Súčasné výtvarné umenie už aj pre bezdomovcov

Michal Murin sa narodil 30. 6. 1963 v Prešove. Po absolvovaní gymnázia v Prešove a Vysokej školy ekonomickej študoval na Fakulte výtvarných umění VUT v Brne u prof. Petra Rónaia. Na Vysokej škole výtvarných umení ukončil doktorandské štúdium u prof.

Dezidera Tótha.

Od roku 1983 sa venuje voľnej umeleckej tvorbe, ktorú prezentoval na výstavách, festivaloch a sympóziách v Japonsku, na Taiwane, v Nemecku, Maďarsku, Česku, Austrálii a inde. Je zakladajúcim členom prvého experimentálneho a pohybového divadla na Slovensku (Balvan), predsedom Spoločnosti pre nekonvenčnú hudbu SNEH, zástupcom šéfredaktora časopisu Profil súčasného výtvarného umenia. Od roku 2003 sa venuje pedagogickej činnosti, prednáša o nových médiách a súčasnom umení na Akadémii umení v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné oblasti jeho aktuálneho umeleckého výskumu sú intermédiá, zvukové umenie, inštalácie, performancia, nové médiá, konceptuálne umenie a otázky filozofie jazyka.

Nedávno vycestovali slovenskí bezdomovci do Švédska reprezentovať našu krajinu na majstrovstvá vo futbale. Pred časom sa však rozbehol pre bezdomovcov iný projekt, ktorý komentuje a upozorňuje aj na situáciu v umení na domácej scéne.

V karpatských lesoch neďaleko Bratislavy vzniklo v zime tohto roku nové múzeum. Slovenský umelec Michal Murin vzdal hold bezdomoveckej usadlosti tým, že ju vtiahol do súčasného umenia.

Téma múzea je už pätnásťročným Murinovým projektom. Súčasnému múzeu v zemľanke pomohla náhoda. Pri svojich víkendových prechádzkach lesom našiel umelec chatrč z kartónov, kameňa a plechov, ktorá zjavne patrila bezdomovcom. "Uvidel som túto stavbu, ktorá vykazovala prvky architektúry a vnútornej logiky. Na kameňoch som našiel ornamenty nakreslené voskovými pastelkami," objasňuje Michal Murin. "Napadlo mi vytvoriť tu neoficiálne múzeum umenia a zaradiť ho do môjho projektu múzeí."

SkryťVypnúť reklamu

Murin ich zriaďuje v netradičných priestoroch a kontextoch. Medzi ne patrí aj múzeum umenia v hlave, v pojazdnej maringotke či samotnom archíve autora. Po vytvorení výstavného plánu začal bezdomovecké dúpä oblepovať samolepkami s reprodukciami diel stovky svetových autorov zvučného mena, ktorí predstavujú minulú, súčasnú aj budúcu elitu výtvarného diania - umelcov, ktorí až na malé výnimky v slovenských galériách ešte prezentovaní neboli. Naprojektoval niekoľko tematických okruhov, ktoré sú dnes aktuálne, ale nemajú ďaleko ani od myslenia a existencii bezdomovca.

Nálepky si Murin vybral ako najlacnejšiu a najjednoduchšiu formu prezentácie umenia. Je všeobecne prístupná, zároveň však anarchisticky vyzývavá. Nepodlieha byrokratickým záujmom a napriek tomu je verejná a má silný individualistický a undergroundový charakter. Výstavu tvoria práce svetových autorov s témami peniaze v umení vrátane Warholovho diela so znakom dolára, globalizovaná lokálnosť, aktivizmus či témy blízke Murinovmu umeniu, ako sú grafické partitúry, zvukové objekty alebo nové médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Prehliadku dopĺňajú aj stiahnuté obrázky z ďalšej verejne prístupnej studnice informácií o umení - internetu, reprodukcie prác umenia odpadu, tzv. junk artu. "Už takmer sto rokov sa v umení používajú odpadové materiály, ktoré sa do aukčných siení po desiatkach rokov vracajú ako umenie podliehajúce trhu. Súčasné umenie v tomto nezaostáva a naďalej sa využíva estetika odpadu, estetika pouličnej kultúry a chaos nepotrebných materiálov." Murin ako poctu autorovi samostatne prezentoval aj umenie slovenského výtvarníka Stana Filka, ktorý už od 60. rokov minulého storočia pracuje s umením odpadu a využíva nepotrebné a nefunkčné predmety na vznik umeleckých diel.

Autor sa s obyvateľom chatrče v lesoch osobne nikdy nestretol a stretnutiu sa zámerne vyhýba. "Ešte som ho nevidel. Príbytok navštevujem tak raz za mesiac. Pripravujem pre neho estetické zážit- ky, informačno-vzdelávacie prostredie a umelecké situácie." Mnohé nálepky s reprodukciami časom zmizli. Autora však ich ďalší osud netrápi. Svoj projekt špeciálne nedokumentuje, berie ho ako aktuálnu umeleckú, ale aj vzdelávaciu komunikáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt Múzea súčasného umenia v zemľanke, ako objekt Murin nazval, odkazuje ešte ďalej - na situáciu v umení na Slovensku pred a po roku 1989, na problémy s neexistenciou múzea súčasného umenia či Kunsthalle, ale aj na to, ako si tzv. vysoké umenie dnešnej doby a umenie v mysli ťažko nachádza cestu k ľuďom, ktorí tiež myslia, no v iných ekonomických reláciách. "Spoločnosť musí dozrieť na to, aby akceptovala a hlavne do seba absorbovala súčasné výtvarné umenie rovnako ako bezdomovci. A ja sa im snažím pomôcť," uzatvára Michal Murin.

ANDREA KOPERNICKÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 751
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 858
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 375
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 301
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 826
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 746
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 443
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu