vajú. Šura v utorok vyhlásila v Dagestane nezávislý dagestanský islamský štát, keď predtým oddiely ozbrojencov zo susedného Čečenska obsadili niekoľko dagestanských dedín.
Basajev (na archívnej snímke) si urobil meno v júni 1995 ako poľný veliteľ so svojimi bojovníkmi obsadil nemocnicu v juhoruskom Buďonnovsku a zajal tu vyše tisíc rukojemníkov. Pri oslobodzovacej akcii ruských jednotiek prišlo o život mnoho ľudí. Tento teroristický čin však prinútil Moskvu sadnúť si za okrúhly stôl s Čečenmi, i keď ešte dva roky trvalo, kým bola uzavretá mierová dohoda. Po vojne bol Basajev poverený zostavením čečenskej vlády a konali sa tu prezidentské voľby, v ktorých tiež kandidoval. Jeho legenda a sľub, že po vojne zlikviduje kriminalitu mu získali mnoho stúpencov, zvlášť medzi mladými ľuďmi. Basajev sa napríklad zasadzoval za uplatňovanie šariátskych súdov a verejné popravy za ťažké zločiny. Prezidentom sa napokon stal umiernenejší Aslan Maschadov.
Čečensko sa síce k posledným Basajevovým aktivitám nehlási, nie je však tajomstvom, že Basajevov terajší druh v zbrani, Jordánec Chattáb, viedol v obci Seržent Jurt neďaleko Grozného moderný výcvikový tábor pre mudžáhidov z celého sveta. Už v roku 1995 vraj Basajev vypracoval plán obsadenia dagestanského územia, ktoré delí Čečensko od Kaspického mora a hraníc s Azerbajdžanom. Dnes je v jednom šíku s tzv. vahábistami, príslušníkmi radikálneho prúdu islamu, ktorý je uznávaný napríklad v Saudskej Arábii. Pritom ešte v júli 1998, keď sa objavili zrážky medzi vahábistami a stúpencami prezidenta Maschadova v Čečensku, sa Basajev postavil ako Maschadovov zástupca veliaci armáde na stranu prezidenta, a teda proti svojim terajším spojencom. V rozhovore pre SME povedal, že „vo chvíli, kedy je sloboda Čečenska ohrozená znútra i zvonka, berie do ruky zbraň“. Šamil Basajev sa nedávno údajne chystal tiež do Kosova.
Basajev študoval na Moskovskom poľnohospodárskom inštitúte. Po vyhlásení nezávislosti Čečenska v roku 1991 sa vrátil domov a už vtedy kandidoval na prezidenta. Neskôr bojoval v radoch abcházskych separatistov v Gruzínsku. Skutočným fanatikom sa vraj stal v roku 1995, kedy pri bombardovaní mestečka Vedena zahynulo 11 jeho príbuzných, vrátane manželky a detí. V súkromí je milovníkom futbalu a vlastní osem ihrísk, vrátane najväčšieho štadiónu v Groznom. Rád chytá ryby a chová včely.
(bj, epi, ČTK)