Súdili ho za sovietsku zástavu na záchode

Keď ruský prezident Vladimir Putin kládol pred týždňom na bratislavskom Slavíne vence, neďaleko od neho stál s transparentom Tibor Novotka. Od Putina chcel ospravedlnenie za okupáciu v roku 1968. Policajti ho vraj odsúvali čo najďalej a bránili mu protes

Tibor Novotka bol jediný, kto protestoval proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, keď bol položiť vence na Slavíne. FOTO SME - PAVOL MAJER

Keď ruský prezident Vladimir Putin kládol pred týždňom na bratislavskom Slavíne vence, neďaleko od neho stál s transparentom Tibor Novotka. Od Putina chcel ospravedlnenie za okupáciu v roku 1968. Policajti ho vraj odsúvali čo najďalej a bránili mu protestovať, aj keď to riadne oznámil.

Tibora Novotku už kvôli Rusom súdili. V roku 1987 zavesil nad záchod na internáte sovietsku zástavu. Prokurátor Vincent Bobot ho za to obžaloval z hanobenia štátu, svetovej socialistickej sústavy a jej predstaviteľa, čo bol trestný čin, ktorý sa považoval za politický.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Okresný súd v Považskej Bystrici Novotku v máji 1988 odsúdil na zníženie mzdy o 15 % počas piatich mesiacov. Senátu predsedala sudkyňa Helena Markovičová. Sudkyňa je na súde dodnes, nedávno súdila napríklad herca Štefana Skrúcaného.

O Novotku sa už od jeho šestnástich rokov zaujímala ŠtB. Keď na občianskej náuke dostali za úlohu spracovať prehľad tlače, priniesol prehľad správ Slobodnej Európy a Hlasu Ameriky. Napísal tiež list na britské veľvyslanectvo do Prahy, že by chcel nejaké materiály o Británii. List zachytilo oddelenie ŠtB. Potom sa pokúšal z Varšavy bez vycestovacej doložky odletieť do Rakúska a podmienečne ho odsúdili za pokus o nedovolené opustenie republiky. Ešte predtým bol 50 dní vo väzbe, zo školy ho vylúčili. V roku 1987 mal 24 rokov a pracoval v strojárňach v Považskej Bystrici ako majster.

SkryťVypnúť reklamu

"Sudkyňa Markovičová na pojednávaní emotívne vystupovala na obhajobu socializmu - ako mi socialistická spoločnosť už raz dala šancu a ja som ju nevyužil a opäť som sa dopustil trestného činu," hovorí Novotka a myslí si, že sudkyňa, ktorá bola tvrdou zástankyňou komunistickej diktatúry, by dnes už nemala súdiť.

Novotka sa odvolal na krajský súd, ktorý prikázal okresnému súdu rozhodnutie zmeniť. Trestný čin sa nestal, keďže sa nepodarilo dokázať, že by Novotka hanobil zástavu pred viac ako dvoma osobami naraz, ako to hovoril paragraf. O záchod sa delili obyvatelia dvoch izieb, ale keďže naň chodili postupne, Novotka bol nevinný. Markovičová rozsudok musela zmeniť a prípad posunula trestnej komisii MNV.

Že sudkyňa stále súdi, sa Novotka dozvedel, keď sa mu dostala do rúk publikácia UNHCR ku konferencii o ľudských právach. "Medzi pozvanými boli aj ľudia z oblasti súdnictva a za tých tam bola nejaká Helena Markovičová."

SkryťVypnúť reklamu

Sudkyňa si na pojednávanie pamätá. Na otázku, prečo muža odsúdila a čo si myslí o jeho vyhlásení, že by už nemala súdiť, povedala: "Ja si o tom nemyslím nič," a zložila.

Novotka si myslí, že pri očiste súdnictva zlyhali elity. Bývalý disident a neskôr minister spravodlivosti Ján Čarnogurský, naopak, tvrdí, že to bola súčasť nežnej revolúcie. (mož)

Z rozsudku Heleny Markovičovej

"V našom československom trestnom práve sa premieta zásada proletárskeho internacionalizmu, ktorá spočíva vo forme ochrany vážnosti a cti štátov svetovej socialistickej sústavy a jej čelných predstaviteľov. Obžalovaný svojím konaním tento chránený objekt porušil a v tom práve treba vidieť spoločenskú nebezpečnosť jeho konania."

Z rozsudku krajského súdu

SkryťVypnúť reklamu

"Svedkovia vypočutí na hlavnom pojednávaní sú vypočutí veľmi stručne a nie sú vypočutí na podstatnú okolnosť, či zástavu nad WC misou videli viac ako dve osoby súčasne prítomné. Uvedenú skutočnosť bude musieť okresný súd zisťovať podrobným výsluchom svedkov, ktorí boli ubytovaní v kritickom období na ubytovni, ako aj svedkov, ktorí boli prítomní na oslave dňa 17. 12. 1987, prípadne príslušníkmi VB, ktorí robili zákrok."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 380
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 532
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 703
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 619
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 566
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 341
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu