BRATISLAVA - Úrad pre štátnu službu prestane 1. mája existovať. Návrh novely zákona o štátnej službe parlament včera schválil aj s návrhom poslanca Zoltána Horvátha (SDKÚ), aby sa úrad zrušil.
Výsledok hlasovania je prekvapením. Návrh zákona vyvolával veľké spory a ani poslanecké grémium, ktoré pred schôdzou zasadalo, k nemu nezaujalo jednoznačný postoj.
Prekvapený je aj samotný Horváth. O podpore síce rokoval s KDH, ale jeho podpredseda Július Brocka ešte začiatkom marca vyhlásil, že zrušenie úradu by bolo takou zásadnou zmenou v štátnej službe, že by sa nemala robiť tri mesiace pred voľbami. Brocka však podľa Horvátha návrh ešte vylepšil.
S predsedom úradu Ľubomírom Plaiom sa nám nepodarilo spojiť, no jeho názor je známy. V pondelok vyhlásil, že Slovensko "je pred voľbami a politické strany potrebujú motivovať svojich členov a sľubovať im štátnozamestnanecké miesta". Práve tomu by sa úrad pokúšal zabrániť.
Za zrušenie úradu hlasovali popri SDKÚ a KDH aj poslanci SMK, štyria členovia klubu ANO, traja HZDS, Bohumil Hanzel zo Smeru a šiesti nezaradení.
Dôvodov na zrušenie úradu zaznelo viacero. Horváth mu vyčítal, že sa postupne "zbavoval kompetencií" a sa vyhýbal zodpovednosti, že nevie "pružne reagovať na dianie v štátnej službe" a že je príliš drahý.
Plai namieta, že štátna správa je drahá z iných dôvodov. Ministerstvu financií, ktoré novelu navrhlo, vyčítal rekreačné zariadenia z čias socializmu, ktorých má vraj 12.
Je otázne, ako zrušenie úradu ovplyvní projekt modernizácie verejnej správy, ktorý financuje únia. Úrad pre štátnu službu je totiž jedným z dvoch slovenských príjemcov peňazí na projekt. Ide zhruba o 67 miliónov korún. (joč, tasr)