Strieborní basketbalisti z ME v Nemecku. Horný rad zľava: tréner Pavel Petera, Igor Vraniak, Oto Matický, Stanislav Kropilák, Jaroslav Skála, Jiří Okáč, Peter Rajniak. Dole zľava: Zdeněk Böhm, Vlastimil Havlík, Kamil Brabenec, Juraj Žuffa. Na šampionáte hrali ešte Vladimír Vyoral a Leoš Krejčí. |
Pred dvadsiatimi rokmi obsadili basketbalisti ČSSR v Nemecku druhé miesto, v tíme bolo päť Slovákov: Kropilák, Rajniak, Žuffa, Matický, Vraniak
Československí basketbalisti získali na majstrovstvách Európy 1985 v Nemecku striebro. Vo finále 16. júna prehrali v Stuttgarte so Sovietskym zväzom 89:120. Predtým však senzačne zdolali Juhosláviu vo štvrťfinále (102:91) a v semifinále Španielsko (98:95). Zostava s piatimi slovenskými hráčmi: Stanislav Kropilák (kapitán tímu), Peter Rajniak, Juraj Žuffa, Oto Matický, Igor Vraniak, siedmimi českými: Jaroslav Skála, Kamil Brabenec, Vlastimil Havlík, Leoš Krejčí, Jiří Okáč, Zdeněk Böhm, Vladimír Vyoral vybojovala našu poslednú medailu v hre, v ktorej svet s úctou skloňoval pojem - československá škola.
Spomienku na stuttgartský triumf neprinášame z nostalgie za zašlými časmi, ale výlučne ako dôvod na vážne zamyslenie sa. Všetky slovenské kolektívne hry sa od rozdelenia republiky, okrem hokeja a sprvoti ženského basketbalu, prepadli. Mužská basketbalová jama je však najhlbšia.
Slovensko nehralo v bývalej spoločnej republike podkošové druhé husle. Svit, Bratislava, Prievidza boli i lídrami. V roku 1946 sa ČSR v Ženeve dokonca stala kontinentálnym šampiónom. V zostave boli Bratislavčania Bobocký, Herrmann, Hluchý, Křepela, ligové poradie bolo: 1. Sokol Brno o bod pred VŠ a ŠK Bratislava. Čs. basketbalisti získali dovedna na majstrovstvách Európy zlatú, šesť strieborných a štyri bronzové medaily.
V basketbalovej Európe, ktorú si ešte môže pamätať stredná a staršia generácia, postupom času začali bezkonkurenčne vládnuť ZSSR a Juhoslávia. Ak ich niekto dokázal do roku 1992 (vtedy sa aj de iure rozpadla Juhoslávia, ZSSR i ČSFR) z času na čas zdolať, tak sa to podarilo Československu, Taliansku, Španielsku, na konci osemdesiatych rokov aj Grécku, Francúzsku, Izraelu, ktorý hráva v európskej zóne.
Na ME 1985 odchádzalo však Československo potichúčky. Dva roky predtým po prvý raz spadli do B-skupiny. Z nej sme síce ihneď postúpili, ale pred odchodom na 14. ME do Nemecka tréner Pavel Petera hovoril o jedinom - skončiť aspoň na siedmom mieste, čo zaručovalo pôsobenie v "áčku" aj o dva roky.
Nemecké noviny s iróniou písali o našich ako o výbere starých pánov (základná päťka mala vekový priemer nad 30 rokov). Zo skupiny postúpila ČSSR s odretými ušami zo 4. miesta po výsledkoch: Taliansko 80:82, Izrael 93:92, SRN 83:101, Bulharsko 68:84, Holandsko 104:66.
Potom však basketbaloví bohémi zdolali Juhosláviu a Španielsko s esami takého kalibru ako Chorvát Dražen Petrovič, prvý vysoko vážený Európan v NBA, alebo barcelonská hviezda San Epifanio, strieborný medailista z OH 1984. Deficit rýchlosti nahradzovali úžasnou tvorivosťou, vtipom, streleckými koncertmi z veľkých vzdialeností.
Dvadsať rokov nie je až tak veľa. Matický je stále aktívnym basketbalistom Interu, Okáč Prostějova. Ešte pred desiatimi rokmi hral Kropilák, ešte dlhšie Brabenec a Vyoral.
Po rozpade ZSSR a Juhoslávie sa basketbalová Európa riadne rozrástla o špičkové tímy. Naši susedia z Česka sú permanentne v A-skupine a raz sa prebojovali na kontinentálny šampionát. Slovensko sa lopotí v najnižšej kategórii a trasie sa, či postúpi zo skupiny s Írskom, Švajčiarskom a Maltou.
Výsledky ME
Skupina - Leverkusen
Taliansko 80:82
Izrael 93:92
NSR 83:101
Bulharsko 68:84
Holandsko 104:66
Postup zo 4. miesta
Boje o umiestnenie -
Stuttgart
Štvrťfinále
Juhoslávia 102:91
Semifinále
Španielsko 98:95
Finále
ZSSR 89:120
Vo štvrťfinále zdolalo Československo Juhosláviu 102:91. Vľavo vo výskoku Dražen Petrovič a náš Jaroslav Skála (č. 4), vpravo Stanislav Kropilák (č. 8), chrbtom Juhoslovan Knego. |