Ako sa Monty Python počeštili

Prvé filmy britskej komediálnej skupiny Monty Python sú staré takmer štyridsať rokov, a predsa stále rozosmievajú milióny divákov na svete. Za touto značkou sa skrýva šestica autorov, ktorá dnes už nie je kompletná - piati pozostalí páni majú na hlavách

17. marec 2005: Členovia skupiny Monty Python oslavujú premiéru brodwayského muzikálu Monty Python's Spamalot, inšpirovaného parodickým filmom Monty Python a Svätý grál. Muzikál získal v New Yorku najviac nominácií na americkú divadelnú cenu Tony. (Zľava Michael Palin, Terry Jones, Eric Idle - upravil predlohu do muzikálovej podoby, Terry Gilliam a John Cleese). FOTO - ČTK/AP

Prvé filmy britskej komediálnej skupiny Monty Python sú staré takmer štyridsať rokov, a predsa stále rozosmievajú milióny divákov na svete. Za touto značkou sa skrýva šestica autorov, ktorá dnes už nie je kompletná - piati pozostalí páni majú na hlavách plešinky a každý z nich funguje vo svojej profesii. Ich čierny, šibeničný humor si však stále nachádza v nastupujúcich generáciách svojich spojencov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V deväťdesiatych rokoch sa Monty Python dostali cez českú televíziu aj na Slovensko. Na ich českom preklade si zgustol český scenárista a divadelný režisér PETR PALOUŠ. Preložil všetky ich scenáre, urobil titulky k filmom. A ani sa nenazdal, a Monty Python sa stali jeho pohľadom na život.

Hovorí sa, že Monty Python je najlepší humor na svete. Čím je pre vás príťažlivý?

"Ten humor je posunutý, bláznivý, absurdný, ale úplne logický a prísne štrukturovaný. Keď mu porozumiete, získate pohľad na život. Stále sa vraciam do čias, keď som ich prekladal. Bolo to moje šťastné obdobie. Odvtedy mám pocit, že som nič lepšie nepreložil. Asi si ich nechám vytesať na náhrobok."

Ako ste sa k prekladu dostali?

"Náhodou. Môj kamarát Martin Urban sa stal dramaturgom štúdia zábavy v televízii. Šéf tvorivej skupiny - Jan Kratochvíl - miloval ,Pytónov' - videl ich na filmovom festivale v Montreaux. Okrem toho mu zaimponovalo, ako extravagantne tam preberali cenu. Hneď po nežnej revolúcii vyhlásil, že ich určite treba kúpiť, lebo je to to najlepšie, čo kedy v televízii bolo. Stalo sa. A našťastie sa spýtali práve môjho kamaráta, či nevie o niekom, kto by to preložil. Martin hneď navrhol mňa, bol si istý, že tento typ humoru mi nebude vzdialený. Kedysi dávno sme totiž spolu robili jedno divadelné predstavenie a na podobnom humore sme doslova uleteli. Ten preklad mi nakoniec dali."

SkryťVypnúť reklamu

Kde ste sa pred rokom 1989 naučili tak dobre po anglicky?

"Začalo sa to tak, že som mal mononukleózu a ležal som na infekčnom. Bol som asi siedmak na základnej škole. V izbe so mnou ležal černoch z Etiópie. Rozprával mi, že študoval v Čechách, v Číne aj v Moskve. Keď začal vymenúvať, koľko vie jazykov, zrazu som dostal panickú hrôzu z toho, že sa nikdy žiaden jazyk nenaučím. Vtedy som si povedal, že sa musím naučiť angličtinu. Začal som otravovať rodičov, ktorí mi nakoniec zohnali súkromnú učiteľku, Židovku z Litvy, vydatú v Čechách, ktorá prežila vojnu v Londýne. A mal som ešte jednu dobrú možnosť - v roku 1967 sa v Prahe objavil Paul Wilson, Kanaďan žijúci v Londýne. Prišiel, lebo sa chcel na vlastné oči presvedčiť, či to je v Československu naozaj také, ako vo filmoch zo šesťdesiatych rokov, ktoré miloval. Dokonca sa tu aj oženil, mal dieťa a spieval s Plastic People of the Universe. Kým ho okolo roku 1983 nevyhostila ŠTB, chodil som k nemu na konverzáciu, naučil ma veľa z hovorovej angličtiny."

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vám Monty Python prekladali?

"Bolo to šialené. Hneď ako som s prácou súhlasil, strčili mi do ruky knižku scenárov a ja som začal prekladať. Nikto nepreveroval, či som ten správny človek. Začal som na jeseň roku 1994 a už od januára 1995 začal seriál bežať v televízii. Nasadili mi vražedné tempo - za štrnásť dní som musel preložiť tri seriálové časti. Neskôr som si uvedomil, že zrejme v podobnom strese museli autori seriál nakrúcať. Ani som nemal čas pochybovať o tom, či to robím dobre. Postupne som sa do toho dostal tak, že som vedel už vopred odhadnúť, ako sa jednotlivé situácie budú vyvíjať. Začal som sa na každý nový diel tešiť."

Už ste predtým tie filmy poznali?

"Áno. Kedysi v roku 1986 som cestoval do Belgicka s jednou nezávislou divadelnou skupinou. Bývali sme v prenajatom byte pri mori. Raz všetci odišli niekam von a ja som ostal v byte sám. Ako som si prepínal televízne kanály, ktoré som nikdy v živote nevidel, zrazu som prepol na BBC. Bol som zvedavý na seriózne spravodajstvo, tak som sa zapozeral. Na obrazovke bola nejaká krajina s lesom, stromami. Myslel som si, že je to nejaký prírodopisný film. Zrazu sa ozval hlas: Kde ste, pani Hlienová? Objavila sa žena, ozval sa výstrel, ona rozhodila nohy a padla na zem. Vravím si, ježiši, čo to je? Až keď ma belgickí kolegovia uviedli do obrazu, zistil som, s kým som mal do činenia. Bol to známy skeč o tom, ako nebyť videný."

SkryťVypnúť reklamu

Stretli ste sa s autormi Monty Pythona aj osobne?

"Ako prvého som spoznal režiséra Terryho Gilliama. Bolo to práve v čase, keď som prekladal. Volali mi z televízie, mal prísť na letnú filmovú školu do Uherského Hradišťa, kde sa premietali jeho filmy. Na letisku som ho hneď spoznal, s dlhými vlasmi a klobúkom bol na prvý pohľad odlišný od ostatných cestujúcich. Hneď ako sme sa predstavili, spýtal sa, kde je záchod. Navigoval som ho, ponúkol som sa, že mu postrážim kufre. A pomyslel som si: tak ten je teda dobrý, ja sa mu predstavím a on mi tu kľudne nechá všetky svoje kufre. Keď sa vrátil, pozrel sa na mňa a povedal: to som celý ja, niekto sa mi predstaví a ja mu kľudne nechám všetky svoje kufre. A tak sme si padli do oka. Neskôr som sa stretol aj s Johnom Kleesom a ešte s Terrym Jonesom, ktorý tu bol na premiére filmu Monty Python a Svätý grál. Pamätám si, ako chodil do sály a kontroloval, či sa diváci smejú na správnych miestach. Sú to proste veselí chlapíci."

SkryťVypnúť reklamu

Takí ako vo svojich filmoch?

"Úplne bezprostrední. Vymýšľajú blbiny, robia neplechu. Som fascinovaný energiou, ktorou sú nabití. Človek sa na nich smeje, aj keď nemá dôvod. Stále sú v dobrej nálade. Škoda, že dnes je už každý niekde inde. Gilliam filmuje, Jones je spisovateľ, Palin tiež píše a nakrúca cestopisy, Idle žije v Los Angeles a robí z Monty Pythona počítačové hry. Ale nedávno sa pri nejakej príležitosti dali opäť dohromady. Keďže jeden člen skupiny - Graham Chapman - umrel, povedali si, že na predstavení budú mať na javisku so sebou aspoň jeho urnu s popolom. Aj ju tam mali. Boli dokonca dohovorení, že keď bude John Clees príliš nudný alebo protivný, tak tú urnu skopnú. Aj to urobili. A potom požiadali o vysávač."

Ako vnímate ohlas na Monty Pythona u nás?

SkryťVypnúť reklamu

"Spočiatku záujem nebol veľký, seriál bol dokonca na hranici sledovanosti. Na nápor anglosaského humoru neboli vtedy ľudia pripravení. Neskôr sa to uvoľnilo. Monty Python však dodnes nepovažujem za masovku. V podstate je to elitárska záležitosť. Kedykoľvek sa niečo okolo nich deje, diváci, ktorí ich majú radi, sú mimoriadne súdržní."

FOTO SME - EVA ANDREJČÁKOVÁ

Britská komediálna skupina Monty Python vznikla v roku 1969. Ako herci a scenáristi sa v nej stretli absolventi Cambridgskej a Oxfordskej univerzity - medik Graham Chapman (1941 - 1989), právnik John Cleese (1939), angličtinári Eric Idle (1943) a Terry Jones (1942) - neskôr režisér, historik Michael Palin (1943) a americký animátor, režisér, vyštudovaný politológ Terry Gilliam (1940). Ich prvým spoločným dielom bol komediálny seriál pre televíznu stanicu BBC nazvaný Monty Python's Flying Circus (Lietajúci cirkus Monty Pythona), ktorý sa vysielal štyri sezóny v rokoch 1969 - 1974 a má 45 dielov. Písali ich všetci členovia spoločne a pravidelne hrali väčšinu úloh (vrátane ženských). V nasledujúcich rokoch vznikli v tejto tvorivej dielni filmy Monty Python a Svätý grál, Monty Python: Život Briana, Monty Python: Zmysel života a Monty Python: A teraz niečo úplne iné. Ich scenáre vyšli aj knižne. Film Život Briana, ostro kritizovaný náboženskými kruhmi, mal problémy s financovaním. Napokon ho sponzoroval George Harrison, člen skupiny Beatles, ktorý sa vo filme objavil aj ako herec a v sedemdesiatych rokoch produkoval mnoho ich piesní.

SkryťVypnúť reklamu

Šestica autorov je považovaná za kľúčových predstaviteľov britskej komédie, hovorí sa, že do nej zasiahli tak ako Beatles do hudby. Ich filmy doplnené animáciami Terryho Gilliama boli zrkadlom britského života, mávali politický podtext, často odkazovali na filozofov, umelecké diela, významné osobnosti, historické udalosti. Po smrti Grahama Chapmana skupina už spolu netvorí, jej členovia sa venujú vlastným projektom a schádzajú sa príležitostne.

Scéna z filmu Monty Python: Zmysel života (1982). Zľava hore Eric Idle, John Cleese a Graham Chapman, v popredí Michael Palin a Terry Jones. FOTO - ČTK/AP

PETR PALOUŠ sa narodil v roku 1951 v Prahe, pochádza z divadelníckej rodiny. Vyštudoval gymnázium so zameraním na anglický jazyk a réžiu na Divadelnej akadémii múzických umení v Prahe. Prekladá z angličtiny, spolupracuje s viacerými pražskými divadlami, jeho domovskou scénou je Divadlo F. X. Šaldy v Liberci. Za preklad Monty Pythona získal v roku 1999 cenu J. Jungmana. Žije v Liberci, je rozvedený, má dvoch dospelých synov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 445
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 160
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 251
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 378
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 3 459
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 097
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 263
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 108
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu