Rosenbergovci – idealistický pár, ktorý zradil Ameriku

Bol to príbeh veľkej lásky, špionáže a zrady. Príbeh manželov Ethel a Juliusa Rosenbergovcov. Veľkých zradcov Ameriky, ktorí dali po druhej svetovej vojne Sovietskemu zväzu návod, ako zostrojiť atómovú bombu. Za špionáž ich odsúdili na smrť.

FOTO - ARCHÍV

Presne pred 50 rokmi sa v New Yorku začal súdny proces. Zároveň sa končila jedna love story. Ethel a Julius, obaja židovského pôvodu, vyrastali v chudobe a neskôr sa stali komunistami. Vyslovene sa našli - nielen v láske, ale aj v politických názoroch. Keď ich po necelom roku vyšetrovania viezli v policajnom antone na súd, oddeľovalo ich pletivo z hrubého drôtu. Pomedzi jeho oká si spojili prsty a pokúsili sa pobozkať.

Rosenbergovci zapadli do šialenej doby. Svet si začínal zvykať na studenú vojnu. V Amerike zúril McCarthyho hon na komunistov. V Kórei vojna medzi komunistickým severom a proamerickým juhom. A v hlavách šokovaných Američanov ešte stále doznieval fakt, že Sovieti otestovali atómovú bombu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

FBI vedela, že Moskva sa na jadrový pokus pripravuje. Koncom 40. rokov sa jej podarilo prelomiť kódy KGB. Nechcela však nepriateľa upozorniť na to, že číta jeho šifry, a preto mlčala. Američania sa postupne dopátrali až k zdroju, ktorý vypustil informácie o tzv. projekte Manhattan - výrobe americkej atómovej bomby. Presne takej, akú zhodili na konci vojny na Nagasaki.

V sídle atómového výskumu v Los Alamos pracoval vojak David Greenglass, brat Ethel Rosenbergovej. Sestra spoločne s manželom Juliusom ho naviedla, aby vydal tajné informácie druhej strane. Ďalšou kľúčovou postavou bol špión Harry Gold, ktorý robil spojku Sovietom. „Prichádzam od Juliusa.“ To bolo heslo, ktorým sa musel Gold preukázať, keď preberal od Greenglassa informácie. Svedectvá týchto dvoch mužov poslali Ethel a Juliusa na smrť. Manželia sa na súde priznali len k tomu, že boli komunistami.

SkryťVypnúť reklamu

Práve Greenglassova výpoveď však ukázala, že informácie, ktoré odovzdali Moskve, by jej nikdy neumožnili bombu skutočne zostrojiť. Sovieti mali podrobnejší plán už pred tým - od špióna Klausa Fuchsa.

V New Yorku však vtedy nešlo ani tak o to, kto skutočne Rusom pomohol vyrobiť bombu, ako skôr o ukážkové potrestanie Američanov, ktorí zradili svoju vlasť. Nech to bolo akokoľvek, Ethel a Julius poslúžili ako výstraha pre všetkých špiónov a záškodníkov.

Žalobca končil svoju záverečnú reč slovami: „Títo obžalovaní stoja pred vami vo svetle jasných dôkazov o hroznej nelojálnosti. Dôkazov, ktoré presahujú akékoľvek emocionálne pochybnosti a musia zastaviť akékoľvek úvahy o sympatiách.“ Keď porota vyniesla svoj rozsudok, už nikto v sále o sympatiách k tejto dvojici nerozmýšľal. Sudca Kaufman oboch poslal na elektrické kreslo. Aj napriek tomu, že mnohí, vrátane šéfa FBI Edgara Hoovera, žiadali pre matku dvoch detí Ethel život.

SkryťVypnúť reklamu

S odstupom času sa ukázalo, že Rosenbergovci boli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Špióni, ktorých v tom istom období chytili v Británii, obišli s omnoho mäkšími trestami (sám Klaus Fuchs si odsedel 14 rokov). V Spojených štátoch však vrcholil boj proti komunizmu.

„Váš zločin je horší ako vražda. Vy ste dali Rusom do rúk atómovú bombu roky predtým, ako by ju podľa našich vedcov boli schopní vyrobiť. Tá bomba už podľa mňa vyvolala komunistickú agresiu v Kórei, ktorá má na svedomí viac ako 50 000 obetí a ktovie, za vašu vlastizradu možno zaplatia aj ďalšie milióny nevinných ľudí…“ povedal sudca pri vyhlasovaní rozsudku.

Rosenbergovci sa opakovane odvolali. Ich milosť žiadali tisícky ľudí na celom svete. Vrátane Alberta Einsteina. Neúspešne.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí dodnes pochybujú o oprávnenosti trestu. Nič na tom nezmenili ani archívy CIA, ktoré otvorili v roku 1995. V nich sa našlo viacero dôkazov, ktoré potvrdili, že Rosenbergovci skutočne boli špiónmi. Či však mali zomrieť, to je iná otázka.

MATÚŠ KOSTOLNÝ

Zajtra - Harold Lloyd

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  2. Na Marka oharka do jarka
  3. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  7. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 13 957
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 441
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 364
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 327
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 625
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 812
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 561
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 077
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu