e účasť rodinných príslušníkov politikov na získavaní vlastníckych podielov vo firmách, je pravdepodobné, že práve zavedením inštitútu akcie na doručiteľa slovenské vládne špičky aktívne vstúpili do procesu privatizácie. Zoznam, ktorý poskytol SME I. Mikloš, potvrdzuje, že Novofrukt,
š. p. Nové Zámky, a Kameňolomy a štrkopieskovne Krnča sprivatizovala manželka poslanca HZDS V. Vicena. Účtovná hodnota Novofruktu bola 369 mil. Sk, kúpna cena pritom predstavovala čiastku len 20 mil. Sk. V spoločnosti Palžar figuruje Štefan Horský, svokor ministra kultúry I. Hudeca. Spoločnosť Palžar sprivatizovala a. s. Slovakopress. Išlo pritom o majetok v hodnote viac ako 370 mil. korún, kúpna cena však bola 150 mil. Sk.
Na privatizácii časti podniku Atypstav Košice sa podieľal Vojtech Mráz, brat ministra výstavby Jána Mráza. Účtovná hodnota privatizovaného majetku bola 76,325 mil. korún, kupujúci zaplatil 20 mil. Sk. Na privatizácii lukratívnych Bardejovských kúpeľov sa podieľal predseda okresného predstavenstva HZDS Jaroslav Komora, ďalej manželky predsedu okresnej rady ZRS Jozefa Baču a predsedu okresného predstavenstva HZDS Jozefa Haleckého. Vysoký funkcionár HZDS V. Poór je už verejnosti známy ako spolumajiteľ a. s. Druhá obchodná, ktorá sprivatizovala 45,9 percenta akcií Nafty Gbely. V Miklošovom zozname V. Poór figuruje ešte v sprivatizovaných podnikoch Klenoty Bratislava a Izomat Nová Baňa. Kúpele Sliač a Kováčová privatizoval exminister zdravotníctva V. Soboňa. Poľnohospodárske stavby, š.p. Bratislava, privatizoval za 40-percentnej účtovnej hodnoty syn poslanca HZDS a neúspešného prezidentského kandidáta M. Sečánskeho. Na privatizácii tatranských hotelov sa podieľal brat poslankyne HZDS J. Šoltýsovej-Gantnerovej. Konkrétne vlastní Grandhotel Praha v Tatranskej Lomnici, horský hotel na Popradskom plese sprivatizoval syn poslankyne HZDS Z. Lazarovej. Hotel Park v Starom Smokovci vlastní zase dcéra bývalého poslanca SNS K. Haťapku. Vysokú priazeň FNM má Irena Jenčová, priateľka manželky prezidenta Prezídia FNM Štefana Gavorníka. Pani Jenčová figuruje v spoločnostiach, ktoré sprivatizovali viacero podnikov alebo časti podnikov za zlomok účtovnej hodnoty. Napríklad Ovocinársky ŠM Myjava získala Jenčová za 4,66 percenta účtovnej hodnoty, ŠM Želiezovce za 12,17 percenta účtovnej hodnoty, ŠEVT, a.s. Bratislava, za 9,36 percenta účtovnej hodnoty. Premiér V. Mečiar sa pritom viackrát vyhováral, že za privatizáciu je zodpovedný FNM. Do orgánov fondu však svojich zástupcov nominovali stranícke grémiá vládnych strán. Pod prezidentom FNM sa stolička najviac otriasala v čase koaličnej krízy v roku 1996. Premiér Mečiar vtedy o. i. vyhlásil: "Opakujem, že nie je možná spolupráca s J. Slotom a absolútne neprijateľný je pre nás Š. Gavorník." V rozhovore pre denník Pravda Gavorník vlani uviedol, že keby písal knihu spomienok o privatizácii, nestihol by dokončiť ani prvú kapitolu "a bolo by po mne". Súčasne priznal, že za mnohými privatizovanými firmami stoja vysokopostavení politici. Najväčšie výhrady opozície k privatizácii boli zamerané na netransparentnosť celého procesu a politicky motivovanú selekciu potenciálnych záujemcov o podniky.