Pivovar Topvar kupujú Juhoafričania

BRATISLAVA - Zahraničný kapitál vstúpi aj do posledného veľkého slovenského pivovaru. Juhoafrická pivovarnícka skupina SABMiller, ktorá u nás kontroluje Pivovar Šariš, včera oznámila, že sa dohodla s akcionármi topoľčianskeho Topvaru na kúpe ich podielov

BRATISLAVA - Zahraničný kapitál vstúpi aj do posledného veľkého slovenského pivovaru. Juhoafrická pivovarnícka skupina SABMiller, ktorá u nás kontroluje Pivovar Šariš, včera oznámila, že sa dohodla s akcionármi topoľčianskeho Topvaru na kúpe ich podielov. SABMiller vyčíslil hodnotu získaných aktív na 15,2 milióna dolárov, čo je približne 455,5 milióna korún.

Akvizícia Topvaru bude mať tri etapy. V prvej SABMiller kúpi od súčasných majiteľov podiel od 33 do 49 percent akcií. "Šesť mesiacov po nadobudnutí počiatočného podielu predajú väčšinoví akcionári ďalšie akcie, aby umožnili SABMilleru zvýšiť podiel v Topvare aspoň na 67 percent," upresnil SABMiller. Súčasní majitelia budú môcť následne do 18 mesiacov využiť ponuku investora a predať mu aj zvyšné akcie. "SABMiller touto transakciou získa majetkový podiel v Topvare minimálne 95 percent," informoval investor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Topvar prináša do SABMilleru silnú lokálnu značku, jedinečný systém distribúcie a kvalitnú výrobu piva. Akvizícia vyjadruje našu stratégiu optimalizácie a rozširovania pozícií na rozvíjajúcich sa trhoch," povedal Alan Clark, generálny riaditeľ európskej divízie spoločnosti SABMiller. Najznámejšou značkou koncernu je Plzeňský Prazdroj.

Väčšinovými akcionármi Topvaru je dnes skupina manažérov, spolu s mestom Topoľčany vlastnia všetky akcie slovenského pivovaru. Topvar bol sprivatizovaný v prvej polovici 90. rokov. Pivovar a sladovňa sa začali stavať v roku 1957. Sladovňa bola sprevádzkovaná v roku 1960 a samotný pivovar v roku 1964.

SABMiller dnes ovláda prešovský Pivovar Šariš. Kúpou topoľčianskeho pivovaru zvýši svoj podiel na výrobe piva z 26 na takmer 40 percent, čiže z 1,1 na 1,7 milióna hektolitrov ročne. Najväčšou pivovarníckou skupinou na Slovensku zostáva holandský Heineken, ktorého vlajkovými loďami sú Zlatý bažant, Corgoň a Kelt.

SkryťVypnúť reklamu

"Našou prioritnou značkou zostáva Zlatý bažant, ktorý spájame s významnými športovými a kultúrnymi podujatiami, napríklad teraz s majstrovstvami sveta v hokeji," tvrdí hovorca Heinekenu Slovensko Peter Švec. "Značkou orientovanou prednostne na šport a aktívny oddych je naďalej Corgoň," dodal.

Okrem veľkých pivovarníckych skupín na Slovensku varí pivo aj päť menších pivovarov. Sú nimi Steiger (Vyhne), Stein (Bratislava), Tatran (Poprad), Popper (Bytča) či banskobystrický Urpín, ktorý jeho bývalý majiteľ Pavel Čupka priviedol do konkurzu a technológie previedol na iné, spriaznené firmy. Trhové podiely piatich malých pivovarov sa pohybujú od 1,8 do 4,1 percenta.

(tv)

Kto je SABMiller

SABMiller je jedným z najväčších výrobcov piva na svete. Vo finančnom roku končiacom sa 31. marca 2004 predal vyše 137 miliónov hektolitrov piva, čo bol zhruba 30-násobok produkcie všetkých slovenských pivovarov. Koncern má s investovaním v strednej a východnej Európe skúsenosti. V súčasnosti prevádzkuje pivovary v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku, Rusku a Rumunsku. S akciami spoločnosti SABMiller sa dá obchodovať na burzách v Londýne a Johannesburgu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 143
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 980
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 321
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 152
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 010
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 780
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 410
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 313
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu