kej základni strany situácia. Na otázky denníka SME odpovedal JOZEF MACEJKO.
Ste spokojný so závermi prokuratúry?
Som rád, že sa potvrdilo to, čo som tvrdil od začiatku, že ani ja, ani pracovníci ministerstva žiadny trestný čin v tejto veci nespáchali.
Prokurátor na tlačovej besede povedal, že ste sa opakovane stretávali so zástupcami Alstomu, lobovali v ich prospech, a že to síce môže byť nemorálne, ale nie trestnoprávne.
Ja som neloboval v prospech jednej firmy. Ja som potom, ako železnice vybrali drahšiu ponuku, od nich pýtal vyjadrenie, prečo je tá drahšia lepšia. Chcel som, aby mi to technicky zdôvodnili, nikdy sa to nestalo. A kontrola NKÚ dospela prakticky k tomu istému záveru. Na základe toho som chcel dať urobiť posudok na Žilinskú univerzitu. So Stadlerom sme, navyše, vtedy nemali najlepšie skúsenosti s meškaním dodávok električiek pre Vysoké Tatry. Dodnes som presvedčený, že ponuka Alstomu bola výhodnejšia.
Prokurátor povedal, že vás prestali stíhať aj preto, lebo ste nemali v tendri žiadne kompetencie. Je to tak?
Ja som ako minister dostal sťažnosť proti postupu železníc. Zastupoval som ministerstvo na valnom zhromaždení železníc. Teoreticky som mal možnosť to cezeň nariadiť. To som nikdy nechcel robiť, lebo som chcel dostať poriadne zdôvodnenie, nechcel som lámať veci cez koleno. Teoreticky by som to mohol presadiť, ak by som to chcel riešiť násilím. Čakal som, že železnice mi to zdôvodnenie dajú, a dodnes mi ho nedali.
Myslíte si, že keď je tu výberová komisia a tender podpisuje riaditeľ Železníc SR, má sa minister starať do toho tak ako vy?
Železnice boli štátna organizácia, ja som ako každý minister musel strážiť nakladanie so štátnymi prostriedkami. Železnice nehospodária ziskovo, ale žijú z toho, že štát im roky platí za výkony vo verejnom záujme.
Pýtali sa vás vyšetrovatelia aj na to, či Kresánkov list o tom, ako Gabo berie vec, neznamenal úplatok pre SDKÚ?
Pravdaže sa ma to pýtali. Ale hlavne sa na to pýtali pána Kresánka. Ja o tom nič neviem, o takýchto pozadiach, nerád by som to komentoval.
V kauze dnes zostal obvinený už len pán Bakšay, ktorý sa pokúšal získať úplatok od obidvoch strán. Vy ste sa s ním tiež stretli v kancelárii ministra. Pôsobil na vás tiež tak, že chcel uplácať?
Pôsobil na mňa dojmom, že chce lobovať za lepšiu ponuku, to bolo všetko. Počkajme si na ukončenie vyšetrovania v Čechách.
On platil aj stretnutie v reštaurácii Traja mušketieri, prečo ste na to stretnutie išli?
Organizoval to pán poslanec Kresánek. Počúval som, čo hovoril pán Bakšay, zdôvodňoval, prečo je niečo lepšie ako iné, a zdôvodňoval to hlavne tým, ktorí tomu technicky rozumeli, čo som nebol ja.
Je v poriadku, ak si minister dá zaplatiť drahú večeru od podnikateľa, ktorý lobuje za svoju firmu?
Ja som nepristal okamžite na to, že mu verím. Ja som chcel požiadať Žilinskú univerzitu o stanovisko, nie Bakšaya. Prišiel som tam trochu neskôr s Kresánkom, rovno z Národnej rady. Vypil som kávu a minerálku, to bolo všetko. Oni boli uprostred večere, ja som nevečeral.
Autor: mož