Za vyslovenie nedôvery Bacovi bol okrem poslancov opozície aj F. Gaulieder z HZDS, proti hlasovala koalícia a Jozef Klein z klubu Spoločná voľba. Hlasovania sa zdržali poslanci HZDS J. Ducký, J. Tarčák a V. Vicen a poslanec Spoločnej voľby J. Pokorný. Na rokovaní 19. schôdze sa nezúčastnilo 27 poslancov. Na Bacovo odvolanie z funkcie bolo podľa ústavy potrebných najmenej 76 hlasov. V 150-člennej NR SR disponuje spoľahlivou väčšinou - 82 hlasmi - koalícia. Opozícia vyčítala ministrovi pôdohospodárstva počas rozpravy zodpovednosť za nezákonný vývoz obilia tak, ako o tom hovoria výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) i kontroly Úradu vlády (viac informácií na 11. strane).
(Dokončenie z 1. strany)
Minister Baco obvinenia o svojej politickej zodpovednosti za aféru odmietol. Priznal, že kontrolné protokoly oboch úradov "podpísal, za podpismi si stojím, čísla v nich nespochybňujem". Baco sa bránil tým, že keby sa zo Slovenska vyviezlo len toľko obilia, koľko ministerstvo pôdohospodárstva (MP) na vývoz odsúhlasilo, žiadna aféra by nevznikla. Poukázal na to, že povolenia vydávalo ministerstvo hospodárstva (MH), ktoré nie vždy bralo do úvahy odporúčania MP.
I. Rosíval (DU), ktorý odôvodnil návrh 38 opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery Bacovi, konštatoval, že samotné MP bez vedomia licenčnej komisie, ktorú si rezort pôdohospodárstva špeciálne zriadil na reguláciu vývozov, odsúhlasilo vývoz takmer 340 tisíc ton pšenice a 4,7 tisíca ton múky. Dôsledky podľa Rosívala dodnes pociťujú občania vo zvýšených cenách krmív, múky, chleba a pekárenských výrobkov.
P. Farkas (MKDH) poznamenal, že na Slovensku "začína byť pravidlom, že ministerstvá a orgány ústrednej štátnej správy porušujú zákony". "Vlády v európskych demokratických krajinách v takýchto prípadoch podávajú demisie samy. Namiesto toho, aby sa kauza vyšetrila, vinníci potrestali a verejnosť objektívne informovala, sa u nás, žiaľ, deje niečo iné," povedal Farkas na margo obvinení predstaviteľov koalície, že aféru rozpútala a zahmlieva opozícia. "Opozícia nezákonný vývoz obilia nezapríčinila, ale dozvedela sa o ňom z oficiálnych správ Úradu vlády a NKÚ," dodal Farkas. Poslanci HZDS napr. M. Maxon, M. Baránik, či M. Novák obhajovali ministra, že pod jeho vedením rezort na rozdiel od predchádzajúcich ministrov napreduje. Opozíciu, najmä KDH, obviňovali z deštrukcie poľnohospodárstva a potravinárstva na Slovensku po roku 1989. Koalícia sa zhodne s ministrom Bacom odvolávala na výsledky kontroly NKÚ, podľa ktorých nesie rozhodujúci podiel viny na vývoze v II. polroku 1995 ministerstvo hospodárstva. Exminister hospodárstva, poslanec HZDS J. Ducký v rozprave k afére, ktorá sa týka aj obdobia jeho pôsobenia na MH, nevystúpil. Baco počas prestávky v rokovaní NR SR novinárom potvrdil, že v čase svojho pôsobenia ako predseda poľnohospodárskeho družstva Nemšová pred rokom 1989 zamestnával ako podnikového právnika súčasného premiéra a predsedu HZDS V. Mečiara.
Autor: SME-bog