kategórií je po prvom kole hlasovania členov ZAI, hudobných redaktorov zo všetkých médií a vydavateľov zatiaľ známych päť mien. Víťaza určí druhé kolo hlasovania, ktoré vyvrcholí v pondelok 2. marca v bratislavskom divadle Nová scéna na slávnostnom večere Grand Prix ZAI `97. Záznam z odovzdávania ocenení odvysiela ten istý týždeň v sobotu Slovenská televízia. Ešte vlani výročné ceny ZAI niesli pomenovanie Grammy West `96. Asi po tom, čo americkí organizátori Grammy protestovali proti podobnému názvu českých cien Gramy, rozhodli sa aj slovenskí usporiadatelia názov pozmeniť. Päť víťazstiev z ôsmich nominácií si minulý rok z Novej scény odniesol najúspešnejší projekt roka 1996 - vianočný album Svet lásku má. Jeho hlavný protagonista, spevák Pavol Habera, prevzal cenu pre interpreta, skladbu i album roka, Július Kinček získal za Haberov projekt a za album Second dvojice MC Erik & Barbara ocenenie producent roka a Ján Došek, ktorý sa okrem platne Svet lásku má podieľal aj na zvuku albumu Dogstime skupiny Gladiator, dostal cenu za audionahrávku roka. Tento rok je predovšetkým v znamení vydarených kolekcií skupín Gladiator, Vidiek a Hex. S albumom Klik-klak zabodoval aj vlaňajší objav, prešovská skupina I.M.T. Smile, zadarilo sa Pavlovi Hammelovi, formácii Made II Mate i novátorskému zoskupeniu B3. Keďže favorizovaný najnovší album Miroslava Žbirku šokujúco chýbal už v ponukovom liste minuloročnej produkcie, zostavenom na základe hlásení vydavateľských firiem, ocitol sa bez nominácií. "Mimoriadne ma to prekvapilo a nechápem to. Je mi ľúto, že album, ktorý som tak dlho pripravoval, nedostal ani len šancu uchádzať sa o cenu. Obzvlášť, keď mám na ceremoniál ZAI príjemné spomienky, pretože som ho vlani moderoval," povedal Žbirka pre SME. Dodal, že po udeľovaní Slovenských slávikov, ktoré označil za komické, sa objavil ďalší problém domácej hudobnej scény. "Nejde mi o odznačik, pre platnosť mojich piesní nie je najpodstatnejší. Keď majú nárok prežiť, prežijú aj bez neho." Riaditeľ slovenskej pobočky vydavateľstva PolyGram Peter Riava včera v telefonickom rozhovore z Londýna vysvetlil, že problém sa stal bez akéhokoľvek zámeru: "Meky má podpísanú zmluvu s PolyGramom Praha a nie je interpretom PolyGramu Slovensko. Napriek tomu priznávame, že v zozname mal byť uvedený. Preto sa mu verejne ospravedlňujeme." So záležitosťou sa už nedá nič robiť, výsledky prvého kola, z ktorého vzišli nominácie, sú už uzavreté a notársky overené. Tu je prehľad nominovaných s krátkym komentárom SME:
Objav roka (vlaňajší víťaz I.M.T. Smile)
Polemic, Karol Mikloš, Jana Kirschnerová, B3, Robert Opatovský
Objavom roka 1997 bola jednoznačne rapová dvojica Trosky, ktorá prekvapujúco uspela najmä u českej kritiky. V nomináciách však chýba a najväčšiu šancu tak asi majú spevák Karol Mikloš a formácia B3.
Skladba roka (Pavol Habera - Svet lásku má)
Miko Hladký (Slovenská - Gladiator), Peter Dudák (Som on/Snežný pluh - Hex), Ivan Tásler (Vrany - I.M.T. Smile), Made II Mate (Fönky nálada), Richard Jajcay (Vianoce 97 - Vidiek)
Autori hudby dokazujú silu trojice albumov Legal Drug, Ultrapop a Štyry. Boj vyzerá dosť nerozhodný.
Text roka (Richard Müller - Cigaretka na dva ťahy)
Boris Filan (Buď tma - Pavol Hammel), Peter Uličný (Týždeň má sto dní - Pavol Habera), Richard Jajcay (Vianoce 97 - Vidiek), Miko Hladký (Slovenská - Gladiator), Martin Žúži (Som on/Snežný pluh - Hex)
Tá istá trojka už súperí aj s vydarenými kolekciami Život je... a Habera. Ešte nerozhodnejší súboj.
Videoklip roka (Karol Vosátko - Sweet Little Mouse/Gladiator)
Juraj Takáč (Pressburg Boys - Noga /Skrúcaný), F. A. Brabec (Týždeň má sto dní - Pavol Habera), Karol Vosátko (Slovenská - Gladiator), Katarína Ďurovičová (Buď tma - Pavol Hammel), Roman Petrenko (Happy End - Miro Noga)
Najlepšie slovenské videoklipy vlani nakrútili českí režiséri - niekdajší dvorný kameraman Jana Svěráka pomohol na svet Haberovmu dielku a nenominovaný Tomáš Mašín sa podpísal pod Rolincovej klip Já a stín. Obhajca titulu sa ocitol v spoločnosti Takáčovho tak trocha a Petrenkovho tak úplne gýča.
Inštrumentalista roka (Henry Tóth)
Andrej Šeban, Gabo Dušík, Henry Tóth, Marcel Buntaj, Laco Lučenič
Šebanova rytmická úderka, v ktorej rukách by sa cena mala ocitnúť najskôr, boduje bez basgitaristu Oskara Rózsu. Tajným tipom môže byť najmä jej skvelý bubeník Buntaj.
Producent roka (Július Kinček - Svet lásku má, Second)
Laco Lučenič (vlastný album Remixes; Klik-klak - I.M.T. Smile; Tomorrow, The Same Mist Here - Karol Mikloš), Gabo Dušík (vlastný album Argo, Hra na telo - Miro Noga, No Problem - Noga/Skrúcaný), Pavel Daněk (Život je... - Pavol Hammel). Andrej Šeban (Jana Kirschnerová), Peter Nagy (Extra 2, Peter Nagy a deti - výber)
Šeban by si cenu zaslúžil - len, preboha, nie za toto. Čo tak opäť Daněk?
Dancefloor roka (D-Night)
Maduar, Lobby, D-Night, Fun Master, Exil
Tomu sa teda hovorí "prašť jak uhoď!"
Audionahrávka roka (Ján Došek - Svet lásku má, Dogstime)
Ivan Minárik (Hex, Vidiek), Tomáš Kmeť a Roman Slávik (Gladiator), I. Jombík, P. Ackermann a I. Baar (Made II Mate), B.P.M. Music Production (B3), Juraj Solan (Pavol Hammel)
Býva pravidlom, že favoriti vďačia za výsledok i zvukárom. Aspoň cenu útechy by mohli dostať B3 za amatérske podmienky nahrávania.
Album roka (Svet lásku má)
Ultrapop (Hex), Štyry (Vidiek), Carousel Life (Made II Mate), Klik-klak (I.M.T. Smile), Sen lásky (Darina Rolincová)
Albumov roka bolo vlani presne päť: najnovší Gladiator, Habera, Žbirka, Vidiek a Hex. V nomináciách sú iba posledné dva.
Skupina/interpret roka (Pavol Habera)
Hex, Gladiator, I.M.T. Smile, Vidiek, Made II Mate
Slovenská pesničkárska špička (Hex a Vidiek) sa pobije s rockovou (Gladiator).
Sieň slávy
Doterajšími laureátmi sú Dežo Ursiny, Pavol Hammel, Marián Varga, František Griglák, Marika Gombitová a Elán. Jediná Grand Prix ZAI, na ktorú nie sú nominácie a o ktorej rozhodne samotná porota.