FOTO
ŽILINA - Banskobystrický záchranársky vrtuľník, ktorý sa zrútil pri obci Jánova Lehota v okrese Žiar nad Hronom, letel v pondelok 2. januára do Žiliny pre pacienta, ktorý nutne potreboval kardiologickú operáciu v Banskej Bystrici.
Po nehode, pri ktorej zahynuli všetci traja členovia posádky, pacienta v sprievode lekára-špecialistu okamžite previezla do Banskej Bystrice sanitka Rýchlej zdravotníckej pomoci.
"Prípad bol určite urgentný, keď žiadali o prevoz vrtuľníkom," hovorí riaditeľka žilinskej nemocnice Daniela Bekeová. Lekári z nemocnice v Žiline najprv žiadali o prevoz pacienta vrtuľníkom žilinskej leteckej spoločnosti Regional Heliservis. Tá letové podmienky vyhodnotila údajne ako nevhodné a let odmietla.
"Áno, najprv sme žiadali o prevoz Regional Heliservis, ale myslím si, že nechceli letieť pre zlé počasie," povedala primárka záchrannej služby Anna Smiešková. Informáciu potvrdila aj Bekeová.
Konateľ spoločnosti Regional Heliservis Bohumil Michulek sa k záležitosti včera odmietol vyjadriť, odvolal sa na prebiehajúce vyšetrovanie Leteckej inšpekcie. Na otázku, či skutočne odmietli letieť pre zlé počasie, odpovedal: "No comment! Všetky vyjadrenia môžu ovplyvniť vyšetrovanie tragickej nehody. Ľutujem."
"Vrtuľník mal špičkovú navigačnú techniku na nočné lety. Počasie v ten večer vyhodnotil pilot ako vyhovujúce, inak by ho letový dispečer z letiska Sliač hore nepustil," vyhlásil hovorca firmy Air Transport Europe Pavol Svetoň, ktorej vrtuľník patril.
Svetoň dodal, že posádka letela v snahe maximálne pomôcť ťažko chorému pacientovi.
"Je to tragédia, chceme pomáhať iným a v konečnom dôsledku ubližujeme vlastným," vyjadril sa krátko po nešťastí lekár spoločnosti, ktorej vrtuľník patril, Henryk Zajac. "Je to o to smutnejšie, že v tomto prípade išlo o naozaj veľmi skúseného pilota, istý čas pôsobil aj ako pilot letky ministerstva vnútra," povedal bývalý pilot vojenských vrtuľníkov Ľubomír Majerčák.
Podobná tragická havária záchranárskeho vrtuľníka sa stala na deň presne v roku 1998. Záchranári vtedy prevážali dieťa z Dolného Kubína. Pád vrtuľníka neprežila trojčlenná bratislavská posádka, ani dieťa.
Našla sa čierna skrinka, poškodili ju výbuchy
JANOVA LEHOTA - Experti leteckej inšpekcie našli včera vo výbuchmi zničenom záchranárskom vrtuľníku čiernu skrinku so záznamom o priebehu letu. Podľa vyšetrovateľa leteckých nehôd Ladislava Grellu je skrinka veľmi poškodená, aj napriek tomu sa však pokúsia získať a vyhodnotiť všetky významné údaje. Grella tvrdí, že pilot do poslednej chvíle komunikoval s vežou a nehlásil žiadnu poruchu. Spojenie prerušil až vo chvíli, keď padol.
Traja členovia posádky, 47-ročný pilot, 32-ročný lekár z Košíc a 27-ročný záchranár z Popradu, zahynuli na mieste.
Pád vrtuľníka podľa očitých svedkov sprevádzali dva výbuchy. Vyšetrovatelia sa zhodujú v názore, že vrtuľník sa zachytil o vrcholky stromov. Bývalý vojenský pilot bol pritom špecialistom na nočné lietanie a mal 20-ročnú prax. Posádka zasahovala pri desiatkach záchranárskych akcií, naposledy pri lavíne na Zverovke, kde zahynulo sedem českých turistov.
Záchranári z banskobystrického strediska boli minulý rok vo vzduchu 250 hodín najmä pri prevozoch pacientov, tak ako to bolo v prípade pondelkového letu. Banskobystrické záchranárske stredisko nezostane podľa hovorcu firmy, ktorej patril, Pavla Svetoňa, bez vrtuľníka. Nový stroj typu Augusta, ktorý pôvodne plánovali presunúť do Nitry, asi skončí v Banskej Bystrici. (wm)
Havarovaný vrtuľník Agusta A109K2 bol dvojmotorový vrtuľník najvyššej kategórie letových noriem Európskej únie. Tento typ je vhodný najmä na lety v členitom a vysokohorskom teréne. Jeho cena s vybavením bola okolo 75 miliónov korún, vyrobený bol v roku 1994. Havarovaný stroj bol podľa spoločnosti, ktorej patril, vo vynikajúcom technickom stave. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Autor: Daniel VraždaMIRKA KOVÁČIKOVÁ