Zmenou by si Zajac zabezpečil väčší vplyv v najväčšej zdravotnej poisťovni, ktorá ovláda 70 percent trhu. Predstavenstvo by malo päť členov, zmenu ale vetovala SMK.
"Dohoda bola taká, že minister vie urobiť zmeny, poprípade personálne, ktoré potrebuje, aj bez zmeny stanov," povedal predseda SMK Béla Bugár. Koaliční partneri podľa neho nevideli účel závažných zmien vo volebnom roku.
"Neobávali sme sa vplyvu ministerstva, hovorili sme o inom vplyve, napríklad o vplyve rôznych finančných skupín," povedal Bugár. Nepriamo tak potvrdil podozrenia opozície a kritikov zdravotníckej reformy, že je šitá pre finančnú skupinu Penta, ktorá ovláda dve zdravotné poisťovne a v tretej je menšinovým vlastníkom. Zajac to v minulosti poprel.
Včera Zajac povedal, že nepôjde proti rozhodnutiu koaličnej rady a návrh dnes stiahne s tým, že sa "v budúcnosti dajú v poisťovni očakávať isté zmeny". Neprezradil, aké, vraj ich "prinesie život".
Na Bugárove slová o vplyve finančných skupín reagoval tým, že podobné výroky sa vždy zakladajú na rečiach. "Veselo pôjdeme ďalej s tromi členmi predstavenstva."
Podľa Zajaca sa stanovy vo Všeobecnej mali meniť pre väčšiu kontrolu. Vysvetlil, že poisťovňa dnes míňa zbytočne veľa peňazí na lieky, zbytočne uzatvára zmluvy s poskytovateľmi, ktorí nespĺňajú základné kritériá kvality.
Nových členov predstavenstva do funkcie volí valné zhromaždenie, ktoré má jedného člena a tým je minister Zajac. Predtým kandidátov musí odsúhlasiť úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. (dro, tasr)