"Sú to dva jazyky, dva typy myslenia, dva svety," povedal dramaturg SND Martin Porubjak. Ministerstvo nedovolilo novinárom sledovať debatu, čo je preňho podľa Porubjaka charakteristické.
Minister Tóth tvrdí, že urobil polkrok ku kompromisu, ale od umelcov bola len "snaha vyvolať škandál", nedali žiadny ústretový návrh a "všetky otázky boli položené ultimatívne". Hudobník Anton Popovič namieta, že minister iba manévruje a na stretnutí "verklíkoval tie isté frázy". Pre Popoviča je naďalej "nedôveryhodný a nekompetentný".
Tóth odstúpiť nemieni, lebo umelci, s ktorými sa stretol, "nereprezentujú kultúrnu obec" a aj z nich sú piati-šiesti "radikáli". Pripomenul, že umelecká obec kritizovala všetkých doterajších ministrov.
Dovčera podpísalo výzvu 220 sigantárov. "Koľko ich má ešte byť?" pýtal sa Popovič. Radikálne sa vraj voči ministrovi správal len vtedy, keď musel čeliť jeho "argumentačnej slabote a politickej demagógii".
Popovič tvrdí, že iniciatíva bude ďalej pokračovať "občianskym spôsobom", lebo umelci nie sú na to, aby "dávali politické alternatívy".
Tvrdenia, že sa umelci búria preto, lebo im ide o ministerské granty, Popovič odmieta: "Je to smiešne, výzvu podpísali nezávislé osobnosti, ktoré sa presadli vlastnou prácou a ministerstvo nepotrebujú."
Podľa viacerých svedkov minister Tóth počas rokovania ponúkol Popovičovi udelenie grantu na jeho hudobné aktivity, čo však Popovič nechcel komentovať. Jeho kolega Andrian Rajter zdôraznil, že tento rok o žiadny grant nepožiada.
Politické pozadie aktivít odmieta scénograf Peter Čanecký. "Vyjadril som sa ako slobodný človek. Kultúra je duchovný rozmer národa, ak ho odpílime, odpílime všetko."
Výtvarník Rudolf Sikora porovnával stretnutie so situáciou z marca 1997, keď minister Ivan Hudec odmietal komunikovať s umelcami. "Je to obrovský rozdiel, vtedy prišli desiatky policajtov, ktorí nás odvláčali do antona. Tento minister nás čakal s obálkou s materiálmi." Dodal však, že od ministra kultúry by čakal, že bude pamiatkové zóny rozširovať, nie zužovať.
Na stretnutie prišiel aj generálny riaditeľ sekcie umenia Martin Mašek, ktorého umelci tiež žiadajú odvolať. Mašek sa necíti prekážkou komunikácie medzi ministerstvom a kultúrnou obcou. "Každá komunikácia ma dve strany," povedal. Abdikovať nebude, počká na stanovisko svojho šéfa.
Ten zatiaľ Mašekovi len odobral kompetenciu voči Slovenskému centru dizajnu. "Ak uvidím ďalšie signály nespokojnosti, budem sa tým zaoberať," prisľúbil Tóth.
Pred začatím stretnutia generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva Vladimír Červenák videl hlavný problém v nedostatku informácií. "Keby sa komunikovalo, tak by väčšina problémov neexistovala."
Minister Tóth prisľúbil aj to, že "zmrazia" Správcovskú spoločnosť SND, odmietol ju však zrušiť bez alternatívy. "Majetok v hodnote štyri miliardy si nemôžeme dovoliť nechať bez správcu." Samotné SND podľa neho nemôže budovu spravovať, lebo stále trvá nedôvera ekonomických ministrov.