Starý lev, aký dojímavý je pohľad na teba! V tvojej osobe je stelesnená dôstojnosť, o tom nemá nik ani najmenších pochýb." Tieto superlatívy na adresu zakladateľa modernej nezávislej Kene pochádzajú z reportáže amerického časpisu National Geographic, ktorá vznikla vo febrári 1969. V Afrike vrcholilo obdobie boja za nezávislosť a bývalá britská kolónia bola skutočne považovaná za vzor demokracie pre celý kontinent. Kenyattove politické krédo, ktoré sa neskôr stalo aj súčasťou štátneho znaku, bolo swahilské slovo "Harambee", čo v preklade znamená "ťahajme všetci za jeden koniec".
Kenyattu po smrti v roku 1978 nahradil jeho mladší bojový druh Daniel Arap Moi. Z "Harambee" však pod jeho vedením postupne zostala iba prázdna výzva v štátnom znaku. Dnešná Keňa sa topí v korupcii a zahraničných dlhoch. Hlavné mesto Nairobi z diaľky síce pripomína metropolu, porovnateľnú s ktorýmkoľvek americkým veľkomestom, turistické pohľadnice však väčšinou cudne skrývajú obraz obrovských slumov, postavených z plechu a starých kartónov, v ktorých sa tiesni väčšina obyvateľov dvojmiliónovej metropoly. Arap Moi spolu so svojimi blízkymi postupne sprivatizoval takmer všetko, čo malo v krajine cenu. Ústava, ušitá "na mieru", mu v zime tohto roku vyniesla ďalší prezidentský termín (piaty alebo šiesty v poradí?) a jeho moc sa opiera najmä o priehľadnú manipuláciu s oživenou kmeňovou neznášanlivosťou. Recept je jednoduchý: v ktorej dedine ma budú voliť, tam "my" - teda štát, postavíme novú cestu, opravíme most alebo zavedieme elektriku.
V miere skorumpovanosti sa Keňa v rámci kontinentu zaradila na druhé miesto hneď za afrického "preborníka" Nigériu. Moi nedal ani na nátlak Medzinárodného menového fondu, ktorý na jar tohto roku podmienil ďalšie pôžičky Keni demokratickými reformami. Ďalším varovným signálom bola nedávna africká cesta Billa Clintona, ktorý sa počas zastávky v susednej Ugande stretol s vedúcimi predstaviteľmi východoafrických krajín - Arap Moi však medzi pozvanými nebol. No a kríza má svoje pokračovanie v týchto dňoch, keď po tragédii v Nairobi americkí výsadkári zabránili kenskému prezidentovi navštíviť ruiny bývalého veľvyslanectva USA. Podľa oficiálneho komuniké mali strach o prezidentovu bezpečnosť a báli sa zničenia stôp. Spravodajca BBC však včera referoval o neustále narastajúcom napätí medzi obidvoma stranami.