Zverejnenie zväzkov ŠtB vyvolalo šok v košickej samospráve. Objavili sa v nich mená čelných predstaviteľov mesta i poslancov mestského zastupiteľstva. Niektorí boli v záznamoch vedení ako nepriatelia komunistického režimu, iní ako jeho spolupracovníci a agenti ŠtB.
Poslanec Ladislav Lancoš (KDH) je uvedený ako agent s krycím menom Roman. "Nechápem, čo to má znamenať. Je to pre mňa šok," hovorí 59-ročný muž. Po chvíli si spomenie, že ho niekoľkokrát vyhľadali na pracovisku neznámi civilisti a pýtali sa na jeho príbuzných v zahraničí. "Mám tam bratrancov a sesternice. Zaujímalo ich, či udržiavame kontakty. Áno, nejaký papier som podpísal. Sám neviem, čo tam bolo." Prišli za ním viackrát a "bežne sme debatovali, ako sa debatuje pri pive". Nevie o tom, že by niekomu ublížil a "komu som nepomohol, tomu som nepoškodil".
Poslanec Ladislav Olexa (ANO), registrovaný ako agent, bol v šoku. "Ani som netušil, že v nejakom zozname môže moje meno existovať," hovorí zdrvene.
Olexa si nepamätá, že by podpisoval nejaký dokument a je presvedčený, že do zoznamu sa dostal kvôli práci, lebo sedem rokov riadil prevádzku na železnici na celom východe. "Prichádzal som do styku s utajovanými skutočnosťami. Veď po našich tratiach prepravovali jadrové palivo, vojenské konvoje. Celý život som žil čestne a teraz takto sa mi to vráti. Vyhlasujem na svoju česť, že nikdy v živote som na nikoho nedonášal. S mojím menom nemôže byť spojená žiadna nečestná činnosť, žiadna špinavosť."
V kategórii agent figuruje aj meno poslanca Michala Cihlára, ale jeho vyjadrenie sa nám včera nepodarilo získať.
ŠtB viedla primátora Trebuľu ako dôverníka
V zozname sú zaregistrovaní ako dôverníci primátor mesta Zdenko Trebuľa a jeho bývalý námestník, v súčasnosti poslanec Boris Farkašovský. Dôverníci nemuseli o svojom zaradení do zväzkov ŠtB vedieť a nič podpísať.
Trebuľa sa to dozvedel už pred voľbami v roku 2002 a bol to pre neho šok. V Cibulkových zoznamoch pritom jeho meno nebolo. "A zrazu sa objavilo. Údajne ma zaregistrovali niekedy v júni alebo v júli 1989, ale bez môjho vedomia a súhlasu. Navyše, do februára 1990 som bol pracovníkom aparátu mestského výboru strany. A podľa uznesenia ÚV KSČ stranícki funkcionári nemali byť v zoznamoch registrovaní. Považujem to za snahu o diskreditáciu svojej osoby," povedal.
Trebuľa chce požiadať o vydanie svojho spisu, ktorý je ochotný aj zverejniť a možno bude "celú záležitosť riešiť súdnou cestou".
Boris Farkašovský bol informáciou zdesený a dozvedel sa ju až od denníka SME. "Je to nehorázne. Nikdy som s ŠtB nespolupracoval, akékoľvek kontakty odmietam."
Farkašovský si myslí, že sa na zozname ocitol preto, lebo pracoval na kádrovom oddelení, keď stavali fabriku v Krivom Rogu na Ukrajine.
"Bol som navyše kádrovou rezervou pre prácu v zahraničí. Predpokladám, že to bol motív dobrodinca, ktorý ma tam bez môjho vedomia zapísal." Aj on požiada Ústav pamäti národa o vydanie svojho spisu. "Rád by som sa dozvedel, kto a prečo ma tam uviedol."
Viceprimátora Čuňa si len preverovali
Námestník primátora Eugen Čuňo bol preverovanou osobou a dozvedel sa o tom včera.
"Pamätám si na dvoch bratov, ktorí sa na mňa kontaktovali, keď som spolu s rodičmi žil v Rožňave. Bolo o nich všeobecne známe, že sú eštebáci. V tom čase som robil externého sprievodcu v CKM. Zrejme preto ma kontaktovali. Udivovalo ma, aké podrobné informácie majú o mne a mojich príbuzných. Priznám sa, aj mi to naháňalo strach. Po čase mi dali pokoj. Asi zistili, že nebudú mať zo mňa žiaden osoh."