Na problém upozornila mimovládna organizácia Aliancia Fair-play, ktorá dary pre strany skúma už niekoľko mesiacov. Dvaja z fiktívnych darcov, Michal Ambrovič zo Slobodného fóra a Peter Marosz, spísali pred notárom čestné vyhlásenie, že peniaze nikdy nedarovali.
"SDKÚ použila peniaze z neznámeho zdroja, dokonca zverejnila nepravdivý zdroj týchto financií," povedala Zuzana Wienk z aliancie. Informáciu zverejnil denník Nový Čas tri dni pred prezidentskými voľbami a referendom o predčasných voľbách, Wienk to označila za nekorektné. Aliancia plánovala svoje informácie zverejniť do dvoch týždňov tak, aby neboli súčasťou prezidentskej kampane.
Premiér a predseda SDKÚ včera obhajoval čistotu financovania strany. "Tie peniaze sme do SDKÚ dostali. To, čo sme uverejnili, je pravdivé," povedal s tým, že podozrenia osobne preveril.
Strana však nezverejní doklad o tom, že dar naozaj prevzali, ani výpisy o bankových prevodoch, ak išli peniaze od darcov na účty strany.
Príjmový doklad podpisuje iba príjemca daru čiže strana. Dzurinda povedal, že aj preto môže všetko skončiť ako tvrdenie proti tvrdeniu. Príjmový doklad má však svoje číslo a dátum a dá sa overiť, či je pravý. Strana ich aj tak nezverejní.
Odvčera SDKÚ sprísnila prijímanie darov - príjmový doklad nebude podpisovať len príjemca, ale aj darca.
Celý prípad preverí polícia alebo generálna prokuratúra. Potvrdil to prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak a námestník generálneho prokurátora Ctibor Košťál.
Strany svoje výročné finančné správy odovzdávajú parlamentnému výboru pre financie. Jeho predseda Pál Farkas z SMK povedal, že výbor nemôže kontrolovať, či k poskytnutiu daru naozaj došlo. "Fyzická osoba sa však môže obrátiť na štátne orgány, že boli zneužité jej osobné údaje," povedal. Ak sa podľa neho preukáže, že niektoré údaje sú sfalšované, zákon hovorí o sankciách. Ministerstvo financií môže napríklad strane zablokovať vyplácanie finančného príspevku.
"Správame sa tak, ako nám ukladá zákon. Nebránime sa, aby sme otvorili širšiu diskusiu. Som informovaný, že takéto dary dostávajú aj ostatné politické strany," povedal premiér o podozreniach. Myslel tým vraj počet darcov.
SDKÚ chce, aby bol celý proces dôveryhodnejší. "Otázka toho, ako sa tie peniaze dostali k nám, môže tvoriť súčasť tejto diskusie." Premiér sa jej chce venovať po voľbách.
Informácie boli podľa neho zverejnené práve kvôli voľbám prezidenta a referendu.
Medzi fiktívnymi darcami sú aj bývalí členovia strany Juraj Kopčák a Michal Ambrovič.
Dzurinda povedal, že s Kopčákom aj Ambrovičom sa SDKÚ rozišla "nie práve najlepšie". Výročná správa za rok 2002 je podľa neho na internete už od apríla 2003 a nikto si ju nevšimol. "Veľmi smrdí, keď sa vyťahujú takéto informácie dva-tri dni pred voľbami," tvrdí Dzurinda.
"Pánovi Kopčákovi boli z tých peňazí údajne platené niektoré aktivity v súvislosti voľbou šéfa VÚC. Ja som dnes komunikoval s prešovskou organizáciou, toto je jasné stanovisko," povedal.
Podľa informácií SME je jedným z darcov napríklad aj človek žijúci vo veľmi skromných pomeroch v Trenčíne. Dzurinda na otázku, ako je možné, že tento človek dal strane 200-tisíc povedal, že o tom nemá informácie. Odvolal sa na to, že aj Aliancia Fair-play zverejní ďalšie informácie až po voľbách. Podľa premiéra ide o "pohon na SDKÚ." "Kancelária zvažuje príslušné opatrenia," dodal.
Autor: mož, sp