V Bratislave sa v domoch objavujú aj takéto nápisy, hoci spevavcov sa zatiaľ báť netreba. Rozhodne však netreba chodiť kŕmiť labute k jazerám. FOTO SME - PAVOL MAJER |
BRATISLAVA - Ľudia sa boja prikrmovať vtáky, poľovníci môžu strieľať na psy a mačky, keď sa vzdialia od posledného domu v dedine dvesto metrov. To všetko pre vtáčiu chrípku a preto, že v Nemecku objavili mačku infikovanú vírusom vtáčej chrípky.
Šéf slovenského Úradu verejného zdravotníctva František Valašek, ktorý je poľovníkom, je za likvidáciu túlavých psov a mačiek najmä v oblastiach, kde sa nebezpečný vírus H5N1 potvrdil.
Doteraz našli uhynuté vtáky nakazené vtáčou chrípkou pri bratislavskom Slovnafte a Gabčíkove. Ľuďom z týchto oblastí odporúča Valašek nehladkať túlavé zvieratá.
Výkonný riaditeľ Slovenského poľovníckeho zväzu Imrich Šuba hovorí, že každý poľovník sa snaží odhadnúť, či je pes, ktorý sa potuluje, čistokrvný a náhodne ušiel z domu, alebo túlavý. "Poľovník sa snaží najskôr upozorniť majiteľa, ak sa pes dá rozoznať. Ľudia sa často zbavia psa, keď sa im zunuje. Taký pes nemá iné východisko, ako hľadať si potravu aj v lese. Keď začne prenasledovať jeleňa, ktorý má určitú hodnotu, tak ho poľovník odstrelí," povedal.
Výkonný riaditeľ Spoločnosti na ochranu vtáctva Rastislav Rybanič hovorí, že ľudia prikrmujú vtáky menej, ale nemusia, ak dodržia hygienické pravidlá a potom si umyjú ruky, nemusia sa báť. "Vhodnejšie je však mať kŕmidlá na strome ako na okne."
V Bratislave na Miletičovej ulici sa vo vchodoch domov objavil nápis, aby ľudia z okien nevyhadzovali chlieb a rožky, neprikrmovali vtáky a uvedomili si "výskyt vtáčej chrípky".
Rybanič hovorí, že ľudia by nemali robiť až takú paniku. Stačí, ak nebudú kŕmiť labute pri jazerách.