O tom, čo sa stalo v tejto čečenskej obci 7. až 10.apríla, už nie sú pochyby. Okolnosti zostávajú v hmle dohadov, ale výsledok je jasný. Viac ako 3000 ruských vojakov obsadilo obec, polialo domy benzínom a zapálilo, a potom začalo paľbu na neozbrojené ženy, deti a starcov, pričom zabili najmenej 100 ľudí. Tri dni ruská armáda odmietala zástupcom Červeného kríža a ďalších humanitných organizácií vstup do obce. Na štvrtý deň bolo neskoro.
"Videla som ich zabíjať deti, ženy a starcov," povedala 60-ročná Vera Magamodova, ktorá sa skrývala v pivnici, až kým streľba a výkriky neprestali. "Hádzali granáty do pivníc. Chceli, aby sme sa bránili podobne. Kričali na nás, aby sme im vydali bojovníkov. Ale žiadni tu neboli. Ani jeden. Ukážte mi hrob jediného vojaka, ktorý zomrel v tejto dedine."
Po rozhovoroch s viac ako tuctom tých, ktorí prežili - mnohí z nich našli úkryt v zopár pivniciach, do ktorých vojaci nehodili granát - sa dá zostaviť obraz brutality, ktorá zasiahla Samaški, obec, ktorá mala kedysi 15 000 obyvateľov.
Podľa ruských vojenských predstaviteľov je obvinenie voči ich vojakom nezmyslom. "Strieľali na nás. My sme nezačali paľbu. Je pravda, že 120 obyvateľov zomrelo, ale boli to ľudia, ktorí bojovali proti nám," povedal generál Anatolij Kulikov, veliteľ ruských vojsk v Čečensku.
Mesiac po udalostiach však začína byť jasné, že ľudia, ktorí zomreli v Samaški, nikdy nedržali zbraň v ruke. Dudajevovi bojovníci sa málo úspešne pokúšali o obranu a potom mesto opustili. Prechádzka po uliciach obce vedie po zablatených cestách vystlaných nábojnicami z ruských striel.
Už na začiatku vojny sa v obci, ktorej obyvatelia chceli zostať neutrálni, opevnili vojaci Džochara Dudajeva. "Bolo tu aspoň 200 vojakov, ktorí bojovali proti Rusom," povedal Hassan Chasanov, obyvateľ Samaški, ktorý videl príchod rebelov do obce v januári, keď sa najväčšie boje sústredili okolo Grozného. Dudajevovci ničili ruské transportéry a vyhodili do vzduchu železničné mosty. Ale 7. apríla, keď začali Rusi svoj útok na Samaški, väčšina bola preč. "Prakticky nikto schopný udržať zbraň v tomto meste nezostal, a ruskí vojaci to vedeli," pokračoval Chasanov. "Toto nie je odľahlá dedina v horách. Toto je obec, ktorú každý pozná."
"Bolo jasné, že sa dostanú sem," povedala 28-ročná Taos Mahumajanová, ktorá sa skrývala so svojimi štyrmi deťmi v pivnici svojho domu na Proletarnej ulici. Jednej zo štyroch ulíc, kde bol takmer každý tehlový dom zrovnaný so zemou. "Počuli sme, že idú po nás. Kričali sme - nestrieľajte, sme ženy a mierumilovní ľudia. Žiadali vydať vojakov, ale neboli tu žiadni." Na druhý deň, dodala, vojaci vypálili domy. "Všade horelo a nedalo sa dýchať, nemohli sme si ani nabrať vodu pre malé deti."
Taos i ďalší obyvatelia tvrdia, že na štvrtý deň, keď do obce oficiálne vstúpil Červený kríž, boli ruskí vojaci opití, mali červené oči a po meste sa váľali použité ihly a striekačky.
Ruské úrady to vehementne popierajú. Podľa nacionalistického poslanca Stanislava Govoruchina by mali byť aktivisti za ľudské práva, ktorí kritizovali vojenské operácie v Samaški, posadení za mreže. Govoruchin je predsedom parlamentnej komisie ustanovenej pred niekoľkými mesiacmi na vyšetrovanie priebehu vojny. Samaški navštívil a nič neetické sa tam podľa neho nestalo.
Na cintoríne však pribudlo aspoň 119 nových krížov s dátumami 7. a 8. apríla. Vek tých, ktorí v nich ležia, je príliš nízky alebo príliš vysoký na to, aby boli vojakmi.
"Môjho otca strelili do hlavy," hovorí 31-ročný Uslan Mortazilejev. "Pred mojimi deťmi a ženou. Mal 75 rokov. Zastrelili ho, keď prišli do domu." Jeho samého odvliekli ruskí vojaci do Mozdoku, kde ho držali 12 dní. "Chceli, aby som sa priznal, že som povstalec. Pýtali sa, kde mám zbrane. Povedal som im, že môj otec je mŕtvy a matka zomiera od žiaľu. Nakoniec zobrali môj preukaz a roztrhali ho. Potom ma poslali domov."
Ruský parlament začal vyšetrovanie. Ani tento škandál však nezabránil najvyšším predstaviteľom víťazných mocností zúčastniť sa v Moskve na oslavách 50.výročia ukončenia druhej svetovej vojny. "Čo urobili Rusi v Samaški, to nám robili Nemci vo vojne," pripomenul ruský týždenník Moskovskije novosti. "Ale Rusi to urobili svojim vlastným ľuďom. A to je neospravedlniteľné. Čo sa stalo v Samaški v tých dňoch, možno definovať len jedným slovom - genocída."
Autor: Podľa IHT - BAŠA JAVŮRKOVÁ