Skladateľ Juraj Beneš: Harmónia v hudbe je ako gravitácia vo fyzike

Písať o hudobnom skladateľovi Jurajovi Benešovi (narodenom 2. marca 1940 v Trnave), ktorý tento pondelok oslávil 58. narodeniny, neznamená len sledovať jeho premiéry a študovať jeho partitúry, prípadne klavírne diela. Ide o trvalý, viac ako 20-ročný ...

Písať o hudobnom skladateľovi Jurajovi Benešovi (narodenom 2. marca 1940 v Trnave), ktorý tento pondelok oslávil 58. narodeniny, neznamená len sledovať jeho premiéry a študovať jeho partitúry, prípadne klavírne diela. Ide o trvalý, viac ako 20-ročný vzťah k jeho veľkému skladateľskému autputu, vokálnym a inštrumentálnym dielam, ktoré esteticky a intelektuálne nasycujú. V tomto zmysle som v roku 1994 sama predstavila jeho dielo na 17. svetovom kongrese SVU v Prahe. Netreba pripomínať fakt, že Bratislava má bohatú hudobnú minulosť a že mnohí z veľkých autorov, akými boli Mozart, Beethoven, Haydn, Liszt, Schubert, Rubinstein, Bartók či aj tu narodený Hummel, odštartovali svoje medzinárodné kariéry v palácoch prešburských, hudobne vzdelaných a hudbe naklonených mecenášov. O významných skladateľoch tvoriacich na tomto teritóriu v posledných desaťročiach tohto storočia sa málo píše u nás, ale aj v zahraničí napriek tomu, že ich diela boli premiérované na festivaloch novej hudby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Juraj Beneš, skladateľ osobitého rukopisu, má na konte ceny z Arezza, Atén i Bratislavy. Pôsobí na katedre teórie hudby bratislavskej VŠMU. Jeho rozsiahle a povznášajúce Requiem pre sóla, miešaný zbor a orchester z roku 1986 patrilo medzi pozoruhodné premiéry medzinárodného festivalu Melos-Éthos 1995 popri takých menách, ako sú architekt a skladateľ Iannis Xenakis, György Ligetti, Witold Lutoslawski, Giacinto Scelsi, Alfred Schnittke, Henryk Górecki... Aj ďalší festival Melos-Éthos `97 zdvihol kompozičnú latku skladateľa - jeho Intermezzo 3, premiérované už predtým dvojicou umelcov Škutová-Škuta, nadchlo náročných poslucháčov skladateľsky i interpretačne. Benešova opera na texty J. Kráľa Skamenelý bola uvedená v novembri 1996 v Bratislave a iné komorné diela, napríklad Klavírna sonáta v Klariskách v podaní švajčiarskeho klaviristu Tomasa Dratvu. Na texty Hviezdoslava skomponoval Beneš ešte v roku 1980 operu Hostina. Premiéru mala o štyri roky neskôr, inscenovaná bola iba dvakrát a vzápätí ju vtedajší komisár pre kultúru stiahol z repertoára. Autorovo Sláčikové kvarteto č. 3 z roku 1989, uvedené na Dňoch novej hudby 1991 v Bratislave, dokumentovalo jeho príslovečnú schopnosť vymodelovať komplexnú, dramatickú architektúru, zaujímavý rytmický tvar, bohatú, až eruptívno-beethovenovskú fantáziu. I keď Benešov rukopis sa v poslednom období mení smerom k meditačnej a melancholickej expresívnosti, zdá sa, že mu ide viac o "objektívnu hudbu" než o čisto subjektívne hudobné momenty. Jeho "romantické ego" ustupuje. Jeho rétorická hudba nás ťahá do hlbín, drží v šachu.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte v decembri 1992, po uvedení opery Skamenelý v Londýne, som skladateľa požiadala o rozhovor. Celý bol publikovaný v denníku Cincinnati Post v americkom Ohiu a tu je z neho niekoľko fragmentov.

# Aké princípy, hudobné i mimohudobné, riešite vo svojich skladbách?

"V mojej hudbe sa snažím riešiť tri druhy koncepcie času: dramatický, kde je dôležité smerovanie; lyrický, ktorý je nekonečný a meditatívny, akoby popierajúci existenciu času; a epický, ktorý postupuje v juxtapozícii. V beethovenovskej koncepcii sonáty tieto tri časy existujú v syntéze."

# Ako sa vzťahujú zákony prírody na hudbu?

"Vždy som sa zaujímal o otázky vývoja hudobnej harmónie, intervalov a zákonov ,objektivity`. Vzťahy medzi intervalmi sú najzaujímavejšie. Harmónia v hudbe je to, čo gravitácia vo fyzike. Centripetálne a centrifugálne sily existujú a fungujú aj v hudbe. V harmónii sú tieto sily prehodnotené. Sú potrebné pre vývoj formy a hudobných procesov; záleží na tempe. Keď rýchlosť týchto vzťahov prekročí hranice, harmónia sa mení v určitom bode na farbu."

SkryťVypnúť reklamu

# Veľké plochy v architektúre vašich kompozícií zaberá dramatický prístup...

"Dramatický princíp ešte neznamená samotnú drámu. Zahŕňa tiež konštruktívnosť a psychologický princíp. V mojej prvej opere Cisárove nové šaty na text H. Ch. Andersena je zjavná dramatická konštrukcia. Zaujímala ma aj apriórna operná forma Albana Berga v jeho opere Wozzek. Výstavbou je založená na pôdorysoch inštrumentálnych foriem, ako sú sonáta, suita, passacaglia, rondo a podobne. Berg uložil na operu geometrický pôdorys."

# Ako vzniklo libreto vašej opery Skamenelý? Čím je zaujímavá?

"Už dlhší čas som sa zaoberal Jankom Kráľom, jedným z našich najlepších básnikov romantickej generácie. Zaujali ma jeho typické romantické vízie, divokosť, muž s vôňou tabaku a brandy. Libreto som si písal sám na základe vybraných textov - jeho balady, veršov a úryvkov, ktoré vyhovovali môjmu zámeru. Opera, tak ako aj iné moje diela, používa iba základné rekvizity."

SkryťVypnúť reklamu

# Vybrali ste si pre ňu aj nejaké špecifické prvky?

"Špecifické intervalové sekvencie. Londýnska kritika ich hodnotila ako ponášky na slovenské ľudové piesne, niektorí tvrdili, že moje melódie majú grécke a židovské črty. Nerobil som to zámerne, jednoducho to tak vyšlo."

Autor: Elena Letňanová (Autorka je poprednou klavírnou sólistkou a

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  8. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 19 631
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 210
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 928
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 912
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 097
  6. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 396
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 3 290
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 183
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu