FOTO SME - JÁN KROŠLÁk |
Kaník s manželkou. Tá však 22-miliónový príspevok zatiaľ nemá istý, je v "zásobníku", čo je zoznam náhradných projektov, ktoré peniaze získajú, ak sa nepodpíšu zmluvy s niektorými úspešnými žiadateľmi.
Minister Kaník hovorí, že rozdeľovanie peňazí nie je v právomoci jeho ministerstva, ale ministerstva hospodárstva, a to, že sa jeho firma dostala iba do zásobníka "je skôr dôkazom, že napriek tomu, že som ministrom, žiadne prostriedky mi pridelené neboli". K firme Ski Centrum Banská Štiavnica, ktorú spoluvlastní firma Paradais, kde je jediným spoločníkom ministrov brat Norbert, sa nevyjadril. "Musíte sa spýtať konateľov, v tejto firme nijakým spôsobom nefigurujem."
Ski Centrum získalo 150 miliónov na športovo-rekreačné centrum Hodrušská dolina pri Banskej Štiavnici. Kaník a spol. môže dostať 22 miliónov na zvýšenie ubytovacej kapacity a dostavbu relax-centra a garáže v hoteli Grand Matej v Banskej Štiavnici. Obe spoločnosti žiadali o príspevok z operačného plánu Priemysel a služby. V tomto prípade ide o rozvoj cestovného ruchu, ktorý má na starosti Slovenská agentúra pre cestovný ruch. Agentúra včera na otázku, prečo komisia projekty odobrila a z koľkých žiadostí vyberala, odpovedala, že odpoveď pošle až dnes.
Peniaze z Bruselu majú pomôcť zvýšiť konkurencieschopnosť podnikateľov, zlepšiť služby a zatraktívniť Slovensko pre turistov. Juraj Zamkovský z Centra pre podporu miestneho aktivizmu hovorí, že nie je možné diskriminovať rodinných príslušníkov politikov, ale "nehoráznosťou" by podľa neho bolo, keby sa potvrdilo, že firma Ski centrum nemala v poriadku všetky doklady a projekt chce stavať na cudzom pozemku.
Práve Centrum pre podporu aktivizmu na svojej internetovej stránke zverejnila prípad Mariána Copláka z Banskej Štiavnice, ktorý tvrdí, že lyžiarske stredisko má stáť aj na jeho pozemku a hoci sa na predaji s Norbertom Kaníkom nedohodol, ten už má stavebné povolenie. V týždenníku Live! vysvetlil, že územné povolenie ako vlastníka parcely nespomína jeho, ale mestské lesy a stavebné povolenie zase cirkev.
Pavel Nechala z Transparency International hovorí, že nie je možné obviňovať niekoho len preto, že je ministrovým bratom. "Kľúčové je pozrieť sa, ako došlo k výberu." Kritériá výberu však na internetovej stránke agentúry nie sú zverejnené.
Roman Havlíček z Centra pre podporu miestneho aktivizmu hovorí, že je to "štýl ministerstva hospodárstva, keď kľúčové informácie sa verejnosť nedozvie". Centrum už viedlo s rezortom spor, keď odmietal zverejniť zoznam členov monitorovacej komisie a zápisnice z iného programu na využitie eurofondov.
Nechala hovorí, že ani v prípade, že by uspel projekt firmy Kaník a spol, v ktorej je minister spoločníkom, nie je možné hovoriť o porušovaní zákonov, pretože podľa zákona o konflikte záujmov politik môže byť vo firme spoločníkom, len nemôže sedieť v jej dozornej rade či predstavenstve, čo je "nezmyselné". Rovnako môže vlastniť obchodné podiely. Nechala hovorí, že zákon treba zmeniť, už sa o to raz bezúspešne pokúšali.