Malchárek: Kupcu akcií Transpetrolu nepoznáme

BRATISLAVA - Rokovania s ruským ministrom hospodárstva Germanom Grefom posunuli vpred riešenie problému o akciách Transpetrolu.

Akcie Transpetrolu, ktoré dnes vlastní Jukos Finance, pravdepodobne získa niektorá ruská spoločnosť. Minister Malchárek žiadneho konkrétneho kupca nemenoval. V kuloároch sa hovorí o Rosnefti. FOTO - ČTK/AP

BRATISLAVA - Rokovania s ruským ministrom hospodárstva Germanom Grefom posunuli vpred riešenie problému o akciách Transpetrolu. Tvrdí to minister hospodárstva Jirko Malchárek. "Je tu jasná vízia, že v najbližších mesiacoch sa to vyrieši. Nikto nechce, aby sa akcie dostali do exekúcie, veritelia Jukosu sú stále agresívnejší," povedal minister.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ide o 49 percent akcií spoločnosti Transpetrol, ktorá na Slovensku spravuje ropovod. Akcie pred tromi rokmi kúpila dcérska firma zadlženého ropného gigantu Jukos Finance z Holandska. Dnes sa podielu plánuje zbaviť, aby získala voľné zdroje.

Štát akcie nekúpi

Malchárek nepovažuje za výhodné, aby akcie nazad odkúpil štát a následne vyhlásil ďalšiu privatizáciu. Vraj by to bolo príliš drahé. Akcie pravdepodobne dostane niektorá ruská ropná firma. "Dobré vzťahy s Ruskou federáciou sú pre nás životne dôležité," vysvetlil hovorca rezortu hospodárstva Robert Beňo. Malchárek poprel, že by kupec už bol známy, v kuloároch sa však už rozpráva o ťažobnej spoločnosti Rosnefť.

Vláda ešte o výsledkoch ruských rokovaní nebola informovaná. Vládne strany sa zatiaľ k vývoju nevyjadrujú. Chcú si počkať na stanovisko vlády. "Momentálne sa venujeme schvaľovaniu štátneho rozpočtu," vyhlásil člen parlamentného výboru pre privatizáciu za KDH Pavol Minárik. Svoj postoj k výsledkom rokovaní neprezentoval ani rezort zahraničia. "Výsledky rokovani vyhodnocujeme. V prípade potreby sa k nim vyjadrime. Pán Malchárek mal na rokovania s ruskou stranou mandát vlády," povedal hovorca ministersta Juraj Tomaga.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ čo ministerstvo hospodárstva a ruská strana preverujú nového kupcu z Ruska, vlastník akcií, Jukos Finance, ovládaný ľuďmi blízkymi uväznenému Chodorkovskému, by svoj podiel radšej predal niektorej americkej spoločnosti. Na akýkoľvek predaj akcií Transpetrolu však Slovensko musí dať súhlas.

Podľa Tibora Mikuša z HZDS sa problematikou stranícke orgány ešte nezaoberali. "Ide o strategický podnik. Nejde len o otázku našej vlastnej závislosti, ale aj o tranzit. Zmysel má spájať sa so subjektmi na začiatku alebo na konci reťazca. Nevidím logiku do procesu zapájať niektorý zámorský subjekt."

Rusom či Američanom

"Bol by som radšej, keby sme neboli natoľko závislí od Ruskej federácie. Viem si predstaviť model, aby sa súčasných 49 percent akcií dostalo ruskej spoločnosti, a zvyšných 51 percent predal štát, napríklad do USA," myslí si Branislav Opaterný zo Slobodného fóra.

SkryťVypnúť reklamu

"Smer je dlhodobo proti privatizácii strategických podnikov. V tejto situácii je všetko v rukách firmy Jukos Finance. Nový majiteľ akcií by mal zabezpečiť maximálnu mieru efektivity dodávok ropy a rozvoja Transpetrolu. Či to už bude ruská alebo iná spoločnosť," myslí si tieňový minister Smeru František Fabián. Ani on nepodporuje odkúpenie podielu štátom, lebo by to mohlo byť pre nás drahé.

Minister Malchárek upozorňuje, že aj keď je rozhodnutie na spoločnosti Jukos Finance a nás, nie je možné odignorovať názor ruskej vlády. Naša pozícia je jasne definovaná privatizačnou zmluvou. Loptička je však na druhej strane. Na nás bude len rozhodnutie súhlasiť či nesúhlasiť s postupom," uzavrel.

Kto je Rusnefť

Rusnefť je jednou z najmladších ruských ropných spoločností, založili ju v septembri 2002.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ ťaží na sto ropných poliach v okolí Kaspického mora a v Západnej Sibíri. Ročná produkcia firmy bola vlani 15 miliónov ton ropy. Je to 2,5-násobok potreby Slovnaftu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 881
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 680
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 488
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 177
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 211
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 153
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 677
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 231
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu