V zahraničí zostávajú pracovať len húževnatí ľudia

Aj keď sú mnohí znechutení zo životnej úrovne a platov na Slovensku, do zahraničia neodchádza natrvalo za prácou významný počet ľudí s vyššou kvalifikáciou. Najčastejším javom sú takzvaní „pendleri“ – teda tí, ktorí chodia do susedných krajín na týždňovky

, alebo majú mesačné pracovné cykly. Ako hlavné dôvody odchodu za prácou uvádzajú nízke mzdy, rozdiely v životnej úrovni a vysokú nezamestnanosť u nás.

„Rozčuľovalo ma to, že doma nebolo možné robiť slušnú prácu za normálne peniaze,“ opisuje dôvody svojho odchodu do zahraničia strojný inžinier Vlado Matuška. „Vedel som slušne po nemecky, overil som si, či o moju špecializáciu bude záujem a skúsil som to.“ Vlado Matuška pracuje v Rakúsku už viac ako desať rokov, na víkendy prichádza domov. „Zvyknúť si na pracovné tempo vonku nebolo ľahké a dnes pracujem často až do noci, ale pracovať na Slovensku a žiť z toho platu by som už asi nevedel. Ak sa rozhodnem pre zmenu, tak to bude pravdepodobne definitívny odchod.“
Jana Ďurišová zase mala pocit, že toho pozná príliš málo. „Chcela som zistiť ako sa žije inde, cestovať, naučiť sa reč,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slováci odchádzajú za prácou a skúsenosťami už viac ako desaťročie. Natrvalo však zostáva iba neveľký počet ľudí s vyšším vzdelaním. Zosilnie tento trend teraz, keď sme sa stali členmi Európskej únie? Hrozí Slovensku odliv mozgov? Odborníci nepredpokladajú masívny odliv ľudí s vysokou kvalifikáciou do zahraničia. Tvrdia, že tí, čo chceli odísť, už odišli. "Na základe štúdia rôznych zdrojov nemyslím, že Slovensku hrozí masová emigrácia za prácou," hovorí expert na zahraničnú migráciu Boris Divinský. „Podľa prieskumov to bude okolo 100 tisíc ľudí a aj tento počet bude rozložený na niekoľko rokov. Okrem toho väčšina potenciálnych migrantov plánuje odísť iba na 3 až 12 mesiacov. Dôležité je aj to, či štáty únie vytvárajú podmienky pre zamestnávanie pracovníkov zo zahraničia. Tých niekoľko miest v Nemecku pre IT špecialistov nie je významných.“

SkryťVypnúť reklamu

Nedá sa presne zistiť, koľko ľudí sa skutočne za prácou vysťahovalo, pretože väčšina ľudí s vyšším vzdelaním si vybavuje prácu v zahraničí individuálne. Podľa sociológov však nejde o významné počty ľudí.

A akú šancu odísť za prácou alebo lepšími pracovnými podmienkami majú ľudia s nižším vzdelaním alebo nezamestnaní? „Nezamestnaní by možno aj chceli ísť pracovať do zahraničia, ale často majú nízku kvalifikáciu a nevedia jazyky. Chuť by bola, ale reálne nemajú legálne príležitosti,“ hovorí Boris Divinský.

Ľudia z nižšou kvalifikáciou najčastejšie nachádzajú pracovné príležitosti v hotelierstve, gastronómii, poľnohospodárstve alebo napríklad v stavebníctve. A vydržia iba tí, ktorí skutočne chcú robiť. „Nedávno odišiel pracovať na loď do Holandska jeden kolega. A po dvoch mesiacoch bol späť. Hovoril, že je tam príliš veľa práce,“ vysvetľuje lodník Laco Klepáč.

SkryťVypnúť reklamu

Štatistické údaje

RAKÚSKO
Podľa údajov Štatistického úradu SR z roku 2002 denne cestuje do zamestnania za hranice okolo 17,7 tisíc ľudí. Najatraktívnejšou krajinou je pre Slovákov Rakúsko, kde v roku 2002 pracovalo asi 5000 ľudí. Sú to najmä obyvatelia Bratislavy a okolia, iba 13 percent Slovákov zamestnaných v Rakúsku pochádza z vidieckych oblastí.

ČESKÁ REPUBLIKA
Druhým najčastejším cieľom Slovákov je Česká republika. Slovenskí pracovníci sú koncentrovaní najmä v Prahe, v severomoravskej priemyselnej oblasti a na južnej Morave. V súčasnosti je to zhruba 60 tisíc ľudí a tento počet pomaly klesá. Najvyšší bod dosiahla krivka zamestnanosti Slovákov v ČR v roku 1996 keď tu pracovalo okolo 72 tisíc ľudí.

MAĎARSKO A ŠVAJČIARSKO
Významnejší počet Slovákov nachádza prácu už iba v Maďarsku a Švajčiarsku. U našich južných susedov sú to pracovné miesta najčastejšie v stavebníctve, textilnom priemysle a potravinárstve. V Švajčiarsku nachádzajú Slováci uplatnenie v gastronómii a zdravotníckych službách.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 124
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 043
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 577
  4. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 298
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 143
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 539
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 155
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 871
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu