Michalovský sudca a súdna exekútorka boli obvinení zo zneužitia právomocí. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Bystrici. Tvrdia, že sú nevinní.
Trestné oznámenie na sudcu podal minister spravodlivosti Daniel Lipšic a obom pozastavil výkon funkcie. Ústavný súd neskôr so stíhaním sudcu súhlasil.
Prípad sa začal autonehodou manželského páru z Michaloviec v Chorvátsku. Žena po nej od muža žiadala takmer 30 miliónov korún ako náhradu za ujmu na zdraví. Súd rozhodol, že Michalovčan, klient poisťovne Allianz, má škodu zaplatiť.
Žužová chcela vymáhať škodu od poisťovne a žiadala okresný súd, aby jej dal poverenie na exekúciu. Sudkyňa návrh zamietla, nevedela však, že v tom čase už jej kolega Soročina Žužovej rovnaký návrh schválil. Prokuratúra podozrieva Žužovú, že totožné návrhy na michalovský súd posielala vedome.
Ešte predtým Soročina podľa obžaloby prikázal asistentke, aby do poverenia písacím strojom dopísala ako oprávnenú osobu zranenú manželku, sumu na vymáhanie viac ako 29 miliónov a trovy súdneho exekútora takmer 83-tisíc korún.
Žužová potom upovedomila Slovenskú kanceláriu poisťovateľov, že začína exekúciu a prikázala exekvovať peniaze z bankových účtov. Akciu zastavil až Lipšic, keď koncom januára minulého roku podal trestné oznámenie.
Soročina sa obhajuje, že ani netušil, že o tom istom prípade rozhoduje aj jeho kolegyňa. Rýchlosť rozhodnutia odôvodnil takto: "Vždy som mal rád čistý stôl. Som poriadkumilovný aj v živote, a preto som veci priebežne vybavoval." Tvrdí, že išlo o pracovný materiál, do ktorého mohol dopisovať, čo chcel. Úradnou listinou sa stal údajne až po podpise a opečiatkovaní.
Obžaloba sa podľa Soročinu zakladá na rozdielnom výklade zákona. "Jeden má prokurátor a druhý ja." Tvrdí, že tak ako on rozhodlo už množstvo sudcov a správnosť rozhodnutí vraj potvrdil aj Najvyšší súd.
Žužová hovorí, že len vykonávala príkazy oprávnených a nič jej neprikazovalo o tom informovať súd. "Môj neoprávnený prospech nepripadá do úvahy."
Pojednávanie pokračuje dnes.
DANIEL VRAŽDA