BRATISLAVA - Už medzi žiakmi základných a stredných škôl sú sympatizanti extrémistických hnutí.
BRATISLAVA - Už medzi žiakmi základných a stredných škôl sú sympatizanti extrémistických hnutí.
"Rasistické tendencie sme zaznamenali už u trinásťročných detí. Na stredných školách je tento problém vypuklejší," hovorí riaditeľ Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica Juraj Hipš.
Detská psychologička Gabriela Herényiová hovorí, že žijeme v období, keď sa rodina spolieha na školu a škola na rodinu. "Bohužiaľ, rodičia sú veľmi zamestnaní a v triede má učiteľ príliš mnoho žiakov."
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V školách sa výchova k tolerancii učí na predmetoch ako občianska, náboženská alebo etická výchova.
Študenti Športového osemročného gymnázia v Banskej Bystrici, v ktorom učí informatiku šéf extrémistickej Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba, sa na hodinách týmto témam veľmi nevenujú. "Bavíme sa o tom väčšinou medzi sebou a každý má svoj vlastný názor," povedal štvrták Michal.
Študenti, ktorí nosia neonacistické symboly do školy, sa v očiach svojich spolužiakov neraz stávajú hrdinami. "Sú vzorom, lebo dokázali porušiť dané pravidlá," upozorňuje Herényiová. Problémom je, či učitelia dokážu všetky neonacistické symboly, hudbu a heslá dešifrovať. "Nedávno na jednom bratislavskom gymnáziu šestnásťroční študenti púšťali cez prestávku fašistickú kapelu. Učitelia to vôbec netušili," hovorí Hipš.
V ankete, či študenti poznajú význam slova xenofóbia (strach z cudzincov) a xenomízia (nenávisť voči cudzincom), z desiatich mladých ľudí poznali význam prvého pojmu dvaja a so slovom xenomízia sa všetci stretli prvýkrát.
Na dopravnej priemyslovke v Košiciach sa výchovou k tolerancii začali zaoberať viac, keď ich študenta pred tromi rokmi odsúdili za mailové útoky proti združeniu Ľudia proti rasizmu. "Dnes sú študenti však k informáciám imúnni. Zaujímajú ich len televízne reality šou," sťažuje sa riaditeľ Mikuláš Kissi.
Do Základnej školy Bartolomeja Krpelca v Bardejove chodil šiestak, ktorý napadal spolužiakov. Učitelia na to prišli cez "schránku dôvery" na chodbe školy, kam žiaci anonymne vkladajú lístočky so svojimi problémami. Chlapca umiestnila polícia do výchovno-nápravného ústavu. Po dvoch rokoch, keď ho pustili na priepustku, si ho škola pozvala na besedu. Podľa zástupkyne školy Ivety Makarovej "žiaci boli šokovaní z informácií o živote v ústave, pôsobilo to na nich preventívne".
(mip, wm)
Žiak si nechal vystrihať na hlave symbol SS
Raz sa stalo, že študent dopravnej priemyslovky v Košiciach prišiel do školy so znakom SS na zátylku hlavy. Učitelia ho poslali vyholiť sa. "Na druhý deň sa prišla sťažovať jeho matka, že útočíme na slobodu jej dieťaťa," hovorí riaditeľ Kissi.
"Tieto prípady sú časté. Existujú práva dieťaťa, ale práva učiteľov sú obmedzené, učitelia sa potom boja zakročiť," myslí si detská psychologička Gabriela Herényiová. (mip)