Ján Langoš. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Jeho meno a Ústav pamäti národa, ktorý vedie, spomína v médiách v poslednom čase najčastejšie poslanec Jozef Banáš, ktorého ŠtB evidovala ako svojho agenta. O Banášovi, arizáciách, ale aj rokovaniach o rozpočte sme sa rozprávali s predsedom Správnej rady ÚPN JÁNOM LANGOŠOM.
Poslanec Banáš s vami chce diskutovať v televízii o ŠtB. Prečo to odmietate?
"Nevidím dôvod na verejnú diskusiu s jedným zo sedemtisíc žiadateľov o sprístupnenie dokumentov ŠtB. Na filmový záznam sme doteraz zaznamenali viac ako 200 hodín osudov ešte žijúcich nepriateľov režimu, ktorí sa vrátili z koncentračných táborov alebo ako nevinní prežili dlhé roky v komunistických väzniciach a táboroch nútených prác."
Ako vnímate jeho kritiku?
"To nie je kritika, to sú nepravdivé tvrdenia, na ktoré nemá relevantné dôkazy, čo vyúsťuje do osočovania parlamentnej inštitúcie, poslancov a novinárov. Je načase povedať k tomu zopár faktov. Všetko, čo mal Ústav pamäti národa Jozefovi Banášovi sprístupniť, mu bolo sprístupnené a ústav nemá voči nemu žiadne ďalšie povinnosti. Bola mu sprístupnená neskartovaná časť zväzku, ktorý je označený ako Lotos, kde je napríklad aj písomný záznam kapitána ŠtB Pavlisa zo 4. decembra 1989, že skartoval vlastnoručné vyhlásenie spolupracovníka, jeho 'písomné správy' a ďalších asi 90 listov operatívnych dokumentov. Medzi dokumentmi, ktoré vo zväzku zostali, sa nenachádza podpis Jozefa Banáša, teda niet čo overovať. A keď sa domnieva, že je jeho meno v registroch zverejnené neoprávnene alebo že to nie je on, nech využije svoje ústavné práva ako každý iný občan Slovenskej republiky."
Na Banášov podnet parlament prijal novelu, ktorá hovorí, že ústav v prípade sporu vydá originál spisu. On chce dokázať, že slovo Lotos v jeho spise nenapísal on. Prečo mu preskúmanie podpisu Lotos nechcete umožniť?
"Zákon o pamäti národa v novom ustanovení § 17 rigorózne stanovil podmienku - skúmanie pravosti. Touto podmienkou je spor. Nech teda využije zákonom stanovený postup."
Spor je podľa vás súdny spor?
"Nie podľa mňa, ale podľa platného práva."
Znamená to teda, že originál vydáte, ak bude súdny spor?
"Áno, ak budú splnené všetky zákonom požadované podmienky. My nevieme o žiadnom spore. V zachovaných dokumentoch sa nenachádza podpis Jozef Banáš."
Čo si myslíte o tom, že parlament prijal novelu? Je zákon o pamäti národa lepší?
"Áno, je to jeho upresnenie."
Sú už nejaké súdne spory a s akým výsledkom?
"Prebieha niekoľko málo sporov, a aj keď nie sú doterajšie rozhodnutia súdov právoplatné, je zrejmé, že Ústav pamäti národa plní svoje úlohy v súlade s platnými právnymi predpismi nášho štátu."
Oproti Česku je žalôb málo, prečo?
"V prevažnej miere môžu byť príčinou žalôb následky dotýkajúce sa navrhovateľov vyplývajúce v Českej republike zo stále platného lustračného zákona, ktorý na Slovensku neplatí. Lustračný zákon má právne dôsledky, ktoré spočívajú aj v obmedzení výkonu niektorých funkcií."
Faktor morálky a očistenia svojho mena teda nie je taký silný ako to, že človek môže prísť o funkciu?
"Je to možné. Na Slovensku tiež boli v deväťdesiatych rokoch súdne spory týkajúce sa lustračného zákona, ale nevieme počty."
Najbližšie chcete zverejniť dokumenty o arizácii. Čo presne v nich bude?
"Je to súčasť rozsiahleho projektu. ÚPN zhromažďuje a zverejní dokumentáciu, ktorá opíše osudy slovenských Židov v rokoch 1939 - 1945. Chceme zdokumentovať osud každého zo 75-tisíc deportovaných Židov, teda kedy, ako a kto ich pripravil o majetok, v ktorých koncentračných táboroch na Slovensku boli väznení, kedy ich deportovali na územie tretej ríše a v ktorých koncentračných táboroch ich zabili. Ak tento veľký projekt dovedieme do konca, Slovensko bude prvou krajinou, ktorej obyvateľstvo bolo takto postihnuté a ktorá podrobne a konkrétne popíše osudy svojich Židov. Zároveň pracujeme na dokumentácii zločinov proti ľudskosti, ktorých sa dopustil štát v rokoch 1948 až 1989. Zverejníme mená osôb, ktoré za ne boli zodpovedné. Medzi prvé dokumentované osoby budú patriť tí, ktorí nesú zodpovednosť za usmrtenie civilného obyvateľstva na hraniciach, za väznenie nevinných ľudí a za justičné zločiny a vraždy. To je hlavná úloha ústavu, ktorú nám zveril štát."
Čo bude prvé?
"Zverejníme register vlastníkov majetku, bol to vlastne majetok rodín, likvidované podniky, ktoré štát rozpredal v dražbách a register prvých dohľadaných arizátorov, ktorým bol židovský majetok pridelený. Tieto evidencie budeme dopĺňať ďalším dohľadávaním. Archívne zoznamy, ku ktorým máme teraz prístup, nie sú úplné."
Keď vznikal ústav, hovorili ste, že zverejníte aj zoznamy komunistických funkcionárov. Ako to s nimi vyzerá?
"Pripravujeme aj tento register, je to technicky a organizačne veľmi náročná úloha na čas a riešiteľské kapacity. Úlohu zverejniť registračné protokoly ŠtB sme splnili, budeme ich dopĺňať o tie, ktoré zostali po rozdelení štátu v Čechách."
Kde je teraz archív komunistickej strany?
"Archívny fond Ústredného výboru KSČ je v Českom národnom archíve a fond ÚV KSS v Slovenskom národnom archíve. Máme dohody o spolupráci a naši pracovníci budú potrebné dokumenty vyhľadávať a vyhodnocovať. Čo je však dôležité, vyhľadáme dokumentáciu o tom, ktorí funkcionári komunistickej strany vydali politické príkazy na vykonanie zločinov proti ľudskosti, na činnosť, ktorá viedla k usmrcovaniu a väzneniu civilného obyvateľstva za politické presvedčenie a náboženskú vieru."
Ako vyzerajú rokovania s českými ministrami vnútra a obrany o sprístupnení údajov o Slovákoch, ktoré sú v Prahe?
"V rokovaní s ministrom vnútra sme sa dostali dosť ďaleko a už sme vyhotovili z českého archívu kópie niektorých evidenčných pomôcok a registrov. S ministrom obrany Českej republiky sme urobili už pred niekoľkými mesiacmi predbežnú dohodu o možnom postupe, ale za niekoľko mesiacov som sa ešte nedostal k slovenskému ministrovi obrany."
V čom je problém?
"Neviem, považujem to za nezáujem ministerstva obrany, napriek tomu, že naše vojenské tajné služby odovzdanie zväzkovej agendy ústavu podporujú."
Myslíte si, že po týchto voľbách bude ešte na kandidátke nejakej politickej strany bývalý agent ŠtB?
"Neviem to odhadnúť, záleží na politických lídroch, ako budú zostavovať kandidátky v novej situácii. Ale z počtu návštevníkov na našej stránke v určitých obdobiach sa dá usudzovať, že keď budú zverejnené kandidátky, naša internetová stránka bude zahltená."
Zverejnené registre zväzkov sa dotkli skoro každej strany. Mali ste problémy pri zostavovaní rozpočtu?
"Netrúfam si to hodnotiť, ale rozpočet sa tento rok schvaľoval inak ako v minulom roku. Naša dotácia už nie je transfer cez kapitolu ministerstva spravodlivosti, ale rokovali sme priamo s ministerstvom financií. Rokovania boli dosť tristné, prišli sme s naším návrhom, pracovníci ministerstva financií si nás vypočuli, ale neoznámili nám sumu, ktorú obsahuje návrh ministerstva v štátnom rozpočte. Dodnes to nevieme."
Kedy sa to dozviete?
"Asi až po schválení rozpočtu v parlamente. Ministerstvo nám to neoznámilo ani listom. V parlamentnej demokracii nemôžu takto vládni úradníci zaobchádzať s parlamentnou inštitúciou, ktorá rieši úlohy zverené štátom."
Koľko ste mali z rozpočtu minulý rok a koľko žiadate teraz?
"Tento rok hospodárime s dotáciou 47 miliónov korún. Našu vlaňajšiu požiadavku nám vláda znížila o 20 miliónov. Na budúci rok žiadame o niečo viac ako vlani, približne 80 miliónov korún."
Myslíte si, že je to aj preto, že politikom váš ústav nevyhovuje?
"Politici neprejavili verejne svoj vzťah k existencii a práci ústavu, takže sa nemám o čo oprieť."