Väčšina pôdy na Slovensku patrí súkromným vlastníkom. Na základe zákona o pôde z roku 1991 sú jej užívateľmi družstvá a iné podnikateľské subjekty. Majitelia pôdy, ktorí na nej nechcú hospodáriť, ju môžu prenajať, stačí, ak si nájdu vhodného užívateľa.
Najlepšie je obrátiť sa na blízke poľnohospodárske družstvo a dohodnúť sa na čo na najpresnejších zmluvných podmienkach. Na to, ako je zmluva urobená, si treba dať dobrý pozor. "Veľa drobných majiteľov pôdy doplatilo na zle koncipované zmluvy," hovorí Eva Petričková zo Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska. Najčastejším problémom sú zlé podmienky vyplácania nájmu. Niektoré družstva platia sporadicky, v naturáliách, alebo neplatia nič. Zmluvy bývajú často uzatvorené na veľmi dlhé alebo neurčité obdobie. Ak majiteľ pôdy zistí, že podmienky sú preňho nevýhodné, musí dlho čakať, kým nájomcu zmení.
Ako si vybrať družstvo
Pri výbere nájomcu si treba zistiť, ako na tom je družstvo, ktorému majiteľ pôdu prenajíma - či je schopný platiť. Poľnohospodárske družstvá dostávajú na každý hektár dotácie od štátu a Európskej únie. Preto je v ich záujme získať čo najväčšie množstvo pôdy.
Na prenájom je vhodná každá poľnohospodárska pôda. Družstvo ju nemusí využívať len na výsadbu plodín, ale aj na pasienky a podobne.
Aby mal majiteľ dostatok času na overenie serióznosti nájomcu, prvú zmluvu by mal podpísať maximálne na päť rokov. Vypovedať zmluvu musí majiteľ rok pred jej skončením.
Ak družstvo skrachuje, môže jeho prenajaté pozemky prebrať iné družstvo. "Stáva sa, že majiteľ nevie vystopovať, kto má jeho pôdu v nájme," hovorí Petričková. Zákon síce povoľuje, aby prenajímateľ pozemky prenajal ďalej - napríklad inému družstvu, ale malo by to vždy byť so súhlasom majiteľa. Preto by sa majiteľ pôdy mal aspoň raz za rok informovať o svojom majetku.
Cena nájmu
Jednou z najproblematickejších zmluvných podmienok je cena nájmu. Vo všeobecnosti je daná dopytom a ponukou. Rozdiel je aj v tom, či je pôda v horskom teréne alebo na nížinách v úrodnej oblasti. Nájomné by však nemalo byť menšie ako percento z ceny poľnohospodárskej pôdy. Na Slovensku sa reálne pohybuje cena pôdy od 50 halierov do 120 korún za m2.
V Trnavskom kraji, kde je veľmi kvalitná pôda, je nájom od 1500 do 3000 korún za hektár za rok. Cenu za prenájom pôdy môže majiteľ zvýšiť vytvorením zavlažovacieho systému. Cenu pôdy môže zvýšiť počas nájmu aj družstvo. Vtedy má právo na adekvátne predĺženie nájomnej lehoty, alebo na náhradu.
Nájomné v naturáliách
Nájomné v naturáliách by nemalo súvisieť s výnosom. Touto formou sa družstvo rozhodne vyplácať nájom prenajímateľovi vtedy, keď podnik nemá dosť peňazí. Ten, kto chová doma ošípané alebo hydinu, uvíta výplatu napríklad vo forme obilia. Naturáliami môže byť kŕmne obilie, domáce zvieratá či iné poľnohospodárske komodity.
Majiteľ by si mal všímať cenu komodity na trhu a nástojiť na tom, aby množstvo tovaru, ktoré dostane ako nájomné, bolo v súlade s cenou nájmu za hektár.
Je zaužívaným pravidlom, že daň platí ten, kto pôdu užíva, čiže družstvo. Obecné úrady si ju stanovujú samy. Daň je približne jedno percento zo stanovenej ceny pôdy.