Najlepším spôsobom, ako predísť sporom o dedičstvo, je napísať závet. Závet je odkazom pre dedičov, ako by mali po smrti nakladať s majetkom zosnulého. Ak ho napíše a po jeho smrti ostatní jeho vôľu rešpektujú, môže to ľuďom ušetriť zbytočné nepríjemnosti. Najjednoduchšou cestou je napísať závet vlastnou rukou. Podmienkou je, aby bol vlastnou rukou napísaný celý a aj podpísaný. Stáva sa, že ľudia napíšu závet na počítači a na záver ho podpíšu. Takýto závet, ak bol urobený bez svedkov, je neplatný.
BRATISLAVA - V praxi sa stáva, že dedičstvo spôsobí dedičom viac problémov ako úžitku. Platí to vtedy, ak zdedíte viac dlhov ako skutočného majetku. "Do aktív dedičstva patrila vec asi za milión a pasíva boli dva milióny," spomína konkrétny príklad z praxe viceprezident notárskej komory Miloslav Kováč.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že takéto dedičstvo môže pre pozostalých znamenať finančnú katastrofu, ale Občiansky zákonník im garantuje istotu, že za dlhy po mŕtvom ručia iba hodnotou dedičstva. Ak teda mal napríklad otec podnikateľ dlhy za dva milióny korún a zostal po ňom iba miliónový majetok, dedičia veriteľom zaplatia len milión, zvyšok nemusia doplácať z vlastných peňazí.
Kováč tvrdí, že ani takéto riešenie nepatrí medzi príjemné. "Naťahovanie sa s veriteľmi je problémová vec." Ľudia sa tomu chcú vyhnúť, lebo "vedia, že s tým budú mať starosti a aj tak im nič nezostane".
V takom prípade existujú dve riešenia. Prvou je vzdanie sa dedičstva. Podmienky, ako to urobiť, presne stanovuje Občiansky zákonník. Zásadnou je, že dedičstvo nemožno odmietnuť s podmienkami. Rovnako je vylúčené, aby si dedič ponechal iba aktíva a prípadných dlhov sa vzdá.
Pre dediča znamená odmietnutie dedičstva najjednoduchšiu možnosť, ale problémy tým iba presúva na ostatných dedičov v poradí. Tých môže byť veľmi veľa vrátane synovcov, neterí či strýkov a tiež zosnulého. Až keby každý z nich dedičstvo postupne odmietol, prešlo by na štát a ten by ho vrátane dlhov vyrovnal.
To sa podľa Kováča stáva zriedkavo, "častejšie dedič uzavrie s veriteľmi dohodu, že im prenechá dedičstvo", hovorí. Veriteľom tak zostane celý majetok po mŕtvom a oni si už majetok vyrovnajú podľa pomeru veľkosti svojich pohľadávok. Takúto dohodu o prenechaní dedičstva musí schváliť súd. Podmienkou je, aby bola v súlade so zákonom a neodporovala dobrým mravom. (rp)
Čo s dedičstvom
Ako možno odmietnuť dedičstvo
Dedič musí dedičstvo odmietnuť buď ústnym vyhlásením na súde, alebo písomným vyhlásením zaslaným na súd, dedičov zástupca to môže urobiť iba na základe splnomocnenia.
Dedičstvo možno odmietnuť najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď súd dediča informoval o práve dedičstvo odmietnuť. Ak na to existujú vážne dôvody, môže súd túto lehotu predĺžiť.
Dedičstvo nemôže odmietnuť dedič, ktorý dal predtým svojím konaním najavo, že ho nechce odmietnuť.
Dedičstvo nemožno odmietnuť s výhradami alebo podmienkami, nemožno odmietnuť ani časť dedičstva. Ak by sa tak stalo, vyhlásenie nemá účinky odmietnutia dedičstva.
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať, to isté platí, aj keď dedič vyhlásil, že sa dedičstva nevzdáva.
Na neznámeho dediča a na dediča, ktorého pobyt nie je známy, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada, jeho opatrovník nemôže urobiť vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva.
Zdroj: §463 až §468
Čo robiť, keď zdedíte dlhy
Dedič zodpovedá za náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy len do výšky dedičstva. Ak niekto zdedí viac dlhov ako aktív, nemusí zvyšok dlhov uhradiť z vlastných peňazí.
Ak dedí viac ľudí, zodpovedajú za náklady na pohreb a poručiteľove dlhy pomerne podľa toho, aká časť dedičstva im pripadla.
Ak je dedičstvo predlžené, môžu sa dedičia s veriteľmi dohodnúť, že im dedičstvo prenechajú na úhradu dlhov, dohodu schváli súd.
Ak k takejto dohode nedôjde, riadi sa povinnosť dedičov splatiť dlhy ustanoveniami poriadku o likvidácii dedičstva, dedičia nezodpovedajú tým veriteľom, ktorí neoznámili svoje pohľadávky, aj keď ich k tomu vyzval súd, pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostatných veriteľov cena nimi nadobudnutého dedičstva vyčerpaná.
Ak dedičstvo pripadne štátu, zodpovedá za poručiteľove dlhy a primerané náklady na jeho pohreb rovnako ako dedič.
Zdroj: Občiansky zákonník, 40/1964 Zb., §470 až §472
FOTO - ARCHÍV TASR