov stojí strach z konkurencie. Vyhlásil, že komora už ani teraz nemá žiadne páky, aby zabránila prijímaniu nových členov. „O tom rozhoduje minister spravodlivosti a nie je v tom ničím obmedzený.“
Zainteresovaní tvrdia, že vstup do notárskej komory je mimoriadne ťažký. Počet notárskych úradov na obvod každého súdu je presne určený a nový človek sa k notárskemu úradu môže dostať iba ak niektorý notár zomrie, odvolajú ho, alebo sa zvýši počet notárskych úradov. Kritici tiež tvrdia, že dnešní notári sa nechcú deliť o príjmy z notárskej činnosti. Notári to popierajú.
Ak uchádzač o členstvo v komore notárov v budúcnosti neuspeje na skúškach, bude môcť požiadať o preskúšanie komisiou ministerstva. Nemalo by sa tak stať, že komora svojimi skúškami obmedzí prijímanie nových členov. „Áno, teoreticky sa aj týmto zabráni tomu, aby sa niečo takéto stalo,“ pripúšťa Hreňová. Vylučuje však, že by práve to ministerstvo motivovalo pri tvorbe spomínaného paragrafu.
„Hneď ako robíte skúšky kdekoľvek, tak sa predpokladá, že na druhom stupni vás bude preverovať niekto iný,“ tvrdí Hreňová. Vláda tak nedávno zmenila zásady všetkých profesijných komôr.
(rp)
Robiť notára sa oplatí
Notári sa podieľajú na výkone verejnej moci a majú tak nevyčerpateľný zdroj príjmov. Overujú podpisy, pravosť rôznych listín, či závetov. Iba oni môžu spisovať zápisnice o uznaní dlhu pred exekúciou, či registrovať záložné právo. Okrem týchto právomocí môžu spisovať zmluvy a robiť právne poradenstvo. Tak sa ich činnosť sčasti prekrýva s prácou advokátov, ktorí nemôžu robiť to, čo notári. (rp)