Súd totiž prijal na ďalšie konanie sťažnosť Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, ktorý namietal, že o euroústave nemal rozhodovať výlučne parlament, ale malo sa vypísať referendum. Podľa inštitútu prijatie dokumentu automaticky znamená vstup do štátneho zväzku a v takom prípade ústava referendum výslovne prikazuje.
Včerajšie rozhodnutie súdu neznamená, že bol postup parlamentu vyhlásený za nesprávny.
Konečné rozhodnutie by sudcovia Ústavného súdu mali prijať "s najväčšou pravdepodobnosťou ešte tento rok", povedal hovorca súdu Štefan Németh.
Ústavný právnik Radoslav Procházka hovorí, že prijatie sťažnosti na ďalšie konanie síce nič nehovorí o tom, aký bude konečný verdikt súdu, "ale znamená, že väčšina senátu alebo senát samotný nepovažuje to podanie za zjavne neopodstatnené". Dodáva, to môže "viesť k záveru, že tam isté ústavnoprávne pochybnosti o postupe Národnej rady môžu byť". To však nevylučuje, že sťažnosť bude nakoniec zamietnutá.
Riaditeľ inštitútu Ondrej Dostál je s rozhodnutím spokojný. "Považujeme ho za potvrdenie našej sťažnosti v časti, kde sme požadovali, aby sa proces ratifikácie pozastavil," vyhlásil. Za logické považuje aj to, že prezident zatiaľ nemôže dokument podpísať. Tento týždeň pritom jeho hovorca Marek Trubač tvrdil, že Gašparovič je už rozhodnutý text podpísať a iniciatíva inštitútu ho nijako neovplyvní.
Trubač včera tvrdil, že prezident rozhodnutie súdu zatiaľ nepozná, a preto sa nevyjadrí. "K dnešnému dňu európsku ústavnú zmluvu nepodpísal," povedal pre agentúru SITA.
Predseda eurovýboru Tibor Mikuš sa neobáva, že postup parlamentu nakoniec vyhlásia za protiústavný. Pozastavenie ratifikácie nie je "také dôležité s ohľadom na to, že už dve krajiny návrh neprijali". Euroústavu už v referendách zamietli Francúzsko a Holandsko a bez ich súhlasu euroústava nemôže platiť.
Jozef Banáš z SDKÚ by považoval konečný úspech Dostálovho podania za precedens. "Ako by to potom vysvetlili ďalšie krajiny, ktoré to schválili v parlamentoch?" Odmietol pripustiť, že by euroústavou vznikol európsky štát.
Spokojné je KDH a jeho predseda Pavol Hrušovský. Táto strana spolu s KSS ako jediná striktne požadovala vypísanie referenda. "KDH dlhodobo upozorňovalo na to, že Ústavná zmluva Európskej únie v navrhovanom znení zakladá vznik zväzku štátov," píše sa v Hrušovského stanovisku. Jeho strana by euroústavu nepodporila.
Autor: rp