BRATISLAVA - Daňové riaditeľstvo, ktoré patrí pod ministerstvo financií, rokuje za zvláštnych okolností o projekte na zlepšenie svojho informačného systému. Hodnota projektu ...
BRATISLAVA - Daňové riaditeľstvo, ktoré patrí pod ministerstvo financií, rokuje za zvláštnych okolností o projekte na zlepšenie svojho informačného systému. Hodnota projektu môže byť vyše miliardy.
Zákazku na vypracovanie projektu daňové riaditeľstvo pridelilo priamo, bez obvyklého výberového konania, firme Novitech Tax. Tá do zákazky ihneď zaangažovala ďalšiu spoločnosť CSC Computer Sciences.
V informácii o výsledku konania, ktorú zverejnil Úrad pre verejné obstarávanie, pritom samo daňové riaditeľstvo uviedlo, že Novitech nebude mať subdodávateľa.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
S daňovým riaditeľstvom teraz rokuje aj CSC a opäť ide o rovnaký model priameho oslovenia jediného záujemcu.
Šéfka riaditeľstva Mária Machová sa už dvakrát písomne obrátila na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie, či možno použiť tento spôsob výberu. Šéf úradu Béla Angyal jej odpovedal, že o výbere metódy "rokovacie konanie bez zverejnenia" síce rozhoduje daňové riaditeľstvo, ale on má o jeho spôsobe pochybnosti.
Daňové riaditeľstvo podľa našich informácií aj napriek tomu vo výberovom konaní pokračuje a definitívne rozhodnutie o pridelení zákazky je vraj už len otázkou niekoľkých dní.
Hoci samotná zákazka pre firmu Novitech dosiahla zatiaľ iba necelých 42 miliónov, celý informačný systém by mohol podľa informácií SME spolu s prípadnou zákazkou pre CSC stáť okolo 1,5 miliardy.
"Vždy, keď sa nakladá s takýmito sumami, je dôležité, aby bola súťaž a nie priame zadanie," myslí si právnik Transparency International Pavel Nechala. Podľa Nechalu by si totiž v prípade priameho zadania mohol jediný záujemca určiť vyššiu cenu ako pri súťaži. "Daňové riaditeľstvo asi od začiatku vedelo, že metóda obstarávania nie je v poriadku, keď sa obrátilo na Úrad pre verejné obstarávanie," povedal.
Hovorca daňového riaditeľstva Róbert Merva včera nevedel, či jeho úrad rokuje so spoločnosťou CSC o zmluve, ktorá by jej umožnila zhotoviť informačný systém. Podľa Mervu však úrad oslovil Novitech ako jedinú firmu, ktorá má na informačný systém autorské práva. "Je to zmluva, ktorá sa ťahá od roku 1994," povedal. Machová písala Angyalovi, že základom systému má byť softvér od firmy SAP, ktorý podlieha autorským právam. Na použitie programov SAP má podľa Machovej právo "výlučne iba CSC", preto oslovili túto firmu ako jediného uchádzača.
Riaditeľ SAP Slovensko Milan Hán povedal, že ich firma má výhradné autorské práva na svoje produkty. "Existuje viacero partnerov, ktorí sú oprávnení, alebo vedia pracovať s produktmi SAP, ale je to závislé od rezortu a odvetvia, v ktorom pracujú," tvrdí. Hán sa však priamo nevyjadril, či jeho firma poskytla CSC dokument, na ktorý sa Machová odvoláva.
Spoločnosť CSC patrí medzi veľké nadnárodné firmy, ktoré sa zaoberajú informačnými technológiami. Na Slovensku sa o nej písalo aj v súvislosti s výberovým konaním na informačný systém Sociálnej poisťovne. Bývalého riaditeľa poisťovne Miroslava Knitla stála zmluva s CSC, ktorú podpísal bez súhlasu správnej rady, miesto.
(knm)