Na poslednú chvíľu dostala peniaaze aj Divadelná Nitra. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Toľko kritizované rozdeľovanie peňazí, ktoré dávalo ministerstvo kultúry cez granty, sa ani po nástupe nového ministra radikálnejšie nezlepšilo. Ku koncu augusta dostali žiadatelia necelých 189 miliónov, menej ako polovicu celkovej sumy vyčlenenej tento rok na granty. Do začiatku septembra bolo z takmer 2,5 tisíca podporených projektov spracovaných asi 1,5 tisíca zmlúv.
Bývalý minister Rudolf Chmel chcel ešte pred svojím odchodom situáciu zlepšiť tým, že o podpore pre desiatky projektov rozhodol sám. Mimoriadnymi rozhodnutiami rozdelil viac ako 68 miliónov. Išlo zväčša o granty pre niektoré osvedčené festivaly s medzinárodnou účasťou ako napríklad Divadelná Nitra (7,2 milióna), Medzinárodný filmový festival Bratislava 2005 (6 milióna), medzinárodný filmový festival ART FILM (2,5 milióna), Dni starej hudby (1,2 milióna), Bratislavské jazzové dni (1 milión), Pohoda 2005 (1 milión) či Jánošíkove dni v Terchovej (0,8 milióna).
Relatívne vysokú podporu však dostali aj nové domáce akcie. Festival pôvodnej tvorby Dve nedele dostal napríklad 2,5 milióna hoci uzávierka prihlasovania projektov bola len mesiac pre jeho konaním a jeden z jej organizátorov - Silvester Lavrík - bol aj členom grantovej komisie ministerstva. Na druhý ročník Festivalu národnostných menšín išlo 3,5 milióna, hoci jeho propagácia nebola okrem galakoncertu najlepšia. Ďalšie Chmelove rozhodnutia sa týkali predovšetkým grantov časopisom, ktorým pridelil 14,7 milióna. Na zozname mimoriadnych rozhodnutí sú i viaceré projekty národnostných menšín a rôznych kultúrnych spolkov.
Milión dostali od ministra aj projekty Tiso a Rodinná oslava uvádzané v divadle Aréna, ďalší zasa Radošinské naivné divadlo na projekt, ktorý je poctou Jánovi Melkovičovi.
Mimoriadne rozhodnutia síce proces prideľovania peňazí sčasti urýchlili, zároveň však zvýšili možnosť klientelistického rozhodovania, pretože projekty dôsledne neposúdila odborná komisia. V niektorých prípadoch teda mohlo chýbať aj reálne zhodnotenie nákladov jednotlivých akcií.
Viacerí organizátori kultúrnych podujatí sú aj tento rok z postupu ministerstva rozčarovaní. Zástupca A4 Nultý priestor Ľubomír Burgr patrí k tým, ktorí doteraz nedostali ani len oficiálne vyrozumenie o udelení či neudelení grantu, hoci ich alternatívny priestor funguje na celoročnej báze. Nateraz pracujú z príjmov zo vstupeniek a pôžičiek. "Doteraz som novému ministrovi kultúry dal čas, aby urobil poriadok," povedal Burgr.
Daniel Matej ako organizátor Večerov novej hudby, ktoré sa začínajú o šesť týždňov, má tiež len ústne prísľuby ."Ak sa to nezmení do dvoch týždňoch, neviem, čo urobím, nemôžem podpisovať zmluvy so zahraničnými účastníkmi bez istoty, že grant dostanem." Matej považuje za paradoxné, že za vlád, ktoré nevolil, boli finančné toky ministerstva regulované efektívnejšie ako za vlády, ktorú dvakrát za sebou volil.
Dnes má byť známy výsledok auditu sekcie ekonomiky ministerstva kultúry, koľko prostriedkov bolo vyčerpaných, koľko ministrom prisľúbených a koľko pridelených komisiami.
(zu)
Čerpanie grantového systému k 31. 8. 2005
Kultúrne aktivity v oblasti umenia 26 676 000
Kultúrne aktivity národnostných menšín 74 572 000
Obnovme si svoj dom 2 580 000
Ex libris 19 623 000
Podpora audiovizuálnej tvorby 57 490 000
Pro Slovakia 7 842 000
Spolu 188 782 000
Zdroj: MK SR