FOTO - SITA |
BRATISLAVA - Keď Eurostat nedávno nepriamo pripomenul, že relatívne najviac ľudí ohrozených chudobou je v Írsku, Grécku a na Slovensku, slovenská ministerka sociálnych vecí Iveta Radičová sa ohradila. Slovensko totiž v prieskumoch nevyšlo najlepšie, podľa ministerky aj preto, že Eurostat mal zo Slovenska údaje len z roku 2002. Novšie nemal, čo je "tak trocha chyba" slovenskej štatistiky, priznal predseda Štatistického úradu Peter Mach.
Výsledky zisťovania, ktoré sa robilo od 16. mája do 16. júna minulého roka, ešte nie sú známe a Eurostat tak môže narábať iba s údajmi z "mikrocenzu" v roku 2002. Tie podľa ministerstva práce ani "nezohľadňujú viaceré iné metodické prístupy merania chudoby".
Hovorca ministerstva Martin Danko povedal, že podľa informácií, ktoré majú aj z prostredia Eurostatu, by prvý súbor nových údajov mal byť známy do konca roka. Sociologička Zuzana Kusá si však myslí, že ak by vláda Štatistickému úradu utvorila podmienky, aby údaje mohlo spracúvať viac ľudí, výsledky "už mohli byť v Bruseli".
Prinajmenšom analytici sa ich nevedia dočkať. Na rozdiel od prieskumu z roku 2002, keď sa zisťovali len príjmy domácností, totiž vyjde najavo aj to, aké životné podmienky domácnosti majú.
Zástupkyňa generálneho riaditeľa Eurostatu Marie Bohatá si ale myslí, že ak nové ukazovatele budeme porovnávať "oproti nejakému európskemu prahu", noví členovia únie možno dopadnú ešte horšie. Rozdiely v životnej úrovni obyvateľov starých a nových členov únie sú podľa nej ešte veľmi veľké, takže pri porovnaní niektorých ukazovateľov "môžeme byť nepríjemne prekvapení".
Luboš Vagač z Centra pre hospodársky rozvoj nevidí veľa dôvodov na znepokojenie. "Rozdiely medzi starými a novými členmi sú, aj budú".
"Tvrdé" údaje (teda tie, ktoré sa nezisťujú prieskumom) však podľa neho jasne hovoria, že napríklad vyšším rastom HDP a reálnych miezd starých členov únie dobiehame. Väčšina reforiem, ktoré Slovensko od roku 2002 podstúpilo, prispela k väčšiemu poriadku a utvorila dobré podmienky na zlepšovanie kvality života, tvrdí Vagač.
Kusá hovorí, že možno uvidíme nejaké zlepšenia, ale to, či ich väčšmi privodil náš vstup do únie alebo reformy, sa nebude dať ľahko rozoznať. Na jednej strane môže podľa nej relatívne ubudnúť ľudí v riziku chudoby, na druhej pribudnúť tých "v pásme ostrej chudoby", čo sa týka najmä mnohodetných domácností nezamestnaných.
Ministerstvo práce sa podľa jeho hovorcu Martina Danka vyjadrí, až keď výsledky minuloročného štatistického zisťovania budú zverejnené.
(joč, sita)