Spoločnosť vyrába okrem poľnohospodárskych traktorov rad naftových licenčných motorov Lombardini a naftový motor do ťažkých vozidiel typu Pielstick. V minulosti materská spoločnosť ZTS TEES vyrábala tanky, toto odvetvie je teraz utlmené. Kapacita fabriky ZTS TEES je 6000 traktorov ročne, minulý rok sa ich vyrobilo asi 1000. Na Slovensku sa ročne predá 500 poľnohospodárskych traktorov, z toho asi 200 z výroby ZTS TEES. Z produkcie ZTS TEES smeruje na export 85 % traktorov. Zámerom spoločnosti je vybudovať spoločný výrobný podnik v Kyjeve a vo Volgograde. Motory montované do traktorov sú zo spoločnosti Martin Diesel, a.s., vyhovujú norme EÚ zvanej Euro II. Tento rok sa má na Ukrajinu dodať vyše 200 traktorov.
Štátne dotácie uprednostňujú domáce traktory
Ministerstvo pôdohospodárstva pre tento rok modifikovalo dotačné podmienky na nákup traktorov poľnohospodárom tak, že slovenské traktory, ktoré sa vyrábajú najmä v ZTS TEES Martinské strojárne, mali byť dotované až do polovice nákupnej ceny. Nákup dovezených traktorov má byť dotovaný sumou 4200 Sk za kW výkonu motora traktora. Pri tomto systéme dotácií predstavuje štátny príspevok na zahraničný traktor asi 30 % z ceny traktora. Dotačné peniaze sa mali prideľovať cez krajské poľnohospodárske správy. Poľnohospodári vypisujú na nákup traktorov verejné súťaže, tie sa zverejňujú najmä v Obchodnom vestníku. ZTS TEES Martinské strojárne vyhrali veľa súťaží na nákup traktorov, ale štátne dotácie sa tento rok vyplatili iba na 70 traktorov a chceli by sme týmto spôsobom tento rok predať ďalších 120 traktorov, povedal Ján Minár, tlačový tajomník spoločnosti, pre SME. Podľa Minára povodne na východnom Slovensku a s tým súvisiaca potreba mimoriadnych výdavkov na odstraňovanie škôd spôsobili, že nezostanú peniaze na dotácie na traktory. Mnohým poľnohospodárom však chýbajú aj zdroje na polovicu ceny traktora. Martinský traktor s výkonom 120 kW stojí 1,2 mil. Sk, doplnil Minár. Riaditeľ ZTS TEES Milan Novotný povedal, že zdroje na financovanie traktorov pre slovenských poľnohospodárov sa budú hľadať v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke, a.s. Bratislava. Teraz ZTS TEES Martinské strojárne ponúkajú traktor typu UR II a UR IV, na budúci rok pripravujú typ Super 160.
Na Slovensku existuje ďalší výrobca poľnohospodárskych traktorov Metis, s.r.o. Martin. Od roku 1995 vyrába traktory značky Metis Ursus v kooperácii s Poľskom. Spoločnosť tento traktor ponúka na lízing. Chce vyrábať až 500 traktorov ročne.
Konkurencia na svetovom trhu traktorov sa zostruje
Na Agrokomplexe sa prezentoval veľký český výrobca poľnohospodárskych traktorov Zetor, a.s, Brno. Jeho riaditeľ pre predaj Aleš Zouhar na Agrokomplexe povedal, že Zetor vznikol po vojne, jeho vznik sa pripravoval už počas okupácie, českí inžinieri vtedy predpokladali, že sa bude treba zo zbrojárskej výroby preorientovať. Spoločnosť Zetor a.s. sa pretransformovala v roku 1993 zo štátneho podniku. Vyrobili sme a predali minulý rok 13 tisíc traktorov, pretože podpora poľnohospodárstva aj v ČR je slabá, takmer 95 % výroby traktorov smerovalo na export, doplnil Zouhar. Náš export vzrástol, vyvážame do 60 krajín. Podiel Zetoru na svetovom trhu s traktormi je 1,5 %, vo vyspelej Európe je to 3 %. Podiel Zetoru na slovenskom trhu traktorov je 28 %. V ČR je podiel Zetoru 50 %, veľmi dobré postavenie má v štátoch bývalej Juhoslávie. Zetor preniká aj do USA a Kanady a mnohých rozvojových krajín. Spoločnosť sa snaží o vývoz kapitálu a rôzne formy kooperácie. Už v minulosti boli zriadené montovne traktorov Zetor v Barme, Indonézii a v Iraku, ale v poslednej krajine nefunguje, lebo je tu uvalené embargo OSN. V Mexiku sme zahájili montáž Zetorov v spolupráci s renomovanou americkou traktorovou firmou John Deere. Existuje montovňa v Poľsku a naposledy sa začalo s montážou v Brazíli, s firmou Agrale. Na traktorovom trhu sa zostruje konkurencia a veľkí výrobcovia pohlcujú menších, konštatoval Zouhar. Traktorová výroba v 70-tych rokoch bola rozdelená medzi Zetor a ZTS Martin, podľa výkonu motora. V Martine sa vtedy začali vyrábať silnejšie traktory. Chceme obsadiť segment trhu výkonnejších traktorov, ich predaje vo svete najviac rastú, povedal Zouhar.
Majoritným akcionárom Zetoru Brno je Konsolidační banka, s.p.ú Praha. Ešte Klausova vláda rozhodla o odpredaji časti akcií v držbe tejto banky Motokovu, a.s. Praha, ktorý tradične obchoduje s motorovými vozidlami vrátane traktorov. V súčasnosti Motokov vlastní 34 % akcií Zetoru. Veľký podiel exportu traktorov sa realizuje cez afilácie Motokovu, a.s. Generálny riaditeľ Motokovu René Kraus je zároveň predsedom predstavenstva Zetor Brno. Zouhar poznamenal, že v brnenskej aglomerácii je problém zohnať kvalifikovaných robotníkov, preto naši personalisti dohodli výpomoc pracovníkov zo Slovenska. Títo pracovníci v Brne pracujú cez týždeň a na víkend sa vracajú domov, pochádzajú z oblasti slovenských zbrojoviek.
V máji tohto roku v Martine bol založený obchodný podnik Zetor Slovensko, a.s. Predstaviteľ Zetor Slovensko Peter Kuruc v časopise Agro magazín vyslovil názor, že pri financovaní nákupu traktorov a ich podpore by sa mali používať štandardné metódy ako úver, leasing a zmenky.