Dlhá zima týra zvieratá v lesoch, chýba im potrava

Počas dlhej zimy s množstvom snehu sa aj zvieratá správajú neštandardne. Nemajú dostatok potravy, a preto prichádzajú veľmi blízko k ľudským obydliam, správajú sa inak ako zvyčajne.

Teplotný rekord zimy na Slovensku


* 11. februára 1929 namerali vo Vígľaši najnižšiu teplotu v histórii - mínus 41 stupňov. Podľa pamätníkov sa nedalo vyjsť z domu.

BRATISLAVA - Počas dlhej zimy s množstvom snehu sa aj zvieratá správajú neštandardne. Nemajú dostatok potravy, a preto prichádzajú veľmi blízko k ľudským obydliam, správajú sa inak ako zvyčajne. "Toľko zamrznutého snehu v polovici marca nebýva, mnohé zvieratá melú z posledného. Najmä jelene, srnčia a diviačia zver," hovorí Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémy majú v lesoch muflóny, najmä samce, ktorým sa vysoký sneh dotýka semenníkov. Tie sa zapaľujú a muflóny môžu zomierať vo veľkých bolestiach. Muflóny nie sú podľa Sanigu pôvodnými obyvateľmi našich lesov, pochádzajú zo stredomoria a sú citlivé na vysoký sneh.

SkryťVypnúť reklamu

Saniga videl výra skalného sedieť na zábradlí pri potoku. Občas sa vrhal do vody a lovil pstruhy. Výr obyčajne loví hlodavce, zajace, sojky, jariabky, ale podľa Sanigu ho zima donútila živiť sa aj inou potravou.

V Liptove poľovníci prikrmujú zvieratá viac ako obyčajne. František Jaroš z liptovskej okresnej poľovníckej organizácie hovorí, že v dolinách robia poľovníci chodníky, aby sa zver nemusela ku kŕmidlám brodiť.

Vyčerpaná zver, ktorá prichádza bližšie k obydliam, je ľahšou korisťou pre pytliakov, ale podľa Jaroša poľovníci ich zatiaľ viac nezaregistrovali. "Teraz už nepytliačia z hladu, ale z rozkoše. S modernou technikou, nočnými ďalekohľadmi, automatickými zbraňami," hovorí.

Sanigovi, ktorý pôsobí v Starých Horách, volajú dva-trikrát do týždňa ľudia, že vidia sovu veľmi blízko domu, pýtajú sa, či nemá vtáčiu chrípku. "Nič zvieratám nie je, len sú vyhladované a hľadajú potravu aj v tesnom susedstve človeka," hovorí Saniga.

SkryťVypnúť reklamu

Jelenice vídava bežne v potoku, kde sa sneh topí najrýchlejšie a obnažuje trávu. "Jeleň sa radšej bude pohybovať v horskom jarku, kde nie je sneh, akoby sa mal brodiť v jedenapolmetrovom snehu," hovorí. RICHARD FILIPKO

Zima a zvieratá

Ak niekto v lese objaví uhynuté zviera, napríklad srnku, mal by ju nechať tak. "Vyzerá to dosť kruto, ale je to súčasť prírodného kolobehu. Uhynuté zvieratá sú súčasťou potravy ďalších zvierat. Keď prídete na to miesto o týždeň-dva, nenájdete žiadnu stopu," hovorí ochranár zo zoskupenia Vlk Juraj Lukáč. Poľovník František Jaroš naopak tvrdí, že uhynuté zviera treba nahlásiť miestnemu poľovníckemu združeniu, aby poľovníci a veterinári zhodnotili, či zahynulo prirodzene, alebo bolo choré.

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti zvieratá v lesoch nik neprikrmoval a zimu prežili. Dnes ich poľovníci prikrmujú, pretože v prírode je menej potravy.

Medveď spí dlhšie, muflónovi mrznú semenníky. Tohtoročná zima je priaznivá pre spánok medveďov a jazvecov. Budú spať minimálne do konca apríla, lebo ich v brlohoch uväznil sneh. Ostatné zvieratá získavajú aj pre návaly snehu potravu ťažšie, a preto ich prikrmujú poľovníci. V minulosti ich nik neprikrmoval a zimu prežili.

Dnes však majú v prírode potravy menej. Muflóny - ich pôvod treba hľadať v oblasti stredomoria. Problémy majú najmä samce. Vysoký sneh sa dotýka ich semenníkov. Tie sa zapaľujú, môžu zomierať vo veľkých bolestiach. Vysoká zver - mala v hlbokom snehu problémy s pohybom a hľadaním potravy. Tohtoročná zima

SkryťVypnúť reklamu

* Rekord tejto zimy má hodnotu "iba" mínus 30 stupňov, ktoré namerali meteorológovia v Plavči.

* Padlo však mnoho lokálnych rekordov. Niektoré boli staré aj viac ako polstoročie. Napríklad v Žiline alebo Poprade teploty klesli na mínus 25 až 27 stupňov. Denné minimá boli prekonané aj v Hurbanove, Piešťanoch, a Nitre.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 248
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 304
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 115
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 175
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 819
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 294
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 547
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 394
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu