Termínované vklady a vkladné knižky patria medzi tie klasické bankové produkty. V produktovej ponuke väčšiny slovenských finančných ústavoch však nájdeme i ďalšie možnosti, kam investovať peniaze. Jednou z nich je depozitný (vkladový) certifikát alebo depozitná zmenka. Je to len viac výrazov pre jeden a ten istý produkt.
Čo je depozitný certifikát
Depozitný alebo vkladový certifikát je listinný cenný papier vydávaný na meno, ktorým sa banka zaväzuje splatiť držiteľovi k uvedenému dátumu jeho hodnotu plus príslušné úroky. Depozitný certifikát sa na prvý pohľad správa ako obyčajný termínovaný vklad, líši sa však od neho niekoľkými podstatnými skutočnosťami. Depozitný certifikát je väčšinou, na rozdiel od termínovaného vkladu, voľne prevoditeľný, to znamená, že majiteľ ho môže voľne predať, alebo darovať aj bez vedomia banky. Keďže je certifikát listinný cenný papier, za jeho stratu, krádež alebo zničenie je zodpovedný majiteľ, ktorý takto stráca právo na výplatu. Certifikáty nespadajú pod zákonnú ochranu vkladov, niektoré vkladové listy, však Fondom na ochranu vkladov chránené sú. Na rozdiel od termínovaných vkladov banky vydávajú certifikáty s presne stanovenou nominálnou hodnotou 1, 5, 10 tisíc korún a podobne. Väčšinou sú tieto hodnoty násobkami
1 000 korún. Certifikáty majú určenú splatnosť od niekoľko mesiacov do niekoľko rokov a sú úročené fixnou úrokovou sadzbou. Tá býva o niečo vyššia ako sadzba termínovaných vkladov práve pre spomenuté nevýhody certifikátov.
Čo nám ponúkajú slovenské banky
Istrobanka vydáva depozitné certifikáty na meno so splatnosťou 12 mesiacov v menovitých hodnotách jedného certifikátu stanovených vždy v celých tisícoch od 5 tisíc korún do jedného milióna. Banka poskytuje klientovi možnosť jeho predčasného splatenia po uplynutí minimálne jedného mesiaca odo dňa jeho vydania. Aktuálna úroková sadzba je stanovená na 3,5 percenta ročne.
Depozitné certifikáty emituje OTP Banka v menovitých hodnotách 10, 20, 50, 100 a 500 tisíc korún. Klient sa môže rozhodnúť pre 3-, 6-, 9-, 12-, 18- alebo 24-mesačnú splatnosť vybraného depozitného certifikátu. V závislosti od lehoty splatnosti je určená úroková sadzba a predajná cena certifikátu. OTP Banka vystavuje tieto listinné cenné papiere na meno a sú prevoditeľné. Predaj realizuje formou "pod pari", čo znamená, že suma, za ktorú banka certifikát predáva (emisný kurz) je nižšia ako menovitá hodnota tohto cenného papiera. Majiteľovi depozitného certifikátu je pri odpredaji po predložení certifikátu vyplatená menovitá hodnota znížená o daň z úroku. Vlastník certifikátu tak môže po uplynutí lehoty splatnosti urobiť v ktorejkoľvek pobočke OTP Banky, nie je však možné vyplatiť ho pred uplynutím lehoty splatnosti a splatnosť nie je možné ani predĺžiť.
Poštová banka ponúka svojim klientom verejne obchodovateľný vkladový list vydávaný na meno. Je emitovaný v hodnote 5, 10, 20, 50 a 100 tisíc korún a úročený ročnou úrokovou sadzbou v závislosti od lehoty trvania vkladu. Pri trojmesačnej splatnosti je úroková sadzba 3,6 percenta, pri šesťmesačnej 3,75 percenta a pri splatnosti 12 mesiacov 3,9 percenta. Úrokovú sadzbu dohodnutú pri zakúpení vkladového listu banka garantuje počas celého trvania viazanosti a za ich kúpu si neúčtuje žiaden poplatok. Vkladové listy Poštovej banky sú chránené v zmysle zákona o ochrane vkladov.
SPOROdepozit je depozitná zmenka Slovenskej sporiteľne. Lehota viazanosti je na 90, 180 alebo 360 dní a klienti si ju môžu kúpiť v minimálnej výške 50 tisíc korún. Veriteľ - klient, nakupuje zmenku za cenu, ktorá sa vypočíta ako rozdiel zmenkovej sumy a výnosu zmenky. Pri spätnom odkúpení je klientovi vyplatená zmenková suma. Zmenka sa úročí odo dňa vystavenia a úrokový výnos sa jej majiteľovi vyplatí pri predložení cenného papiera na preplatenie. Úrokové sadzby sa v súčasnosti pohybujú pri zmenkách do 490 tisíc v závislosti od lehoty splatnosti od 2,80 do 3,30 percenta a pri zmenkách nad 500 tisíc od 3,10 do 3,50 percenta. Zmenky sú predávané bez poplatkov a je umožnený i predčasný výber so sankčným úrokom 0,60 percenta.
Cenné papiere má v ponuke aj UniBanka. Ide o vkladové listy určené fyzickým osobám - občanom i podnikateľom. Sú vydávané na meno a klient má garantovanú úrokovú sadzbu počas celej lehoty viazanosti, ročné úroky sú v prípade viazanosti dlhšej ako jeden rok vyplácané aj pred konečným termínom splatnosti. Úročenie vkladových listov sa pohybuje od troch do 3,25 percenta. (er)