Opozícia vznik druhého piliera - dôchodkového sporenia na individuálnych účtoch - kritizuje. "Pri zvážení všetkých rizík by bolo najlepším riešením ponechať dlhodobo osvedčený priebežný pilier dôchodkového sporenia," povedal pred koncom roka podpredseda HZDS Anton Blajsko. Silný prvý pilier podporuje aj Smer a komunisti.
Koalícia reformu pripravila a schválila najmä preto, že doterajší priebežný systém považuje za dlhodobo neudržateľný. Proti podstate reformy nemá námietky ani SF, žiada iba niektoré "vylepšenia".
Posilniť prvý pilier však možno len na úkor druhého piliera - napríklad, keby sa znížili príspevky, ktoré budú ľudia odvádzať do dôchodkových správcovských spoločností, a zvýšili odvody, ktoré štát okamžite vypláca dnešným dôchodcom. Vylúčiť sa nedá, že požiadavka na silný prvý pilier prinesie i vyššie celkové odvodové zaťaženie.
Niečo už naznačuje aj Ekonomická a sociálna alternatíva, ktorú Smer schválil na svojom decembrovom sneme. Ak bude členom budúcej vlády, chce "presadzovať budovanie silného a stabilného priebežného dôchodkového systému, s dôrazom na jeho transparentnosť a zásluhovosť". Podľa Smeru by prvý pilier mal zaručiť občanom dôchodok aspoň na úrovni 50 percent priemernej mzdy. V dokumente Smeru sa píše, že v takom prípade sa "nevyhnuteľným javí prerozdelenie odvodov a príspevkov".
Predseda Smeru Robert Fico rád prirovnáva dôchodkové správcovské spoločnosti k nebankovým subjektom typu B.M.G. Invest, hoci sú medzi nimi známe finančné inštitúcie. Koaličné strany tvrdia, že riziko zneužitia peňazí minimalizuje zákon. "Kontrolný mechanizmus je viacúrovňový a k zneužitiu môže dôjsť len vtedy, ak zlyhá kontrola zo strany štátu. Preto štát ručí za nasporenú hodnotu na dôchodkovom účte do výšky 100 percent," hovorí poslanec SDKÚ Zoltán Horváth. "Zákon je skutočne veľmi striktný," potvrdzuje aj riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Martin Chren. Podľa neho "skutočným ohrozením dôchodkov nie je zavedenie dôchodkového sporenia, ale jeho odkladanie".
Autor: ANDREA HAJDÚCHOVÁIVAN ŠTULAJTER