BRATISLAVA – „Máme zničené oči, ľudia majú problémy s dýchacími cestami. Bývame ako študenti v prvom ročníku. To sú podmienky, ktoré si ústavní činitelia nezaslúžia. Rieši sa problém sudcov, prokurátorov a ďalších, mali by sa riešiť aj pracovné podmienky poslancov,“ sťažuje sa poslanec HZDS Alojz Engliš.
A nie je sám. Dočasný šéf výboru pre sociálne veci a bývanie Marián Mesiarik (SOP) včera navrhol, aby sa plénum parlamentu na neverejnom zasadnutí zaoberalo podmienkami, v ktorých poslanci žijú a pracujú. Jeho návrh však neprešiel, hoci Mesiarik tvrdí, že vychádzal zo sťažností asi 30 poslancov.
Poslanec a lekár Michal Drobný (HZDS) sa domnieva, že osvetlenie v rokovacej sále dráždi poslancom spojivky a vznikajú z toho chronické oftalmózy. „Keď pozriete, všetci do jedného vyzerajú ako červení potkani. Chyba je aj v tom, že občas pustia klimatizáciu tak, že je tu vyššia teplota ako pracovná.“
Drobný spomenul ponosy kolegov, ktorí kritizujú pestrosť stravy: „Je prekalorizovaná a neracionálna. Je tam príloha zeleninový tanier, ale to je všetko.“ Drobný nechápe, prečo sa Mesiarikov návrh v pléne neujal, a má dojem, že „chcú držať jednotu koalície aj za cenu, že tu nebudú dobré hygienické podmienky“.
Poslanec a lekár Peter Osuský (DS) priznal, že sa mu jeden z kolegov sťažoval na kašeľ a pľúcne ťažkosti, ktoré súvisia s vetraním a mikróbmi, ktoré sa občas udomácnia v klimatizačných zariadeniach. Osuský však hlasoval proti návrhu Mesiarika, lebo sa mu zdá nezodpovedné rozširovať program schôdze, keď sa „musia riešiť vážnejšie veci, ako je len starosť o moje zdravie“. Peter Muránsky (KDH) hlasoval proti: „Ja nič nepociťujem, som spokojný s podmienkami, ktoré sú v parlamente.“
IGOR STUPŇAN
Tematicky príbuzný článok:
Mesiarik: Nechceme super podmienky