Aj v tomto prípade ministerstvo podľa ministra Ľudovíta Kaníka reaguje na poznatky, ktoré uplatňovanie zákonov prinieslo.
Novinkou má byť príspevok na dochádzku za prácou. Až dvetisíc korún mesačne by štát dával novému zamestnancovi či živnostníkovi, ktorého ako znevýhodneného nezamestnaného evidovali najmenej šesť mesiacov. Zmena trvalého pobytu je totiž podľa štátneho tajomníka Miroslava Beblavého, "niečo, čo našim občanom nie je úplne najbližšie".
Zvýši sa aj príspevok na sťahovanie sa za prácou. O ten, ktorý štát od februára minulého roka ponúka, je totiž malý záujem. Podľa ústredia práce príspevok - najviac 10-tisíc korún - do konca roka dostalo 51 ľudí.
Kaník pripustil, že pre svoju výšku príspevok "zrejme nebol dostatočne motivačný". Zrušiť ho nemieni, naopak, navrhuje ho zvýšiť na 30-tisíc korún.
Demografka Danuša Jurčová si myslí, že niektorí ľudia budú pri vyššom príspevku o sťahovaní uvažovať, aj túto možnosť využijú, ale "nedá sa ich do pohybu" toľko, aby to výrazne znížilo nezamestnanosť v regióne.
Luboš Vagač z Centra pre hospodársky rozvoj hovorí, že sa nerieši zásadný nedostatok príspevku - podmienka zmeny trvalého pobytu. "Dobre vieme, že obstaranie vlastného bytu je nielen nákladná, ale aj pomerne zdĺhavá záležitosť." Podľa neho by pomohlo, keby príspevok mohol dostať aj ten, kto v mieste zamestnania býva prechodne.
Ministerstvo nechce pomôcť len nezamestnaným. Navrhuje, aby štát prispieval aj zamestnávateľovi niekoho, kto pol roka vykonával tzv. aktivačné práce, rok poberal dávku v hmotnej núdzi, či prehodnotením zdravotného stavu stratil "status zdravotne postihnutého". Podľa dnešného zákona taký človek nie je znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie.
"Aspoň jedna pozitívna správa," hovorí Monika Vrábľová zo Slovenského zväzu telesne postihnutých. Vysvetlila, že zamestnávateľ zdravotne postihnutého človeka nemôže predpokladať, že zamestnanec po prehodnotení prestane byť zdravotne postihnutým, čím on o príspevok príde. Zmena by podľa nej pomohla obom.
JOZEF ČAVOJEC