"Sťahovavé" firmy budú vracať dotácie

BRUSEL - Európske firmy si budú musieť vybrať - ak chcú poberať peniaze z európskych fondov, musia zabudnúť na to, že premiestnia svoj podnik na lacnejší východ únie či do Ázie. Európsky parlament včera veľkou väčšinou schválil výzvu Európskej komisie, .

Európska komisia už chystá v nových pravidlách na čerpanie z fondov predĺžiť z piatich na sedem rokov lehotu, počas ktorej by firmám za sťahovanie hrozilo, že budú musieť dotácie vrátiť. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS


BRUSEL - Európske firmy si budú musieť vybrať - ak chcú poberať peniaze z európskych fondov, musia zabudnúť na to, že premiestnia svoj podnik na lacnejší východ únie či do Ázie. Európsky parlament včera veľkou väčšinou schválil výzvu Európskej komisie, aby únia od spoločností, ktoré presťahovali svoj podnik do inej krajiny a brali eurodotácie, vymáhala podporu späť. Mnoho europoslancov z nových členských krajín so správou nesúhlasí a považujú ju za krok proti vývoju na globálnom trhu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Europoslanci tiež schválili sedemročnú lehotu po presťahovaní, počas ktorej by firmy nemali mať na finančnú podporu od únie nárok. Komisia má pripraviť nový "európsky kódex správania", ktorý by zabraňoval premiestňovať podniky, alebo ich výrobné časti do iného regiónu, či štátu únie len preto, aby dosiahli na finančnú pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 2007 až 2013 má totiž práve do nových členských krajín, kde sú často nižšie dane a lacnejšia pracovná sila, plynúť väčšina z európskych rozvojových fondov. Tzv. "relokalizácia," teda odlev pracovných miest zo starých členských krajín do nových, prekáža najmä Francúzsku, Belgicku a Nemecku. Podľa prieskumov bola jedným z dôvodov, prečo Francúzi odmietli v referende európsku ústavu a spôsobila rozčarovanie z rozšírenia únie o desať nových krajín.

V Nemecku napríklad švédsky výrobca Electrolux hodlá zavrieť svoj norimberský závod a presunúť ho do Poľska, kde je výroba lacnejšia. Na sťahovanie mal dokonca dostať peniaze z Bruselu. Pre Nemcov je prípad o to citlivejší, že Electrolux v bavorskej pobočke vyrába tradičné nemecké spotrebiče AEG.

SkryťVypnúť reklamu

"Sťahovanie podnikov vedie k širokej strate pracovných miest, mnohokrát má zničujúce sociálne následky v postihnutom regióne a vedie k ľudským tragédiám," povedal predkladateľ správy, belgický socialistický poslanec Alain Hutchinson. Pripustil, že zatiaľ neexistujú žiadne presnejšie údaje, ktoré by tento jav doložili. Odvolal sa iba na francúzsku štúdiu, podľa ktorej krajina prišla v rokoch 1995 až 2001 pre premiestňovanie výroby do zahraničia o 95-tisíc pracovných miest. V tom čase však nebolo Slovensko či Česko ešte členom únie a najčastejšie sa výroba sťahovala do Číny.

"Ľudia a firmy skrátka hľadajú čo najlepší priestor na realizáciu svojich myšlienok, služieb a výrobkov. Bojovať proti ekonomickej racionalite je cesta k európskej chudobe," mieni zas europoslanec za českú ODS Hynek Fajmon.

SkryťVypnúť reklamu

Výzva má podporu Európskej komisie, ktorá už chystá v nových pravidlách na čerpanie z fondov predĺžiť z piatich na sedem rokov lehotu, počas ktorej by firmám za sťahovanie hrozilo, že budú musieť dotácie vrátiť. "Sťahovanie firiem za európske peniaze je neprijateľné," povedal predseda komisie José Barroso.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 048
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 926
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 074
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 386
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 095
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 538
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 208
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu