Vysokoškolák Daniel Tupý (21), ktorého zavraždili skíni v piatok na Tyršovom nábreží v Bratislave. (Pozri aj 14. stranu). |
BRATISLAVA - Od piatka večera pátra bratislavská polícia spolu s celoslovenskými expertmi na extrémizmus po vrahoch 21-ročného vysokoškoláka Daniela Tupého zo Žiliny. Bratislavská hovorkyňa polície Alena Toševová povedala, že dovčera predviedli na políciu 41 osôb. Desiatich z nich policajti zadržali na zápase bratislavského Slovana v sobotu a zobrali im zbrane, ktoré mali so sebou.
Policajti zároveň kontrolujú rôzne krčmy a osoby.
"Konkrétne o ďalších opatreniach nebudeme hovoriť, vzhľadom na to, že ide o vyšetrovanie násilného trestného činu," povedala Toševová.
Polícia vyzýva ľudí, aby sa prihlásili, ak niečo vedia. Svedectvá obetí útoku, ktoré boli s Danielom, nie sú presné, každý si väčšinou zakrýval a chránil tvár, útok trval len niekoľko sekúnd.
Podľa informácií SME polícia preveruje najmä verziu, že išlo o pomstu za to, že pred niekoľkými dňami lavicoví extrémisti zbili asi dvoch alebo troch skínov. O prípade sa neinformovalo, pretože skíni takéto bitky nehlásia na polícii.
Daniel však nepatril k lavicovým skupinám, skíni si ho vybrali preto, lebo mal dlhé vlasy a gitaru. Ak im išlo o pomstu, bolo im jedno, komu sa pomstia.
Podľa policajného experta na extrémizmus, ktorý nechce byť menovaný, k útokom skínov dochádza aj preto, že "vyvíjame veľký tlak, nie sú tu už žiadne koncerty, akcie hromadného charakteru a potom sa uchyľujú k takým veciam, ktoré sú zúfalými pokusmi sa zviditeľniť," povedal.
Len pred pár dňami polícia ostro zasiahla proti Slovenskej pospolitosti, k prívržencom ktorej patria pravicoví extrémisti. Podľa informácií z polície napríklad na zhromaždení v Modre pochodoval aj bývalý príslušník elitnej vojenskej jednotky v Martine, ktorého už z armády prepustili. Je obvinený z organizácie neonacistického koncertu. Ďalšiemu členovi pospolitosti v Modre zobrali zbraň, ktorú bežne nosí. Na zhromaždenie je zakázané prísť so zbraňou.
Polícia hovorí, že má hliadky všade tam, kde podľa ich analýz dochádza najviac k trestným činom, nemôžu ich však mať na každom tmavom rohu alebo zástavke MHD, kde k útokom najčastejšie prichádza.
Žiadne problémy so žiakmi-rasistami nezaznamenalo ministerstvo školstva. Hovorkyňa rezortu Monika Murová povedala, že sa tým na ministerstve ani nikto nezaoberá, hoci najradikálnejší bitkári nemajú často ani 20 rokov. (mož)