BRATISLAVA - Špeciálny súd varoval Slovenskú informačnú službu, aby nezasahovala do jeho nezávislosti. Stalo sa to včera počas pojednávania v kauze starostu Rače Pavla Bielika, ktorý je obvinený z korupcie.
Pracovníčka SIS s krycím menom Kováčová sa koncom januára vypytovala na Bielikovu kauzu vyššieho súdneho úradníka Martina Števíka, ktorý sa na pojednávaní s Bielikom pravidelne zúčastňuje. Mala mu povedať, že "celá vec skĺzla inak, ako sme si predstavovali", alebo že "máme o tom veľa informácií".
Števíka jej slová zaskočili a oznámil to nadriadeným. Predseda súdu Igor Králik povedal, že s niečím takým sa vo svojej praxi ešte nestretol a požiadal riaditeľa SIS Ladislava Pittnera o vysvetlenie. Nepríjemne prekvapený je aj Daniel Lipšic, ktorý tento problém riešil ešte ako minister spravodlivosti.
SIS tvrdí, že išlo o služobný rozhovor, ale podľa Pittnera "s najväčšou pravdepodobnosťou došlo k nedorozumeniu".
Kováčovú včera súd predvolal vypovedať. Asi 40-ročná žena mala po celý čas nasadené veľké čierne okuliare a žiadala z pojednávania vylúčiť verejnosť, aby nebola odhalená jej totožnosť.
Žena tvrdila, že SIS kauzu Bielik nijako nerozpracovávala a Števík ju asi "zle pochopil". Triasol sa jej hlas a na otázky odpovedala buď neochotne, alebo vôbec. Starostu Bielika vraj pozná súkromne tri roky.
Poprela, že by ju Bielik poslal za Števíkom, aby zistila niečo o jeho procese. Samotný Bielik novinárom povedal, že s Kováčovou nemá "žiadny" vzťah.
Králik aj Lipšic pripúšťajú, že Kováčová konala skôr na vlastnú päsť, aby - možno aj na Bielikovu žiadosť - zistila niečo o súde. V takom prípade podľa Lipšica "prekročila svoje kompetencie" a SIS by mala voči nej konať.
Keďže SIS tvrdí, že rozhovor so Števíkom bol služobný, mala by sa tým podľa Lipšica zaoberať bezpečnostná rada štátu alebo vláda.
Hovorca premiéra Martin Maruška povedal, že o celej kauze nemá žiadne informácie a "je to v kompetencii SIS".
Keď predseda senátu a prokurátor Kováčovú vypočúvali, prísnym hlasom ju žiadali, aby vysvetlila svoje slová, že "vec skĺzla inak" a že má o kauze veľa informácií. "O čo vašej organizácii išlo? Čo to všetko má znamenať?" pýtal sa predseda senátu Ivan Matel. Ubezpečil ju pritom, že prezradenia svojej identity sa báť nemusí a oslovoval ju Kováčová.
Pittner vysvetľoval v liste súdu celú kauzu takto: Kováčová Števíka oslovila preto, lebo ho niekto, kto sa hlási pracovať do SIS, označil ako spoľahlivú osobu, ktorá o ňom môže poskytnúť informácie.
Kováčová má v SIS na starosti korupciu v štátnej správe a na Bielika sa vraj pýtala aj preto, že do SIS sa hlási aj bývalý riaditeľ odboru organizovanej kriminality v Trnave, ktorý sa kedysi Bielikovou kauzou zaoberal.
Tento policajt, ktorého viceprezident Spišiak v marci 2005 odvolal z funkcie, lebo mu prestal dôverovať bol ten, komu Kollár (hlavný svedok procesu) oznámil, že si Bielik pýtal úplatok. Vec potom z Trnavy prešla do Bratislavy na Úrad boja proti korupcii.
Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že riaditeľ SIS aj tým, že Kováčovú zbavil mlčanlivosti, dokázal, že nemá záujem nič tutlať.
Králika Pittnerova odpoveď neuspokojila, súd ju predvolal svedčiť. Samotnú medializáciu celej veci chápe Králik aj ako isté varovanie pre tých, čo by chceli zasahovať do nezávislosti súdu.