Vojtech Zamarovský prebral v Aténach čestný titul Veľvyslanec helenizmu za rok 2006. FOTO - mzv.sk |
Ocenenením vyznamenáva prefektúra hlavného mesta Grécka významné osobnosti, ktoré sa svojou aktivitou a dielom zaslúžili o šírenie myšlienok helenizmu. Zamarovský ocenenie získal za celoživotné dielo a príspevok k šíreniu myšlienok helenizmu nielen na Slovensku, ale v celom regióne strednej a východnej Európy.
V priebehu roka plánuje slovenské veľvyslanectvo v Grécku sériu prezentačných podujatí, aby gréckej verejnosti priblížilo Zamarovského život a dielo. Slovenská ambasáda chce slávnostne umiestniť pamätnú tabuľu Vojtecha Zamarovského v gréckej Olympii.
Spolu so Zamarovským získali cenu profesorka filozofie Anna Victoria Paisanidiová-Georgaluová z univerzity v Salvadore, ktorá v roku 1984 založila Grécky kultúrny inštitút v Buenos Aires, francúzsky profesor Pierre Adrian Esinard za celoživotné dielo a Grék žijúci v Johannesburgu Georgios Bizos, ktorý kľúčovo prispel k založeniu gréckej školy Saheti v Južnej Afrike.
"V Grécku sa prvý raz v dejinách ozvala požiadavka vzdelávania ducha s pestovaním telesnej dokonalosti a zdatnosti. Športové súťaže na školách vyústili do súťaží na štadiónoch a napokon do celogréckych hier, z ktorých najvýznamnejšie boli olympijské," vyzdvihuje Zamarovský v úvode priekopníckeho diela Vzkriesenie Olympie, jedného zo siedmich, ktoré sa zaoberá antickým helenizmom. Patria medzi ne ešte Za siedmimi divmi sveta (1960), Objavenie Tróje (1962), Bohovia a hrdinovia antických bájí (1969), Grécky zázrak (1979), Aeneas (1981), Návrat do staroveku (1992).
Spisovateľ sa narodil 5. októbra 1919 v Trenčíne, vyštudoval právo v Bratislave a Vysokú školu obchodnú v Prahe. Spočiatku pracoval v oblasti bankovníctva, až ho zhoda okolností zaviedla do vydavateľstva, kde zúročil znalosť histórie a piatich svetových jazykov. Žije v Prahe. Keď sa ho pýtali, ktorý jazyk považuje za materinský, s neopakovateľným vtipom poznamenal - starú gréčtinu.
Knihy nášho, v zahraničí najvydávanejšieho autora vyšli v pätnástich jazykoch, počet výtlačkov presiahol dva milióny.
(pf, sita)