Jana Gabčová, najstaršia slovenská operná speváčka, dnes oslávi svoje 90. narodeniny

"Nikdy by som si nebola pomyslela, že sa dožijem takéhoto veku. Lebo ja som mala rušný celý svoj život," privítala nás Jana Gabčová, rodená Kamasová - slovenská operná speváčka, ktorá počula naživo spievať Šaľapina, priatelila sa so Suchoňom, pamätá ...

"Nikdy by som si nebola pomyslela, že sa dožijem takéhoto veku. Lebo ja som mala rušný celý svoj život," privítala nás Jana Gabčová, rodená Kamasová - slovenská operná speváčka, ktorá počula naživo spievať Šaľapina, priatelila sa so Suchoňom, pamätá slovenskú éru Oskara Nedbala a Ľjuby Hermanovej a na Vysokej škole múzických umení učila spievať sestry Vášáryové, Martina Hubu, Mariána Labudu či Kamilu Magálovú. No najmä - od roku 1939 do roku 1963 bola sólistkou opery SND a spievala tu temer všetky altové party. Do roku 1968 učila na VŠMU, vtedy jej udelili aj titul zaslúžilej umelkyne. Z javiska odišla prakticky zo dňa na deň, po úraze. Dnes žije v jednom z bratislavských penziónov. Je tu vraj veľmi spokojná, aj keď pre vysoký vek už prakticky nevychádza z domu. Dnes oslavuje deväťdesiate narodeniny. Želanie vraj už nemá žiadne. No veľmi sa teší, že v sobotu na rodinnej oslave uvidí všetkých svojich blízkych pekne pokope.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jana Kamasová sa narodila v Bytči. Keď mala tri roky, prišla o mamu. Na novú otcovu manželku si vraj nemôže sťažovať, mali sa veľmi radi, no keďže bola takmer najstaršia a otec bol štyri roky vo vojne, musela pomáhať starať sa o rodinu. "Navyše prekonala som snáď všetky detské choroby. Akákoľvek prišla, hneď som ju dostala. Preto keď som mala päťdesiatku, myslela som si - nie je možné! Veľmi som sa čudovala, keď som sa dožila osemdesiatky, lebo zo sólistov opery sa dovtedy takého veku nikto nedožil. Nuž a teraz mám deväťdesiatku. Viete, všetky bolesti mám, naučila som sa s nimi žiť. Mám strojček, problémy s dychom, vodu na pľúcach. No Pánbožko mi nechal rozum a to si veľmi vážim."

Pani Gabčová vzápätí ukáže, že v spomienkach má naozaj jasno. Rozpráva celý svoj život, vybavuje si pracovné úspechy, spomienky na deti, vnúčatá i na tragédie, keď jej znenazdajky zomrela dcéra. Spomína vraj ale nerada, lebo spomienky bolia. Niekedy ani neverí, že to všetko naozaj prežila. Keď počuje v televízii Krútňavu (Školníčka bola jednou z jej najzamilovanejších a najúspešnejších rolí), ani sa jej veriť nechce, že to kedysi spievala. Na Suchoňa má krásne spomienky, boli spolužiakmi, sprevádzal ju na koncertoch, práve s ním po prvý raz spievala Rusalku. Ako sa dostala k spevu? "V Brne som chodila na obchodnú školu. Tam som po prvý raz videla operu - Bohému. Strašne som sa čudovala, že na javisku sneh padá. Bývala som v kláštore a spievala na chóre. No raz si ma zavolala hlavná sestra, že nemôžem viac spievať. Prečo? Lebo len mňa počuť." Do Bratislavy prišla ako devätnásťročná a zamestnala sa na pošte. Jej spolubývajúce na slobodárni študovali herectvo a klavír. Raz ju zavolali, aby s nimi išla spievať do zboru. "Tak som tam začala chodiť. A naraz mi profesor Strelec hovorí: Slečna, prídite na školu polročné skúšky. Váhala som, nakoniec som išla. Bol tam celý zbor skúšajúcich. Vypočuli si ma a hoci bol polrok, prijali ma. Chodila som do školy poobede, po úradných hodinách." Po absolvovaní školy spočiatku v Národnom divadle iba hosťovala. Na javisku stála po prvý raz v roku 1930, o deväť rokov neskôr sa stala členkou našej prvej scény. Popri speváckych schopnostiach kládla pri vytváraní postáv vždy veľký dôraz aj na herectvo. Inšpiroval ju k tomu jej kolega, slávny basista Arnold Flögl, vzorom jej bol i legendárny ruský spevák Šaľapin. "Videla som ho spievať v Bratislave. Veľmi si vážil Flögla. Keď spieval, Šaľapin sa naňho obrátil a počúval. Povedal mu: Ja mať tvoj hlas, dobyjem celý svet. A do rána potom spolu pili."

SkryťVypnúť reklamu

Pani Gabčovej je jednej veci veľmi ľúto - že sa po jej generácii zachovalo minimum záznamov. "Na mnohé veľké osobnosti sa celkom zabudlo. Napríklad celá Pastorkyňa bola v štyridsiatom deviatom naspievaná na platni. Počuli sme ju, prehrali nám ju, a naraz jej niet. Spievala tam celá naša generácia. A bola to výborná nahrávka, patrila by do zlatého fondu. Viete, že vtedy som sa po prvý raz počula spievať? Slzy mi padali z očú. Bola som prekvapená, tento hlas je môj?" Jana Gabčová prestala spievať takmer sedemdesiatročná. "Pri filmovaní Vzkriesenia som spadla na zasneženom chodníku a zlomila si kŕčok a stehno. Vtedy to bolo hop alebo trop, vyzeralo to, že neprežijem. A vidíte, mám deväťdesiat! No so spevom bol koniec." Dnes si už pani Gabčová nahlas vôbec nespieva. Ani sama pre seba. Nedostáva sa jej dychu, ale pospevuje si aspoň v duchu: "Melódie mám stále v sebe, aj keď nejdú von."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 112
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 299
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 228
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 064
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 985
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 446
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 279
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu